Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Jak skutecznie obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

  • Dodano: 2019-02-04 14:45, aktualizacja: 2019-02-05 10:01

Mieszkanie, dom czy jakakolwiek inna nieruchomość to niemały wydatek. Przy okazji zakupu jednej z nich, najczęściej zmuszeni zostajemy do wzięcia kredytu hipotecznego. Bardzo często natomiast okazuje się, że całkowita kwota, którą należy oddać, znacznie przewyższa wielkość pożyczanego kapitału. Co zrobić, by pozyskanie środków z banku było korzystniejsze? O tym przeczytacie poniżej!

Wkład własny - najlepszy przyjaciel kredytobiorcy

Zależność jest prosta - im większy jest wkład własny, tym mniej pieniędzy musimy pożyczyć. Posiadanie swojego zapasu gotówki może pomóc na kilka sposobów: obniżając raty lub skracając okres spłaty. To z kolei bezpośrednio odbija się na wysokości odsetek, prowizji, ubezpieczenia czy innych opłat związanych ze wzięciem kredytu. Wobec tego – jeśli planujecie w przyszłości kupić swoje własne lokum lub inny obiekt, może warto pomyśleć o oszczędzaniu?

Rozsądny okres kredytowania

Długi okres spłaty zobowiązania może być kuszący przede wszystkim z powodu niższych rat, które w mniejszym stopniu będą obciążać domowy budżet. O ile pozwala na to zdolność kredytowa, skrócenie czasu kredytowania może jednak wiązać się z niemałymi oszczędnościami. W ogólnym rozrachunku mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Szybsza spłata to także możliwość wcześniejszego uwolnienia się od relacji z bankiem.

                             

Oferty banków i kalkulatory kredytów hipotecznych

Jednym ze sposobów na obniżenie całkowitego kosztu kredytu hipotecznego jest rozeznanie w tym, co właściwie znajduje się w propozycji kredytodawców. W większości przypadków warunki nie będą różnić się od siebie w sposób diametralny, ale czasami mogą wiązać się obniżeniem kwoty zobowiązania o kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Czy to mało, czy dużo? W naszym mniemaniu zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty.

                             

Sprawdź ile kosztuje kredyt hipoteczny i na jakie koszty musisz się przygotować. Źródło: Expander

Obecnie nie jest to nawet takie trudne jak kiedyś. Niemałym powodzeniem - i to nie bez powodu - cieszą się kalkulatory kredytów online, które w jednym miejscu pozwalają zapoznać się z warunkami stawianymi przez różne banki. Korzystając z tego typu narzędzi, wystarczy jedynie wprowadzić do prostego formularza najważniejsze dane dotyczące planowanej pożyczki. Wszystko zajmuje tylko chwilę, którą zdecydowanie warto poświęcić.

Korzystne negocjacje

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tej możliwości, ale tak – z bankami da się negocjować warunki kredytu! Oczywiście nie ma tu mowy o obniżeniu oprocentowania o kilka punktów procentowych, jednak kilka-kilkanaście setnych – jak najbardziej. Należy jednak wiedzieć, że żaden bank nie da „rabatu" każdemu, kto stara się o kredyt. Najczęściej jest to możliwe w przypadku osób, które już posiadają dobrą historię zobowiązań lub korzystają z innych produktów kredytodawcy.

Podsumowanie

Istnieje kilka sposobów na obniżenie całkowitego kosztu kredytu hipotecznego – jedne prostsze, inne trudniejsze. Decydując się na chociaż jedno z nich można wyłącznie zyskać, czasami nawet niemało.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.