Wiadomości z Katowic

Jaki alkomat wybrać - półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Poznaj różnice

  • Dodano: 2022-07-01 13:00, aktualizacja: 2022-07-12 13:07

Z roku na rok zwiększa się świadomość kierowców na temat bycia trzeźwym za kierownicą. Wynika to przede wszystkim ze stale rosnącej liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwe osoby oraz coraz bardziej surowych kar za bycie pijanym za kierownicą. Z tego właśnie powodu na rynku pojawia się coraz większy wybór profesjonalnego sprzętu do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak jednak przy tak dużym asortymencie nie zagubić się i wybrać najlepszy sprzęt? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Sprawdź czy alkomat półprzewodnikowy spełnia Twoje potrzeby

Alkomat jest podstawowym wyposażeniem każdego odpowiedzialnego kierowcy ale nie tylko! Urządzenia te zyskują również bardzo dużą popularnością w zakładach pracy. Na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje alkomatów. Najpierw pod lupę weźmy te wyposażone w sensor półprzewodnikowy. Co to dokładnie oznacza? Już wyjaśniamy! Wdychając powietrze sensor półprzewodnikowy odbiera utleniający się na powierzchniowi elektrody alkohol, co przyczynia się do zmiany w przewodzeniu półprzewodnika. Sensor na tej podstawie ocenia zawartość cząsteczek etanolu w wydychanym powietrzu. Alkomaty półprzewodnikowe przede wszystkim cechuje niska cena, jednak wymagają, aby kalibracja była wykonywana częściej. Pilnowanie tego jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na dokładność pomiaru. Ten rodzaj urządzenia świetnie sprawdzi się do użytku osobistego, gdzie pomiary są wykonywane sporadycznie.

Precyzyjny, czuły, wyróżniający się wysoką jakością, czyli alkomat z sensorem elektrochemicznym

Przejdźmy teraz do alkomatów z sensorem elektrochemicznym. Elektroda na swojej powierzchni posiada różne związki chemiczne, które wpływają na utlenianie etanolu. Dochodzi do zmiany alkoholu w kwas octowy, który z kolei wpływa na napięcie prądu płynącego przez elektrodę. W odróżnieniu od alkomatów z sensorem półprzewodnikowym, elektrochemiczne bardzo często działają w trybie pasywnym, czyli świetnie sprawdzają się w sytuacji kiedy pojawia się konieczność wykonania pomiaru alkoholu u osoby nieprzytomnej. Urządzenia z sensorem elektrochemicznym są głównie przeznaczone do profesjonalnego użytku. Wykorzystywane są m.in. przez służby porządkowe oraz w miejscach pracy. Wyróżnia je bardzo duża precyzja oraz dokładność pomiaru. Co prawda są nieco droższe, jednak wymagają znacznie rzadszej kalibracji. Na stronie https://najlepsze-alkomaty.pl/ znajdziesz oba rodzaje alkomatów, dzięki czemu z łatwością znajdziesz sprzęt na miarę swoich potrzeb. Firma Polskie Centrum Wzorcowania dostarcza wszystkim zainteresowanym Klientom tylko i wyłącznie profesjonalne sprzęty od najlepszych producentów. Zapoznaj się z ofertą!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.