Wiadomości z Katowic

Jaka piła łańcuchowa do domu?

  • Dodano: 2018-03-26 13:00

Praca z drewnem różnego rodzaju stanie się o wiele łatwiejsza, jeśli skorzystamy z odpowiednich urządzeń. Oczywistym wyborem jest w tym przypadku piła łańcuchowa – na co należy zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są modele specjalnie dostosowane do określonej intensywności pracy. Zakupić możemy więc pilarki profesjonalne, a także przeznaczone do użytku domowego. Dziś zajmiemy się tym drugim typem.

Jaka piła łańcuchowa – elektryczna czy spalinowa?

Najważniejsza kwestią, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę będzie rodzaj zasilania. Bardzo często decydujemy on o rzeczywistych możliwościach urządzenia. Jakie są opcje wyboru?

Piła elektryczna

W kategorii sprzętu amatorskiego występuje bardzo często. Po stronie jej zalet należy zapisać przede wszystkim stosunkowo cichą pracę, a także brak emisji szkodliwych spalin, które mogą mieć wpływ zarówno na środowisko, jak i na nas samych.

Co ważne, piły elektryczne są lekkie i nie generują nadmiernych drgań. Wszystko to oczywiście przekłada się na łatwość i swobodę ich wykorzystania. Sam silnik elektryczny, w razie jakichkolwiek awarii, jest raczej łatwy w naprawie.

Powiedzieliśmy już o zaletach pilarek elektrycznych, teraz przyszła pora na ich wady. Największą z nich jest obecność przewodu zasilającego, którego długość ogranicza obszar wykorzystania urządzenia. Na rynku dostępne są również modele akumulatorowe, jednak przeważnie charakteryzują się stosunkowo niewielką mocą i krótkim czasem działania, przez co ich zastosowanie jest mocno ograniczone.

Co również ważne, piły elektryczne są przystosowane do pracy z drewnem miękkim i niezbyt grubymi elementami. Wszystko ze względu na fakt, że charakteryzują się średnią mocą.

Pilarka spalinowa

W tym przypadku mamy do czynienia z nieco bardziej zawansowanymi urządzeniami, które posłużą nam do intensywniejszych prac. Oczywiście ze względu na silnik o większej mocy.

Największą zaletą piły spalinowej jest jednak to, że możemy z niej skorzystać wszędzie. Jedynym ograniczeniem jest poziom mieszanki benzyny i oleju dostępnej w urządzeniu (modele spalinowe najczęściej dysponują silnikiem dwusuwowym). Warto pamiętać o tym, że tego rodzaju sprzęt jest często znacznie cięższy od wersji elektrycznych, toteż praca z ich wykorzystaniem może okazać się bardziej męcząca. Do tego należy dodać również większe drgania generowane podczas cięcia oraz emisję spalin.

Bardziej zaawansowana budowa sprawia, że omawiana piła łańcuchowa okaże się również droższa w eksploatacji (jej cena początkowa również jest wyższa niż w przypadku pilarek elektrycznych) – wymaga bowiem częstych przeglądów i odpowiednich czynności pielęgnacyjnych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybór rodzaju urządzenia nie rozwiąże do końca kwestii tego, jaka piła łańcuchowa jest dla nas najlepsza. Wpływ na to mają bowiem także wszelkiego rodzaju parametry techniczne, które decydują o przydatności danego sprzętu. Na co więc warto zwrócić uwagę?

  • Moc silnika. Decyduje o tym, jak intensywne prace pilarka będzie w stanie wykonywać, dlatego należy dobrać ją w zależności od rodzaju obrabianych przez nas elementów drewnianych.

Jeżeli chodzi o urządzenia spalinowe, moc silnika podawana jest w koniach mechanicznych (skrót KM). Podczas pracy z niewielkimi deskami i stosunkowo cienkimi drzewami przydatny okaże się sprzęt o mocy do 2,5 KM. Jeśli jednak chcemy wykonywać bardziej intensywne prace, konieczny okaże się zakup piły o mocy co najmniej powyżej 3 KM (dojść może nawet do poziomu 5 KM).

Jak już wspomnieliśmy, piły elektryczne są słabsze. Tutaj możemy mówić o mocy (wyrażonej w Watach) maksymalnie 2500 W.

  • Długość prowadnicy. To na niej umieszczony zostaje łańcuch tnący, dlatego im jest ona dłuższa, tym grubsze elementy będziemy w stanie ciąć. W kategorii modeli spalinowych, możemy znaleźć prowadnice o długości od 30 do nawet 100 centymetrów. W przypadku pił elektrycznych zakres ten wynosi od 15 do około 40 centymetrów.

  • Waga. Ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy planujemy długotrwałą pracę bez większych przerw. Urządzenia zasilane energią elektryczną są z reguły lżejsze, ich waga nie przekracza bowiem 5 kilogramów. Modele spalinowe mogą ważyć nawet 10 kilogramów.

  • Poziom hałasu. Zawsze warto sprawdzić, jak głośno pracuje piła. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o akcesoriach ochronnych – oprócz maski warto zdecydować się na słuchawki.

  • Funkcje i wyposażenie dodatkowe. Producenci, chcąc zachęcić klientów, bardzo często decydują się na różnego rodzaju dodatki. W przypadki piły łańcuchowej spalinowej liczyć możemy między innymi na systemie łatwego rozruchu i automatycznego napinania łańcucha, minimalizację drgań, oczyszczanie spalin i hamulec bezpieczeństwa. Podobne funkcje i wyposażenie montowane jest w pilarkach elektrycznych (oczywiście poza oczyszczaniem spalin)

Urządzenia elektryczną okażą się lepszym wyborem podczas wykonywania stosunkowo lekkich prac wokół domu. Silniki spalinowe natomiast sprawdzą się lepiej przy czynnościach intensywnych, z wykorzystaniem masywnych elementów drewnianych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.