Wiadomości z Katowic

Jak w kilka miesięcy zdobyć uprawnienia rolnicze? Zapisz się na kwalifikacyjny kurs online

  • Dodano: 2025-05-30 09:15

Żeby zostać rolnikiem indywidualnym i móc korzystać z różnego rodzaju korzyści, jakimi są dopłaty bezpośrednie, programy wsparcia czy ulgi w składkach KRUS, trzeba spełnić określone warunki – jednym z nich jest posiadanie kwalifikacji rolniczych. Można je zdobyć na kilka różnych sposobów. Jedną z opcji jest zapisanie się na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy. Sprawdźmy zatem, dlaczego warto to zrobić.

Kwalifikacje rolnicze – jak się je zdobywa?

Sposób uzyskania uprawnień rolniczych nie jest z góry narzucony. Można je otrzymać: kończąc szkołę o profilu rolniczym – zawodową/branżową, średnią lub wyższą. Inną możliwością jest zrobienie studiów podyplomowych o profilu związanym z rolnictwem. Do zdobycia tego typu tytułu uprawnia także zaliczenie odpowiedniego stażu pracy w gospodarstwie i tak w przypadku absolwentów szkoły podstawowej i zawodowej (innej niż rolnicza) musi on wynosić minimum 5 lat, natomiast dla osób, które ukończyły nierolniczą szkołę średnią, są to 4 lata, a studentów – 3 lata. Wygodną alternatywą jest szybki Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy ROL.04 – Prowadzenie Produkcji Rolniczej.

KKZ ROL.04 w trybie online jako wygodna alternatywa

Kurs, który oferuje Niepubliczna Szkoła Branżowa I Stopnia „Ramus” – https://kursrol.pl/, prowadzony jest w trybie hybrydowym – rozpoczyna się we wrześniu w 2025 roku i trwa do kwietnia 2026, egzamin przewidziany jest na czerwiec. Teoria odbywa się zdalnie przy wykorzystaniu platformy e-learningowej. Słuchacze z dowolnego miejsca i w dogodnym dla siebie czasie realizują rzetelnie opracowany program zajęć, dzięki temu mają szansę połączyć naukę z obowiązkami. Mogą uczestniczyć w wykładach przez transmisje na żywo, lub je wyświetlać o dowolnej porze, ponieważ są nagrywane i zapisywane. Zakres wiadomości zgodny jest z wytycznymi MEN i kompleksowo przygotowuje do egzaminu państwowego, jak i do przyszłej pracy w gospodarstwie.

Uczestnicy szkolenia sami wybierają miejsce praktyk, które spełnia określone kryteria dotyczące wyposażenia i zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Musi być to aktywne gospodarstwo rolne, w którym opiekunem praktyk jest osoba mająca tytuł rolnika.

Dlaczego warto zdobyć wykształcenie rolnicze?

Absolwenci kursu są wyposażeni w wiedzę z zakresu prowadzenia produkcji rolniczej. Czerpią informacje od prowadzących, którzy nie tylko przekazują konkretne podstawy teoretyczne, ale też jako pasjonaci i praktycy dzielą się doświadczeniem i znajomością aktualnych trendów w branży. Dzięki temu kursanci uczą się nie tylko, jak prowadzić gospodarstwo, ale też, jak robić to skutecznie – z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, zgodnie z wymogami prawa i w sposób pozwalający na optymalizację kosztów

Wzbogacenie i usystematyzowanie wiedzy branżowej jest oczywiście bardzo ważne, ale zdobycie kwalifikacji rolniczych otwiera także drogę do m.in.:

  • uproszczonego nabywania nieruchomości rolnych,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego zgodnie z prawem,
  • możliwości korzystania z dopłat krajowych i unijnych, a także programów wsparcia dla rolników,
  • zmiany sposobu rozliczeń z ZUS na KRUS.

Inwestowanie w wiedzę to jeden z najlepszych kroków, jakie można podjąć, planując rozwój własnego agrobiznesu. Będąc otwartym na ciągłe doskonalenie wiadomości i umiejętności, a także podnoszenie kompetencji, zyskuje się dostęp do sprawdzonych rozwiązań. Szkolenia są inspiracją do wdrażania nowoczesnych metod uprawy i hodowli.

Artur KristofArtur Kristof
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.