Wiadomości z Katowic

Jak dotrzeć do księgi wieczystej?

  • Dodano: 2017-05-17 08:00, aktualizacja: 2017-05-17 08:08

Czy wiesz gdzie znajdują się księgi wieczyste? Kto i na jakich zasadach może uzyskać dostęp do wspomnianych dokumentów?

Jakimi zasadami rządzą się księgi wieczyste?

Księga wieczysta to dokument zawierając zbiór informacji o stanie prawnym danej nieruchomości. Z punktu widzenia potencjalnego nabywcy, księga wieczysta stanowi więc niezwykle ważne źródło informacji, które nierzadko jest w stanie zadecydować o ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu wspomnianej nieruchomości. Kto wobec tego może uzyskać dostęp do opisywanego dokumentu i gdzie znaleźć księgę wieczystą?

Dwa wymiary zasady jawności

Księgi wieczyste rządzą się konkretnymi, odgórnie ustalonymi zasadami. Jedną z nich jest zasada jawności, posiadająca dwa wymiary:

  • Wymiar formalny
  • Wymiar materialny

Pierwszym z opisywanych wymiarów jest jawność formalna uregulowana w art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, zgodnie z którą: ”Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej, ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę”. Wspomniany artykuł stanowi więc swego rodzaju gwarancję bezpieczeństwa w przypadku obrotu nieruchomościami, co w praktyce oznacza, że - z założenia - dostęp do księgi wieczystej może uzyskać każda osoba zainteresowana konkretną nieruchomością.

O drugim wymiarze jawności KW czytamy w art. 3.1 i 3.2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Art. 3.1. mówi: „Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym”. Z kolei zgodnie z art.3.2. “Domniemywa się, że prawo wykreślone nie istnieje.” Jawność materialna zakłada więc, że informacje znajdujące się w księdze wieczystej są zgodne z rzeczywistym stanem prawnym. Jest to tak zwane domniemanie wiarygodności. W praktyce oznacza to więc, że – w przypadku sporu dotyczącego własności – w uprzywilejowanej sytuacji jest osoba wpisana do KW jako właściciel, a nie osoba, która w rzeczywistości posiada we władaniu daną nieruchomość. To niezwykle istotne gdyż w praktyce oznacza, iż w sytuacji, w której dany nabywca podejmując decyzję o zakupie nieruchomości kierował się informacji zawartymi w KW, które okazały się niezgodne ze stanem rzeczywistym, ma on prawo do wniesienia o unieważnienie umowy kupna.

Gdzie i w jaki sposób znaleźć księgę wieczystą?

Do roku 2010 każda, zainteresowana daną księgą wieczystą osoba, zmuszona była osobiście udać się do Sądu Rejonowego, właściwego według miejsca położenia nieruchomości, a dokładniej rzecz ujmując do wydziału Ksiąg Wieczystych, gdyż to właśnie tam przechowywane są papierowe księgi wieczyste. Sam dokument mogliśmy natomiast przeglądać wyłącznie w obecności pracownika Sądu. Niemniej jednak od 2010 roku na stronie internetowej ekw.ms.gov.pl Ministerstwa Sprawiedliwości, dostępna jest przeglądarka ksiąg wieczystych. Aby z niej skorzystać wystarczy podać numer interesującej nas KW. A co w momencie, w którym nie znamy numeru KW? W takiej sytuacji należy poprosić sprzedawcę o udostępnienie wspomnianego numeru lub skorzystać z wyszukiwarki ksiąg wieczystych dostępnej na stronie Ksiegiwieczyste.pl. Dzięki niej bez trudu znajdziemy numer interesującej nas KW po adresie administracyjnym nieruchomości lub numerze działki.

Foto: Fotolia

Komentarze (3)    dodaj »

  • Tośka

    Ale ta wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest płatna. Rozumiem, że nie da się ustalić numeru księgi wieczystej po adresie, bez płacenia?

  • Tośka

    Ale ta wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest płatna. Rozumiem, że nie da się ustalić numeru księgi wieczystej po adresie, bez płacenia?

  • Antek

    Wszystko zależy od tego, do czego potrzebna jest ci księga i czy masz jakieś uprawnienia, żeby ją pozyskać. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, to możesz poprosić o numer księgi wieczystej do twojej nieruchomości w sądzie rejonowym (wydział wieczystoksięgowy) albo w starostwie. Jeśli jesteś w stanie wykazać interes prawny, to również uzyskasz numery KW w sądzie czy starostwie, chociaż wydaje mi się, że w starostwie będzie i tak trzeba zapłacić za odpis. Jak nie masz interesu prawnego to nie uzyskasz tych informacji w urzędzie i pozostaje ci portal komercyjny np. https://hipoteki.pl, gdzie za 19 zł ustalą ci numer KW na podstawie adresu albo numeru działki. Jak to robią i na ile to jest legalne to nie wnikam.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.