Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Katowice - przyjazny rynek nieruchomości

  • Dodano: 2019-07-30 08:15, aktualizacja: 2019-07-30 10:12

Nie da się ukryć, że Katowice przeszły bardzo pomyślną transformację z ośrodka przemysłu ciężkiego w nowoczesne centrum kultury i biznesu. Miasto, którego 40% powierzchni pokrywają lasy, laureat rankingu fDi Magazine „Polish Cities of the Future 2019/20” i zdobywca tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO - wszystko to wpływa na pozytywny wizerunek Katowic i przyciąga inwestorów, w tym deweloperów. Liczba inwestycji realizowanych w sercu Śląska cały czas rośnie i skutecznie konkuruje ze starą postindustrialną zabudową mieszkalną.

Dlaczego warto przeprowadzić się do Katowic?

Jest to miasto, które nie ma sobie równych w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i uchodzi za atrakcyjne miejsce do rozwoju przedsiębiorczości. To z kolei oznacza ożywienie na rynku pracy i tworzenie nowych etatów - aglomeracja katowicka zajmuje 5.miejsce w kraju pod kątem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu. Stale prowadzone są działanie zmierzające do rozwoju infrastruktury, komunikacji i poprawy możliwości spędzaniu czasu wolnego. Nie bez znaczenia jest rewitalizacja zaniedbanych obszarów poprzemysłowych. Najsłynniejszą inwestycją w tym zakresie jest zagospodarowanie terenu po byłej kopalni „Katowice” i utworzenie w tym miejscu Strefy Kultury, zdobywcy tytułu Najlepszego Produktu Turystycznego Roku 2015. Popularność obiektu wśród mieszkańców i turystów skusiła już pierwszych deweloperów – ruszyła już budowa osiedla mieszkaniowego w sąsiedztwie. Projekt przewiduje nowoczesną, funkcjonalną przestrzeń w której będzie nabywcy będą mogli żyć komfortowo i cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie oferuje miasto.

Jakie mieszkania kupują katowiczanie?

Liczba nowych mieszkań w Katowicach, oddawanych do użytku przez deweloperów, jest w dalszym ciągu wysoka. W 2017 r. wynosiła 1642 i przez kolejne lata wzrosła. Nabywcy szczególnie zwracają uwagę na standard lokalu i lokalizację - największą popularnością cieszą się osiedla w otoczeniu zieleni, gdzie żyje się spokojnie, ale jednocześnie istnieje dobry dojazd do centrum i możliwość skorzystania z atrakcji życia miejskiego. W przypadku inwestorów, którzy kupują mieszkania na wynajem, znaczenie ma również bliskość ważnych punktów miejskich, takich jak szkoły wyższe, główne arterie komunikacyjne i obiekty biznesowe. „M” w takiej lokalizacji ma większą szansę zwrócenia uwagi potencjalnego lokatora. W kwestii metrażu, katowiczanie mają jasno określone preferencje – największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Jest to powierzchnia optymalna zarówno dla rodziny z dzieckiem, jak również inwestora liczącego na zysk z wynajmu.

Jak kształtują się ceny nieruchomości w Katowicach?

W 2019 r. ceny mieszkań na rynku pierwotnym zaczęły lekko spadać, ale są to wartości nieznaczne. W dalszym ciągu koszty realizacji inwestycji są duże, a deweloperzy muszą dodatkowo zmierzyć się z problemem braku działek budowlanych w miastach. Natomiast, dla zachowania równowagi, mieszkania oferowane na rynku wtórnym podrożały nawet o 2%. Obecnie najdroższe mieszkania w Katowicach można znaleźć w Śródmieściu - średnia cena za mkw. wynosi tam 8020 zł. Najtaniej jest z kolei w dzielnicach południowych - tam średnia cena kształtuje się na poziomie 5704 zł. Oczywiście wszystko zależy też od konkretnego lokalu, kondygnacji na której jest położony, standardu osiedla i oferowanych dodatków. Za mkw. mieszkania z segmentu premium, w okolicach Strefy Kultury można zapłacić nawet 9000 zł.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.