Wiadomości z Katowic

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku - w Katowicach, na Śląsku?

  • Dodano: 2021-07-26 12:15

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to rozwiązanie dla każdego, kto boryka się z problemem długów. Wniosek do sądu można złożyć niezależnie od tego, co jest powodem zadłużenia ani tego, czy dłużnik posiada jakikolwiek majątek, który mógłby zostać przeznaczony na zaspokojenie wierzycieli. Ile trwa upadłość konsumencka, co trzeba wiedzieć, zanim się na nią zdecydujemy?

Co trzeba wiedzieć o upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka to krok, na który decydują się często osoby, które popadły w spiralę zadłużenia, a więc nie mogąc spłacić swoich zobowiązań, zaczęły zaciągać kolejne. Bardzo często w wyniku stale narastających odsetek dłużnicy tracą cały swój majątek, próbując spłacić wierzycieli, sprzedając kolejno wszystkie cenne rzeczy, nieruchomości oraz ruchomości. W pewnym momencie dochodzą oni do sytuacji, w której nie mogą już nic zrobić, ich konta są zajęte przez komorników, a przyszłość maluje się w smutnych barwach.
Najsensowniejszym rozwiązaniem jest więc ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Na taki krok mogą zdecydować się osoby fizyczne oraz od niedawna także przedsiębiorcy posiadający jednoosobowe działalności gospodarcze. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, gdzie złożymy wniosek do sądu, upadłość konsumencka ogłoszona w Katowicach czy w innym mieście będzie miała taką samą moc. Istotne jest jednak to, że nie każdy sąd rejonowy posiada wydział gospodarczy, który zajmuje się takimi sprawami. W takiej sytuacji wniosek należy skierować do najbliższego sąd w stosunku do miejsca zamieszkania dłużnika, który zajmuje się sprawami upadłościowymi.

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Nie można jednoznacznie wskazać, jak długo trwa proces ogłaszania upadłości konsumenckiej, bo każda sytuacja jest inna, jednak zazwyczaj od złożenia wniosku do wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości mija około 3 miesiące. Nie jest to jednak koniec, kolejnym krokiem jest sporządzenie przez wyznaczonego syndyka listy wierzycieli oraz sprzedaż majątku dłużnika, w celu pokrycia ich roszczeń. Co jeśli dłużnik nie posiada majątku, który można by spieniężyć? W takiej sytuacji krok ten jest pomijany, a wierzyciele są brani pod uwagę przy ustalaniu planu spłaty.
Trzeba mieć przy tym świadomość, że od tego momentu syndyk ma prawo zająć część naszych dochodów na rzecz spłaty zobowiązań. Wiele osób składających wniosek o upadłość konsumencką liczy na to, że ich długi zostaną umorzone. Dzieje się tak tylko w sytuacji, gdy sytuacja dłużnika wskazuje na to, że nie będzie on w stanie w przyszłości dokonywać żadnych płatności na rzecz spłaty długów.

Upadłość konsumencka – czy warto?

To bardzo trudne pytanie. Z jednej strony dłużnicy w naprawdę ciężkiej sytuacji są zmuszeni do życia w tzw. szarej strefie, ich życie naznaczone jest ciągłymi problemami, sprawami sądowymi, wizytami windykatorów i komorników. Z drugiej strony decydując się na złożenie wniosku do sądu upadłościowego, trzeba pogodzić się ze stratą reszty majątku, jeśli w taki jeszcze pozostał. Ponadto w ciągu maksymalnie trzech lat trzeba wykonać plan spłaty. Podjęcie takiej decyzji nie jest proste, jednak w większości przypadków ma ono więcej zalet niż wad.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.