Wiadomości z Katowic

Jak napisać email po angielsku?

  • Dodano: 2020-03-24 13:45

E-mail, czyli elektroniczna forma tradycyjnego, wszystkim dobrze znanego listu, w ostatnich latach stała się najpopularniejszą metodą komunikacji. O ile przygotowanie tego typu wiadomości w języku polskim zapewne większości z nas nie sprawi najmniejszego problemu, to przygotowanie jej w języku angielskim może okazać się nieco bardziej skomplikowane. Poniżej dowiesz się, jak komponować wiadomości e-mail w języku angielskim, a także poznasz wiele przydatnych zwrotów, które pomogą Ci tworzyć naturalnie brzmiące i poprawne językowo wiadomości.

Email po angielsku

Wiadomości e-mail są odrobinę mniej oficjalne niż tradycyjne listy wysyłane pocztą. Poczta elektroniczna rządzi się bowiem swoimi prawami. Jednak wciąż, wysyłając wiadomość email po angielsku do pracodawcy, współpracowników, do urzędu lub banku, należy, a przynajmniej wypada przestrzegać pewnych zasad pisowni oraz formy. Zacznijmy jednak od początku.... Co zrobić, jeśli musisz wysłać komuś wiadomość e-mail w języku angielskim lub odpowiedzieć na e-mail po angielsku, kiedy nie znasz języka zbyt dobrze, lub nie radzisz sobie z pisownią? Odpowiedź jest prosta! Skorzystaj z pomocy osoby, która się na tym zna! Serwis BUKI łączy korepetytorów i osoby potrzebujące pomocy i umożliwia im przeprowadzanie „korepetycji online”. Niezależnie od tego czy potrzebujesz jednorazowej pomocy, czy zależy Ci na regularnych lekcjach dodatkowych, w serwisie BUKI masz możliwość skorzystania z obu tych form pomocy. Sam wybierasz korepetytora oraz wspólnie planujecie formę nauki, czas spotkań itd. W serwisie możesz wybrać nawet osoby w oparciu o miejsce zamieszkania. Wpisz w lupce: korepetycje warszawa, a pojawią się na ekranie korepetytorzy z Warszawy.

Więc jak zacząć i jak napisać maila po angielsku? Wiadomość e-mail tak naprawdę nie różni się zbytnio od tradycyjnego listu. Jednak ten elektroniczny zawiera zawsze TEMAT, którego nie uwzględniamy w wersji tradycyjnej. Poza tym zarówno przygotowując się do pisania listu tradycyjnego lub wiadomości e mail po angielsku, należy określić, czy mają mieć one wydźwięk formalny, czy nieformalny. W zależności od natury sprawy, przez którą przygotowujemy wiadomość, oraz naszej relacji z adresatem, możemy stwierdzić na jaką formę możemy sobie pozwolić. Struktura typowej wiadomości e-mail wygląda następująco:

  1. Temat

  2. Wprowadzenie

  3. Rozwinięcie

  4. Zakończenie

W „Temacie” powinniśmy w skrócie opisać w jakim celu kontaktujemy się z daną osobą. Na początku wiadomości, we „Wprowadzeniu” powinniśmy zawsze zawrzeć pozdrowienia. W zależności od tego jaka relacja łączy nas z adresatem, będą one wyglądać inaczej.

Kiedy wysyłamy wiadomość do kolegi, możemy napisać „Hello”, „Hi”, „IMIĘ, np. Mike”.

W wiadomości formalnej (email angielski) powinniśmy wybrać jedną z poniższych opcji: „Dear Sir”, „Dear Mike Spencer”, „Dear Mr Spencer”.

Wprowadzenie

Jeśli to nasza pierwsza wiadomość do danego adresata, powinniśmy odpowiednio się przedstawić. W przypadku kolejnych wiadomości, możemy ten krok pominąć. Na początku maila zawsze warto opisać powód, dla którego kontaktujemy się z daną osobą. Może jest to w odpowiedzi na czyjś e-mail, może jest to reakcja na konkretne wydarzenie, sytuację , problem w firmie. Mogą przydać się tutaj poniższe zwroty do maila po angielsku, takie jak:

I am writing with regard to...”

I am contacting you to...”

In reply to your email, I would like...”

I hope you are well”

Thank you for your e-mail”

Rozwinięcie i Zakończenie

W rozwinięciu musimy wyjaśnić o co chodzi w naszej wiadomości oraz czego oczekujemy. Należy starać się tworzyć krótkie i zwięzłe zdania. E-mail nie powinien być dłuższy niż 5 akapitów. Warto zwracać uwagę na interpunkcję, a także unikać powtórzeń, nadużywania CAPS LOCKA i zbędnych opisów. Zwroty, które przydadzą się w tej części e-maila:

Please, be informed that...”

Please find the attached file.”

Please, could you...”

This is an urgent matter.”

Can you tell me more about...?”

W zakończeniu należy umieścić zwroty kończące i pozdrowienia dla naszego adresata. Weź pod uwagę zwroty takie jak:

Thanks in advance.”

If you have any questions, don’t hesitate to contact me.”

Have a nice day,”

Take care.”

Regards,”

Thanks,”

Best wishes,”

Love,”

Yours,”

Respectfully,”

Na samym końcu należy umieścić nasze imię i nazwisko lub samo imię. Możemy też dodać nasze stanowisko w firmie, dane kontaktowe, jeśli jest to wiadomość formalne i informacje te mogą być przydatne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.