Wiadomości z Katowic

Jak urządzić akwarium - co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2019-10-10 09:45

Miłośnicy akwarystyki wiedzą bardzo dużo na temat organizacji przestrzeni akwarium. Perfekcyjnie dobiorą skład rybek i dekor, nie mówiąc już o potrzebnych sprzętach niezbędnych do stworzenia odpowiedniego ekosystemu dla podwodnego świata. Z kolei amatorzy muszą tę cenna wiedzę nabyć, bo urządzanie akwarium to nie tylko troska o estetykę wnętrza, ale też warunki bytowe żyjących w nim rybek.

Jaki rodzaj szkła wybrać?

Tak naprawdę opcji wyboru jest najczęściej dwie. Szkło typu float z delikatnym zielonkawym odcieniem powstałym na skutek obecności w nim tlenku żelaza i szkło OptiWhite mocno transparentne. Pierwszy rodzaj akwarium jest bardzo często kupowany ze względu na świetne parametry ale też niższą cenę. Jeśli wybierzemy sklep z bardzo dobrej jakości asortymentem, to trafimy zawsze na szkło idealnie spasowane na krawędziach i z niewielką ilością silikonu na spojeniach. Warto szukać więc takich miejsc, aby każde zakupione akwarium było nie tylko perfekcyjnie wykonane, ale też elegancko prezentowało się na półce. Szkło Opti White jest wyjątkowo efektowne, ponieważ wysoka przezroczystość szkła sprawia, że woda wnętrze akwarium jest mocno wyeksponowane, a kolory ryb oraz roślin nie zmieniają swojego zabarwienia.

Warto też zastanowić się nad akwarium profilowanym, z jedną szybą wypukłą. Taka budowa stwarza perspektywę głębi i to, co wewnątrz akwarium jest o wiele lepiej widoczne. Odradza się kupowanie akwarium w kształcie kuli, ponieważ nie stworzy się nigdy w nich dogodnych warunków dla życia rybek. 

Jakie rybki wybrać?

Początkujący akwaryści nie zdają sobie sprawy z tego, że w doborze rybek powinno zwracać się na kilka aspektów. Niektóre z nich pływają szybciej, drgnie wolniej, są ryby mięsożerne, inne roślinożerne. Łączenie ze sobą ryb z całkowicie innych ekosystemów oraz przystosowanych do mocno odmiennych warunków bytowania może być bardzo niebezpieczne. Tak samo nie można wpuszczać do akwarium rybek zimnolubnych z ciepłolubnymi, bo nigdy nie zapewni się wszystkim gatunkom idealnych warunków do życia.

Sporo osób wybiera rybki, które mogą rozmnażać się w warunkach domowych. Czasami trzeba dokupić specjalne kojce potrzebne do umieszczania w nich kotnych samic, a w wielu przypadkach nie jest to konieczne. Duży wybór tego typu akwarystycznego sprzętu znajduje się np. tutaj: https://www.plantica.pl/blog/rozmnazanie-ryb-w-akwarium-z-ktorych-gatunkow-latwo-mozna-uzyskac-potomstwo-49. Rybki składające ikrę muszą mieć z kolei zapewnione odpowiednie warunki do jej bezpiecznego ukrycia. Dlatego też tak ważne jest, aby dobrze ułożyć żwirek, kamienie i piasek, w odpowiednich proporcjach i składzie. Duże znaczenie mają także dodatkowe elementy ozdobne, takie jak muszle, otoczka przekrojonego kokosa czy inne naturalne bądź sztuczne kryjówki. To dzięki nim rybki mogą znaleźć swoje miejsce, nie tylko na czas wylęgu.

Zanim więc urządzimy swoje pierwsze akwarium, koniecznie trzeba zasięgnąć wiedzy od doświadczonych akwarystów czy z książek i artykułów branżowych. Jeśli uda się stworzyć idealny ekosystem dla ryb i roślin i do tego wyhoduje się pierwsze małe rybki, to można uznać to za swój pierwszy, duży sukces.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.