Wiadomości z Katowic

Jak pielęgnować buty zimowe?

  • Dodano: 2019-02-08 09:45

Nie jest żadną tajemnicą, że buty potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli poświęcimy im trochę czasu, będą wyglądać jak nowe znacznie dłużej i nie prędko ulegną zniszczeniu. Zima ich jednak nie rozpieszcza – sól używana do posypywania ulic może powodować nieestetyczne zacieki, brudny śnieg pozostawiać plamy, a topniejący śnieg nieprzyjemne przemoczenia. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze zimowe obuwie, żaden szewc ich nie uratuje, a buty finalnie wylądują w koszu. Wbrew pozorom pielęgnacja butów na zimę wcale nie musi być trudna i uciążliwa, a co ciekawe, może obyć się bez zakupu specjalistycznych środków.

Domowe specyfiki

Obserwując na bieżąco prognozy pogody, możesz odpowiednio wcześnie przygotować swoje buty do nadchodzącej zimy. Po wyjęciu z szafy, mogą być lekko zakurzone dlatego ważne jest, aby je oczyścić za pomocą miękkiej szmatki. Czasem wypada je też wypolerować. Jeśli zdarzyło Ci się już je wypolerować po poprzednim sezonie, wystarczy jedynie szybkie czyszczenie szczotką do butów. Pamiętaj, by robić to ostrożnie, dlatego chcąc uniknąć porysowań, wybieraj raczej szczotki o sztywnym, ale miękkim włosiu. Choćbyśmy stąpali po najłagodniejszych i przyjaznych butom nawierzchniach, chuchali i dmuchali na nasze buty, nie unikniemy zarysowań na powierzchni. Chcąc je nieco zamaskować, wystarczy użyć odrobiny oliwy z oliwek. Ten prosty zabieg nada im połysku i delikatnie zmiękczy skórę. W walce z powstającymi od soli zaciekami, świetnie sprawdzi się sok z cytryny. Wystarczy, że zaraz po powrocie do domu, nałożymy na buty mieszankę świeżego soku z cytryny (lub octu) i wody (w równych proporcjach). To pomoże Ci usunąć nie tylko nieprzyjemne, solne zacieki, ale powstały na butach brud. Po takiej aplikacji pozwól butom przeschnąć, po czym je wypoleruj. Jeśli Twoje buty zostały wykonane z zamszu, miejsca zabrudzeń potrzyj najpierw pilnikiem do pięt, następnie umieść but nad gorącą parą wodną i wyszczotkuj.  Nubuk z kolei należy odpowiednio po zakupie zaimpregnować, a gładką skórę wypastować pastą, lub odpowiednim kremem do obuwia, co pomoże w pewnym stopniu uchronić przed działaniem soli.

Zamsz i nubuk

Botki, sztyblety i kozaki wykonane z zamszu i nubuku pięknie się prezentują. Ale nie jest żadną tajemnicą, że to nienajlepszy materiał na zimowe wyzwania pogodowe. Dlatego nowe buty, tuż po kupnie obowiązkowo zaimpregnuj. Powstałe na tych nich zabrudzenia wyczyść pumeksem, po czym delikatnie przetrzyj szczotką o twardym (metalowym) włosiu. Możesz też zaopatrzyć się w specjalną kostkę do czyszczenia zamszu i nubuku. Jest w stanie usunąć nawet intensywne plamy i zabrudzenia, więc z pewnością nie raz przyda Ci się w trakcie zimy.

Złote rady

Wracając z zimowych spacerów, czy wyjść na miasto, pamiętaj aby mokre buty wysuszyć. Pozwól im schnąć w przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła, najlepiej w pozycji wiszącej. Warto włożyć im do środka zmiętą bibułę, lub gazetę, co nieco przyspieszy proces wysychania. Śliskie podeszwy podklej kawałkami starej maty, lub specjalną taśmą antypoślizgową. Możesz również przetrzeć je (poprzecznie, nie podłużnie) grubym papierem ściernym, lub zainwestować w gumowe nakładki antypoślizgowe, wyposażone w specjalne bolce. Staraj się zmieniać buty co 2-3 dni. Twoje stopy się pocą, a wilgotna skóra łatwiej się odkształca. Dlatego serwuj swoim butom jednodniowe sesje wypoczynkowe, by mogły nosić Cię także w kolejnym sezonie zimowym. By Twoje buty zimowe dłużej zachowały atrakcyjny, świeży wygląd, warto uchronić je przed niechcianymi zagnięciami. W tym celu można posłużyć się plastikowymi reklamówkami i wypchać nimi cholewki - dzięki temu buty zachowają swój kształt. Poświęć odrobinę uwagi na pielęgnację zimowych butów i nie martw się warunkami panującymi za oknem!

Artykuł współtworzony z marką: https://sklep.sizeer.com/

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.