Wiadomości z Katowic

Jak poprawnie wykonać podłoże pod basen stelażowy? To musisz wiedzieć!

  • Dodano: 2022-05-31 06:00, aktualizacja: 2022-05-31 06:23

Baseny stelażowe, rozporowe czy dmuchane są coraz popularniejsze. Najłatwiejsze w utrzymaniu i ustawieniu są te ostatnie, jednak mogą korzystać z nich tylko dzieci. Jeśli nie chcesz odmawiać sobie szybkiego orzeźwienia w gorący dzień, rozważ baseny stelażowe. Do ich prawidłowego ustawienia konieczne jest odpowiednie podłoże. Jak je wykonać?

Na postawienie basenu w ogrodzie decydują się nie tylko rodziny z dziećmi. Duże baseny ogrodowe stelażowe lub rozporowe mogą być równie przyjemną atrakcją dla dorosłych. Aby komfortowo z nich korzystać, musisz zawczasu rozplanować przestrzeń w ogrodzie. Niektóre podłoża mogą prowadzić do szybszego zużycia dna basenu lub zupełnie uniemożliwić jego rozstawienie.


 Basen ogrodowy stelażowy 305 × 76 BESTWAY

 

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Rozważmy wady i zalety każdego rodzaju basenów ogrodowych. Małe, dmuchane modele z supermarketu to zakup maksymalnie na jeden sezon. Nie wymagają dużo zachodu z rozstawianiem i ewentualnym przesuwaniem, jednak nie zapewnią rozrywki całej rodzinie. W tego typu baseniku z reguły pluskają się tylko małe dzieci. 

Dlatego coraz częściej w polskich ogrodach widać większe konstrukcje basenowe. Jeśli wybierzesz model wysokiej jakości, taki zakup to inwestycja na lata. Więcej przestrzeni i ułożenia odpowiedniego podłoża wymagają duże baseny stelażowe. Jednak zapewniają najwyższą czystość wody dzięki wbudowanym filtrom oczyszczającym. Bez problemu zmieści się w nich cała rodzina lub grupa znajomych na spotkaniu przy grillu.  

Kompromisem pomiędzy supermarketowymi basenikami a modelami stelażowymi są baseny rozporowe. Wejdzie do nich również dorosła osoba. Z reguły są nieco mniejsze niż modele ze stelażem, dlatego sprawdzą się także w małych ogrodach. Ich wadą jest znacznie krótsza żywotność. 


    
Basen ogrodowy stelażowy 457 × 122 BESTWAY 56438 Zestaw 17 w 1 

Na czym postawić basen?

Baseny stelażowe z drabinką są najlepszym wyborem, jeśli mają z nich korzystać również dorośli. Rozłożenie prywatnego kąpieliska może niektórym przysporzyć trudności. Wymaga postawienia stelaża i podłączenia pompy filtrującej oraz dodatkowych akcesoriów. Przedtem należy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie i przystosować podłoże. 

Niektórzy rozstawiają baseny stelażowe na trawie, jednak prowadzi to do jej zniszczenia. Decyzja zależy od tego, czy ważne jest dla ciebie posiadanie pięknego trawnika. Z drugiej strony sprawia on, że dno basenu jest przyjemnie miękkie. 

Efekt prywatnej plaży uzyskasz, rozsypując pod basenem i dookoła piasek. Przedtem ubij go w taki sposób, aby dno było rozłożone równomiernie. Jednak pamiętaj, że pozbycie się piasku pod koniec sezonu może być problematyczne. 

Dobrym podłożem dla basenów ze stelażem jest również kostka brukowa lub beton. Jeśli zależy ci na miękkim dnie, rozłóż pod spodem piankową matę. Niezależnie od wybranego podłoża musisz oczyścić przestrzeń z kamyków, patyczków i innych przedmiotów, które mogą uszkodzić dno basenu. Dlatego też odradza się rozstawianie basenów na żwirze, glinie czy kamieniach.       

Gdzie ustawić tanie baseny ze stelażem?

Po kilku latach używania basenu jego rozkładanie będzie znacznie łatwiejsze. Prawdopodobnie przeznaczysz na niego konkretne miejsce w ogrodzie. Gdzie najlepiej go postawić? W dużej odległości od drzew, aby uniknąć konieczności ciągłego wyławiania liści z wody. W miarę możliwości zadbaj o dostęp do basenu z każdej strony - ułatwi to jego konserwację i użytkowanie. Warto postawić go w słonecznym miejscu, dzięki czemu woda nie będzie lodowata. Nie musisz martwić się o rozwój bakterii, o ile zadbasz o regularną wymianę i czyszczenie filtra. Dzięki tym zasadom twój basen ogrodowy stanie się małym rajem!  

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.