Wiadomości z Katowic

Domy modułowe - czym są i czy warto się na nie zdecydować?

  • Dodano: 2021-06-11 12:00

Budowa własnego domu to przedsięwzięcie niełatwe, które często wymaga wielu poświęceń i długiego czasu planowania. Nie zawsze jednak jesteśmy skazani na wielomiesięczną budowę, oczekiwanie i niecierpliwość, kiedy będziemy mogli wprowadzić się do własnych czterech kątów. Czym dokładnie są domy modułowe i czy warto rozważyć podobną opcję?

1. Czym jest dom modułowy?

2. Największe zalety domów modułowych

3. Największe wady domów modułowych

4. Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?

Czym jest dom modułowy?

Chociaż wciąż nie jest to popularne rozwiązanie w naszej części świata, domy modułowe Extradom powoli zyskują coraz większe zainteresowanie. Powstają one w specyficzny sposób, ponieważ jedyną pracą budowlaną jaką musimy wykonać w miejscu, w którym ma stać dom modułowy, jest wylanie płyty fundamentowej. Pozostałe elementy są przygotowywane w fabryce, a następnie montowane na miejscu zgodnie z określonymi zasadami. W ten sposób mogą powstać zarówno budynki parterowe, jak i piętrowe, często wykonywane wedle gotowego projektu. Jeżeli jednak chcemy, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować nasz własny projekt. Jest to bardzo szybka metoda budowania, która idealnie sprawdzi się wtedy, gdy zależy nam na jak szybszym zamieszkaniu w naszych własnych wymarzonych czterech kątach.

 

Największe zalety domów modułowych

Niewątpliwie największym plusem technologii budowania w podobny sposób jest czas. Dom modułowy może powstać w zaledwie dwa-trzy miesiące, co jest ogromną różnicą w porównywaniu do klasycznego budownictwa. Drugą dużą zaletą jest również to, że dzięki obecnie dostępnej technologii możemy tworzyć w ten sposób zarówno obiekty do wykorzystania tylko w sezonie wiosenno-letnim, jak i całoroczne. Co więcej, wybierając modułowy dom energooszczędny lub pasywny możemy nie tylko nacieszyć nasze oczy dobrym designem, ale również realnie obniżyć zużycie energii i innych mediów.

Największe wady domów modułowych

Chociaż domy z prefabrykatów mają wiele zalet, musimy również mieć na względzie ich pewne wady. Największą z nich jest fakt, że nie będziemy w stanie podzielić płatności za kolejne etapy budowy, tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnie stawianego budynku. Musimy opłacić wszystkie moduły, maszyny i transport z góry, co wiąże się ze znacznym jednorazowym wydatkiem, na którego trzeba się przygotować odpowiednio wcześniej. Domy modułowe wymagają również konkretnego podejścia od strony designu i projektowania - musimy zamknąć cały etap tworzenia planu domu, zanim go postawimy, ponieważ w czasie budowy nie jest już możliwe dokonywanie zmian.

Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?

Domy modułowe to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla klasycznego budownictwa. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać, tylko oczekują możliwości jak najszybszego wprowadzenia się do nowego lokum. Także i w sytuacji, gdy preferujemy nowoczesną estetykę budynków, zdecydowanie się na prefabrykaty będzie dobrym wyborem. Musimy jedynie pamiętać o ograniczeniach podobnego stylu budowania i wcześniej dobrze przemyśleć swoje plany i oczekiwania, a z całą pewnością będziemy w stanie uzyskać bardzo ciekawy i przede wszystkim odpowiadający naszym potrzebom efekt.

Domy modułowe to specyficzna forma tworzenia nowych obiektów, która zakłada minimum prac budowlanych i jest bardzo wydajna pod względem czasowym. W zależności od potrzeb możemy również łatwo dopasować budynek do naszych potrzeb - wystarczy wcześniej uzgodnić wszelkie szczegóły z wykonawcą.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.