Wiadomości z Katowic

Katowice naprawdę się zmieniły! Oto 5 powodów, dlaczego warto tu mieszkać

  • Dodano: 2019-12-02 09:45

Dynamiczny rozwój przemysłu, 50% powierzchni miasta przeznaczonej na tereny zielone, świeżo zrewitalizowane centrum, zadowoleni mieszkańcy i doskonała komunikacja z resztą kraju to dziś najważniejsze atuty Katowic. Miasto rozwija się harmonijnie, bez względu na to, czy pod uwagę bierzemy sposób, w jaki powstaje każda nowa inwestycja drogowa, kulturalna, oświatowa czy też nowe osiedle. Katowice nie zawsze mogły pochwalić się tyloma atutami. Zobacz, co zmieniło się w ostatnich latach.

1. Od przemysłu do międzynarodowego biznesu

Główną przyczyną dynamicznego rozwoju Katowic w ostatnich latach jest przyciągnięcie wielu międzynarodowych firm, które założyły tu swoje biura. Niegdyś miasto słynęło z produkcji przemysłowej, podczas gdy dziś prym wiodą nowoczesne firmy z branży usługowej, filie przedsiębiorstw z USA, Niemiec czy Francji. W efekcie wzrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, którzy z łatwością znajdują tu pracę. Gospodarka lokalna szybko się nakręca, ponieważ zamożniejsi mieszkańcy, jeżeli pozwoli im na to budżet, chętnie wydadzą zarobione pieniądze w lokalnym sklepie, kupią nowe auto, skorzystają z dostępnych tu różnorodnych usług, czy wprowadzą się na nowe osiedle. Katowice kwitną więc dzięki temu, że co i rusz powstają tu nowe miejsca pracy oraz infrastruktura, która sprzyja spędzaniu wolnego czasu.

2. Zieleń miejska

Wizerunek Katowic jako miasta industrialnego jest nieprawdziwy z jeszcze jednego powodu. Co zdumiewające, szacunkowo około połowy powierzchni miasta stanowią tereny zielone. Katowiczanie mają do wyboru mnóstwo miejsc, gdzie można wypocząć pod gołym niebem: Park Kościuszki, Las Murckowski, Dolina Trzech Stawów, Park Giszowiecki, czy stawy Barbara-Janina to lubiane cele rekreacyjnych wycieczek, które stają się coraz ważniejsze dla osób dbających o zachowanie równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

3. Jakość życia – nauka, kultura, zdrowie

Katowice, będące centrum wielkiej, bo liczącej przeszło 2,3 miliona mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, słyną  z bogatej oferty kulturalnej i edukacyjnej oraz innowacyjnych inicjatyw miejskich. Ma to przełożenie na liczne nagrody. W 2017 roku katowickie Muzeum Śląskie zostało wyróżnione w konkursie na Europejskie Muzeum Roku. W 2018 roku Katowice otrzymały zaszczytny laur najbardziej ekologicznego miasta w konkursie zorganizowanym przez magazyn Forbes. W tym roku miasto zajęło trzecie miejsce w rankingu „Miasta dla Młodych”, przygotowanym przez Fundację Schumana. Z przymrużeniem oka, można się tylko zastanawiać, jaka prestiżowa nagroda przypadnie Katowicom za rok.

4. Rewitalizacja centrum

Wielka zmiana nastąpiła w samym centrum. Nie jest to inwestycja w nowy teren rekreacyjny, biurowiec, czy spektakularne  nowe osiedle. Katowice zmieniły się, na przestrzeni kilku ostatnich lat, również w samym sercu miasta. Przebudowa rynku, powstanie Placu Kwiatowego, czy rewitalizacja ul. Mariackiej to flagowe inwestycje, które sprawiły, że centrum stolicy Górnego Śląska znów tętni życiem. Obecnie odbywa się rewitalizacja ul. Dworcowej.

5. Inwestycje infrastrukturalne

Katowice to miasto, w którym dobrze się mieszka również ze względu na inwestycje infrastrukturalne, które tworzą możliwość szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się do innych miast w Polsce i Europie. Autostrada A4 łączy Górny Śląsk z Krakowem, Rzeszowem na wschodzie oraz Wrocławiem na zachodzie. Tą samą autostradą dostaniemy się też szybko na Ukrainę czy do Niemiec. A1, nazywana też „bursztynową”, to zaś wygodne połączenie prosto nad morze oraz, w druga stronę, do czeskiej granicy. Autostradami pojedziemy nie tylko własnym atutem, lecz również autobusem, do czego zachęca będący na ukończeniu nowy dworzec autobusowy. Równie dobra jest sieć połączeń kolejowych. Z kolei lotnisko Pyrzowicach odprawiło w 2018 roku blisko 5 milionów pasażerów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.