Pożar w domu lub mieszkaniu jest zdarzeniem, które może spotkać każdego z nas. Nawet jeśli przestrzegamy wszelkich zasad bezpieczeństwa i zachowujemy ostrożność, to niestety nie mamy wpływu na awarie różnych urządzeń, czy na fakt zaprószenia ognia przez kogoś innego. Jak należy się zachować w obliczu pożaru? Jak zwalczyć ogień? Warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach, dlatego zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Jak zareagować na pożar?
Choć każdy pożar jest inny, to jednak podstawowy schemat zachowania w przypadku pożaru w budynku mieszkalnym jest taki sam - niezależnie czy ogień powstał na skutek zapalenia się tłuszczu na patelni, czy w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Zobaczmy, jak wyglądają pierwsze kroki na wypadek pożaru.
1. Zidentyfikuj źródło ognia
Pożar w budynku mieszkalnym powstać może w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach, na poddaszach, w pomieszczeniach gospodarczych (np. w kotłowniach), na przebiegu instalacji elektr. oraz na elewacji budynku. O ile tam gdzie często przebywają ludzie, łatwo jest spostrzec ogień, o tyle takie miejsca jak piwnice czy nieużytkowe poddasza mogą być miejscem, gdzie pożar będzie miał czas, by się rozwinąć. To bardzo niebezpieczne. W początkowej fazie możemy ogień pokonać samodzielnie. Jednak gdy pożar będzie większy, może to być już niemożliwe. Dlatego z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju czujniki dymu, czy czujniki reagujące na gwałtowny skok temperatury. Warto się w nie wyposażyć, w szczególności w pomieszczeniach, w których rzadko bywamy.
2. Zaalarmuj osoby w strefie zagrożenia i wezwij straż pożarną
W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie zaalarmować pobliskie osoby. Jak najszybciej należy wezwać straż pożarną (tel. 998 lub 112). Operatorowi dyżurnemu należy spokojnie i wyraźnie podać następujące informacje:
- swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonimy,
- adres i rodzaj obiektu,
- co się pali i jaka jest dokładna lokalizacja ognia,
- czy jest zagrożenie dla życia lub zdrowia,
- ewentualne dodatkowe istotne informacje.
Pamiętajmy, że po podaniu informacji nie odkładajmy słuchawki.
3. Ewakuuj zagrożone osoby
W przypadku pożaru we własnym domu należy zadbać o bezpieczeństwo dzieci i osoby niepełnosprawne, lub nakazać im zrobienie tego o własnych siłach.
4. Rozpocznij gaszenie, np. z pomocą gaśnicy
Jeżeli pożar jest mały, należy podjąć działania gaśnicze, przy użyciu miejscowych środków gaśniczych. Są to przede wszystkim gaśnice do domu. Warto się wyposażyć w co najmniej jeden model możliwie uniwersalnej gaśnicy, np. typu ABF. Jeśli tylko nie zagraża to naszemu zdrowiu i życiu, z pomocą gaśnicy możemy efektywnie stłumić i opanować pożar - szczególnie w jego początkowej fazie. Pamiętajmy także o wyłączeniu dopływ gazu i odłączeniu prądu. Nie należy otwierać okien i drzwi.
Podsumowanie
Nawet jeśli całkowite ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, to każde podjęte przez nas działania zmniejszają ryzyko rozwoju ognia. Jednak w wielu sytuacjach szybki dostęp do gaśnicy pozwala na zdławienie pożaru na samym jego początku. Dlatego warto wyposażyć się w gaśnicę do domu, a także zainstalować czujniki dymu. W internetowym sklepie SORBEX można znaleźć wysokiej jakości gaśnice do domu i do mieszkania. To proste i niezawodne urządzenie, jakim jest gaśnica, może kiedyś uratować życie i zdrowie - ale tylko jeśli będzie pod ręką.