Wiadomości z Katowic

Koronawirus a zwrot zaliczki na wesele

  • Dodano: 2020-04-21 07:30, aktualizacja: 2020-04-21 07:43

Koronawirus zmusza nas do zmiany wielu planów. Także tych weselnych - warto wiedzieć co zrobić, żeby nie stracić zainwestowanych już pieniędzy.

Czy można odzyskać zaliczkę?

Epidemia koronawirusa wywróciła nasze plany do góry nogami. W najbliższym czasie nie będzie możliwa organizacja dużych imprez - nie chodzi nawet o społeczną izolację i niechęć do pozostawania w tłumie, ale o nowe przepisy.

Wiele osób obawia się, że w związku z tym przepadła na przykład ich zaliczka na wesele. Jak mówi art. 475 § 1 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli świadczenie stało się niemożliwe skutkiem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie wygasa”. W doktrynie nazywa się to niemożliwością następczą świadczenia. Pandemia oraz idący za nią zakaz zgromadzeń stanowią taką obiektywną przesłankę. W związku z tym, zobowiązanie wygasa, oznacza to, że umowa przestaje istnieć. Nie jesteśmy więc zobowiązani do zapłaty, ale też organizator nie musi wykonać swojej usługi. Ponieważ mówimy tu o umowie wzajemnej, można odzyskać wpłaconą zaliczkę, powołując się na art. 495 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: „Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu”.

Jak odzyskać zaliczkę

Konsekwencją powyższego jest utrata roszczenia jednej strony umowy o organizację wesela, zwrot otrzymanego świadczenia, czyli na przykład zaliczki, albo, jeśli jeszcze jej nie wpłacono - wygaśnięcie tego obowiązku. Organizator może z kolei domagać się zwrotu nakładów koniecznych, czyli tych, które już poniósł w związku z organizacją wydarzenia.

Odzyskanie zaliczki może jednak nie być takie łatwe - jeśli napotkamy opór, warto poprosić o pomoc specjalisty, może to być na przykład radca prawny z Poznania czy innego miejsca, w którym organizujemy imprezę. Pomoże on nam prześledzić zapisy umowy i sprawdzić czy nie obejmują one możliwości zawieszenia wykonania umowy w obliczu siły wyższej. Dzięki pomocy prawnika będziemy mieć pewność, że wykorzystaliśmy możliwe opcje. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z profesjonalistą już na etapie zawierania umowy.

Dobrym rozwiązaniem jest także dogadanie się z drugą stroną umowy i zmiana terminu wydarzenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.