Wiadomości z Katowic

Katowice - przyjazny rynek nieruchomości

  • Dodano: 2019-07-30 08:15, aktualizacja: 2019-07-30 10:12

Nie da się ukryć, że Katowice przeszły bardzo pomyślną transformację z ośrodka przemysłu ciężkiego w nowoczesne centrum kultury i biznesu. Miasto, którego 40% powierzchni pokrywają lasy, laureat rankingu fDi Magazine „Polish Cities of the Future 2019/20” i zdobywca tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO - wszystko to wpływa na pozytywny wizerunek Katowic i przyciąga inwestorów, w tym deweloperów. Liczba inwestycji realizowanych w sercu Śląska cały czas rośnie i skutecznie konkuruje ze starą postindustrialną zabudową mieszkalną.

Dlaczego warto przeprowadzić się do Katowic?

Jest to miasto, które nie ma sobie równych w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i uchodzi za atrakcyjne miejsce do rozwoju przedsiębiorczości. To z kolei oznacza ożywienie na rynku pracy i tworzenie nowych etatów - aglomeracja katowicka zajmuje 5.miejsce w kraju pod kątem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu. Stale prowadzone są działanie zmierzające do rozwoju infrastruktury, komunikacji i poprawy możliwości spędzaniu czasu wolnego. Nie bez znaczenia jest rewitalizacja zaniedbanych obszarów poprzemysłowych. Najsłynniejszą inwestycją w tym zakresie jest zagospodarowanie terenu po byłej kopalni „Katowice” i utworzenie w tym miejscu Strefy Kultury, zdobywcy tytułu Najlepszego Produktu Turystycznego Roku 2015. Popularność obiektu wśród mieszkańców i turystów skusiła już pierwszych deweloperów – ruszyła już budowa osiedla mieszkaniowego w sąsiedztwie. Projekt przewiduje nowoczesną, funkcjonalną przestrzeń w której będzie nabywcy będą mogli żyć komfortowo i cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie oferuje miasto.

Jakie mieszkania kupują katowiczanie?

Liczba nowych mieszkań w Katowicach, oddawanych do użytku przez deweloperów, jest w dalszym ciągu wysoka. W 2017 r. wynosiła 1642 i przez kolejne lata wzrosła. Nabywcy szczególnie zwracają uwagę na standard lokalu i lokalizację - największą popularnością cieszą się osiedla w otoczeniu zieleni, gdzie żyje się spokojnie, ale jednocześnie istnieje dobry dojazd do centrum i możliwość skorzystania z atrakcji życia miejskiego. W przypadku inwestorów, którzy kupują mieszkania na wynajem, znaczenie ma również bliskość ważnych punktów miejskich, takich jak szkoły wyższe, główne arterie komunikacyjne i obiekty biznesowe. „M” w takiej lokalizacji ma większą szansę zwrócenia uwagi potencjalnego lokatora. W kwestii metrażu, katowiczanie mają jasno określone preferencje – największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Jest to powierzchnia optymalna zarówno dla rodziny z dzieckiem, jak również inwestora liczącego na zysk z wynajmu.

Jak kształtują się ceny nieruchomości w Katowicach?

W 2019 r. ceny mieszkań na rynku pierwotnym zaczęły lekko spadać, ale są to wartości nieznaczne. W dalszym ciągu koszty realizacji inwestycji są duże, a deweloperzy muszą dodatkowo zmierzyć się z problemem braku działek budowlanych w miastach. Natomiast, dla zachowania równowagi, mieszkania oferowane na rynku wtórnym podrożały nawet o 2%. Obecnie najdroższe mieszkania w Katowicach można znaleźć w Śródmieściu - średnia cena za mkw. wynosi tam 8020 zł. Najtaniej jest z kolei w dzielnicach południowych - tam średnia cena kształtuje się na poziomie 5704 zł. Oczywiście wszystko zależy też od konkretnego lokalu, kondygnacji na której jest położony, standardu osiedla i oferowanych dodatków. Za mkw. mieszkania z segmentu premium, w okolicach Strefy Kultury można zapłacić nawet 9000 zł.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.