Wiadomości z Katowic

Ile spraw wygrali frankowicze?

  • Dodano: 2020-06-08 08:00, aktualizacja: 2020-06-09 08:25

Sprawy sądowe dotyczące stwierdzenia nieważności kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich są zakładane już od wielu lat. Wyrok TSUE z 3 października 2019 r. w istotny sposób wpłynął na zwiększenie liczby postępowań w tym zakresie. Pojawia się więc pytanie – ile spraw wygrali frankowicze do tej pory?

 

Unieważnienie kredytu frankowego przed sądem

Dzięki październikowemu wyrokowi TSUE każdy polski frankowicz zyskał możliwość unieważnienia całości lub części swojego zobowiązania kredytowego. Zdecydowana większość banków w Polsce stosowała postanowienia umowne, które pozwalały na zawyżanie wysokości poszczególnych rat kredytowych w oparciu o zmienny kursy franka szwajcarskiego. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że taki zapis narusza prawa konsumentów oraz unijne regulacje.

Do momentu wydania wspomnianego wyroku TSUE część frankowiczów zdecydowała się na wytoczenie spraw sądowych przeciwko swoim kredytodawcom. Jak pokazały ostateczne rozstrzygnięcia, postępowania te kończyły się z różnym skutkiem. Przełomem było jednak orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, które wpłynęło nie tylko na wzrost liczby spraw w sądach, ale także i zwiększyło wygrane po stronie kredytobiorców.

Ile czasu trwa sprawa frankowa przed sądem?

Sprawy sądowe, w których uczestniczą banki lub inne instytucje finansowe są z reguły bardzo skomplikowane – z tego względu wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Frankowicz, który decyduje się na złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności całości lub części umowy kredytowej musi więc nastawić się na dosyć długi proces.

Na wydłużenie czasu toczącego się postępowania ma także wpływ zwiększająca się ilość spraw z tego zakresu oraz sytuacja epidemiologiczna w Polsce i ograniczenia prawne z tym związane (sądy zawiesiły rozpatrywanie prawie wszystkich spraw).

Sposób prowadzenia rozprawy przez sąd, częstotliwość wyznaczania terminów oraz potrzeba zasięgnięcia opinii biegłych powodują, że sprawa frankowa będzie trwała ok. 2 lat. Oczywiście każdy przypadek jest inny, więc czas postępowania sądowego będzie zróżnicowany w stosunku do danej sprawy. Możliwe jest zarówno skrócenie, jak i wydłużenie czasu oczekiwania na prawomocny wyrok.

Dane dotyczące spraw frankowych w polskich sądach

Liczba spraw sądowych wytaczanych przeciwko kredytodawcom frankowym wzrosła od października 2019 r. (czyli od chwili wydania słynnego już wyroku TSUE). Do czasu sporządzenia tego orzeczenia, frankowcy mieli niewielkie szanse na wygraną w sądzie – szacunkowo banki wygrywały z kredytobiorcami w stosunku 7 do 3. Założenie sprawy wiązało się więc ze sporym ryzykiem – jeśli powód przegrał, zobowiązany był do zwrotu kosztów oraz zastępstwa procesowego kredytodawcy (a były to niemałe kwoty).

Jako ciekawostkę warto dodać, że niemal 1/3 spraw, które wpłynęły w 2018 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczy frankowiczów. Rok wcześniej było ich ok. 1000, co w praktyce oznacza 2,5 krotny wzrost liczy spraw dotyczycących kredytów frankowych.  


 

W obecnej chwili powyższa tendencja uległa sporej zmianie - aż w 7 na 10 wyroków kredytobiorcy wygrywają z bankami, które korzystały z wadliwych umów.

Pamiętajmy jednak, że wzrost liczby wygranych spraw po stronie frankowców nie oznacza, że złożenie pozwu w obecnych realiach oznacza automatyczną wygraną dla każdego kredytobiorcy. O ukształtowania jednolitej linii orzeczniczej w naszym kraju jest wciąż daleko.

Zgodnie z oficjalnymi danymi – w 2019 r. wydano w naszym kraju 395 wyroków w sprawach dotyczących hipotek frankowych, z czego 269 z nich (69%) okazało się korzystnych dla klientów, a 107 (27%) dla banków. Wyroki uchylające wydano zaś w 17 sprawach (4%).

Przełomowy okazał się grudzień ubiegłego roku, kiedy to wydano aż 73 wyroki, z czego 49 było sprzyjających kredytobiorcom, 17 bankom, a w 6 przypadkach wyroki uchylały poprzednie orzeczenia.. Łącznie w październiku i listopadzie 70% z 85 wyroków w sprawach polskich frankowiczóe było korzystnych dla konsumentów i doprowadziło do częściowego lub całościowego unieważnienia umowy kredytowej i zwrotu niesłusznie pobranych i zawyżonych rat.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Związek Banków Polskich - tylko 3,6% czynnych kredytów walutowych bierze udział w procesach sądowych. W III kwartale 2019 roku wpłynęło 3 210 pozwów frankowych do sądów (o 47% więcej niż kwartał wcześniej), zaś w IV kwartale 2019 r. w sądach było już ponad 4 tys. nowych spraw o kredyt we frankach. Z uwagi na epidemię koronawirusa w Polsce, sprawy frankowe pozostają w tej chwili w zawieszeniu, choć kredytobiorcy mają oczywiście możliwość składania nowych pozwów.

Komentarze (1)    dodaj »

  • kat banksterów

    To ,że frankowicze wygrywają sprawy sądowe z banksterami z ZBwP to nie wszystko co czeka banksterów ! PROKURATURA REGIONALNA W SZCZECINIE PROWADZI ŚLEDZTWO W/S ZAPISÓW WE WSZYSTKICH UMOWACH KREDYTOWYCH UDZIELANYCH W WALUTACH z art.286kk w zw. z art.294kk ! ILU PREZESÓW BANKÓW TRAFI DO PAKI NA DŁUGIE LATA ZA OSZUSTWA W UMOWACH KREDYTOWYCH ? To ma rozstrzygnąć prowadzone śledztwo od 2016 r.......

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.