Wiadomości z Katowic

Komunikacja i jej wpływ na relacje międzyludzkie

  • Dodano: 2023-09-26 10:15

Komunikacja jest kluczowym elementem relacji międzyludzkich, wpływając na wiele aspektów naszego życia. Nieważne, czy jesteśmy towarzyskimi osobami, uwielbiającymi przebywać w dużych grupach, czy jesteśmy cichymi introwertykami, którzy wolą spędzać czas samotnie - nie możemy uniknąć komunikacji. Umożliwia nam ona dzielenie się swoimi myślami, uczuciami i ideami, tworząc podstawy dla zrozumienia, empatii i zaangażowania. Efektywne przekazywanie i odbieranie informacji jest kluczem do budowania i utrzymania silnych, zdrowych relacji. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są różne funkcje komunikacji i jaki ma ona wpływ na sposób budowania relacji i dogadywania z innymi ludźmi.

Jakie są funkcje komunikacji?

Komunikacja odgrywa kluczową rolę w relacjach międzyludzkich, wpływając na wiele aspektów naszego życia. Dzięki różnym funkcjom jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć innych, wyrazić swoje uczucia i potrzeby oraz nawiązać trwałe więzi. 

  • Funkcja informacyjna - której celem jest przekazanie informacji od jednej osoby do drugiej. Poprzez wymianę myśli, idei czy danych z innymi, jesteśmy w stanie dzielić się wiedzą, uczyć się od siebie nawzajem oraz rozwiązywać problemy.
  • Funkcja motywacyjna - komunikacja może również służyć jako narzędzie motywujące, zachęcając innych do określonego działania lub zmiany zachowania. Dzięki słowom wsparcia, pochwały czy konstruktywnej krytyki wpływamy na postawy i działania innych ludzi.
  • Funkcja regulacyjna - poprzez komunikację regulujemy nasze relacje z innymi. Ustalanie zasad, norm czy granic w interakcjach, pomaga utrzymać harmonię w relacjach międzyludzkich oraz unikać konfliktów.
  • Funkcja emotywna - komunikacja pozwala nam wyrazić nasze uczucia, emocje i potrzeby. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć siebie nawzajem, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowych relacji.
  • Funkcja społeczna - jedną z głównych celów komunikacji jest tworzenie i utrzymanie więzi społecznych. Dzięki niej nawiązujemy kontakty, budujemy relacje i uczestniczymy w życiu społecznym.

Komunikacja niewerbalna w relacjach międzyludzkich

Komunikacja niewerbalna stanowi nieodłączną część naszych relacji międzyludzkich, często przekazując więcej niż same słowa. Dotyczy to wszelkiego rodzaju gestów, wyrazów twarzy, postawy ciała, kontaktu wzrokowego i tonu głosu, a także różnych form dotyku. Unikanie kontaktu wzrokowego może świadczyć o braku zainteresowania lub niepewności, podczas gdy mocne spojrzenie wskazywać na pewność siebie, zainteresowanie, a czasem nawet agresję. Podobnie, zaciskanie ust, wyprostowane ramiona, albo niewielki gest dłoni mogą mówić wiele o naszych uczuciach i intencjach, często zdradzając więcej, niż planowaliśmy.

Dlaczego zrozumienie mocy ciała jest ważne w relacjach?

W relacjach międzyludzkich biegłość w odczytywaniu i korzystaniu z komunikacji niewerbalnej jest niezwykle ważna. Może ona zdecydować o sukcesie lub porażce rozmowy kwalifikacyjnej, negocjacji biznesowych czy nawet randki. Odpowiednie zauważenie i odczytanie tych subtelnych sygnałów, pozwala na budowanie silniejszych, pełniejszych i bardziej satysfakcjonujących relacji. Jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć drugą osobę, nawet kiedy milczy. Temat ten w wyczerpujący sposób został omówiony w artykule KOMUNIKACJA NIEWERBALNA - CO OBEJMUJE? JAK INTERPRETOWAĆ MOWĘ CIAŁA na twojemotywacje.pl 

Co daje nam dobra komunikacja?

Komunikacja jest procesem tworzenia, nadawania, odbierania, a także interpretowania komunikatów. Pozwala na wzajemne zrozumienie potrzeb i oczekiwań, co jest kluczowe do utrzymania zdrowych relacji. Rozwinięcie umiejętności w tym zakresie, np. poprzez udział w treningu komunikacji interpersonalnej organizowanym przez Twoje Motywacje, przynosi wiele korzyści: 

  • Pomaga w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów oraz konfliktów i tym samym przyczynia się do wzrostu satysfakcji z relacji międzyludzkich;
  • Otwarta i szczera komunikacja sprzyja budowaniu zaufania pomiędzy ludźmi, które stanowi fundament trwałych i silnych więzi;
  • Poprzez komunikację z innymi ludźmi, uczymy się również więcej o sobie. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej rozumieć nasze uczucia, potrzeby i wartości;
  • Dobra komunikacja jest kluczem do nawiązywania i utrzymania relacji z innymi ludźmi. Ucząc się efektywnie słuchać i przekazywać informacje, zdobywamy umiejętności społeczne niezbędne w życiu prywatnym i zawodowym.

Poszukaj pomocy w problemach z komunikacją

Pomoc w problemach z komunikacją może przyjść z wielu źródeł, ale jednym z najbardziej efektywnych jest udział w kursie umiejętności społecznych organizowanym przez Twoje Motywacje. Trening przynosi korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, pomagając budować silniejsze i bardziej efektywne relacje. Obejmuje techniki, które wspierają w przezwyciężaniu przeszkód komunikacyjnych, takich jak nieporozumienia, bariery językowe czy brak pewności siebie, aby uczynić komunikację jeszcze lepszą. Więcej propozycji doskonalenia umiejętności skutecznego wyrażania myśli, uczuć, jak również asertywnego odmawiania czy panowania nad stresem znajdziesz w ramach oferty szkoleń biznesowych firmy Twoje Motywacje.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.