Wiadomości z Katowic

Kupujemy urządzenia ogrodowe - elektryczne czy spalinowe?

  • Dodano: 2022-02-28 15:00

Początki wiosny to idealny czas na skompletowanie i sprawdzenie posiadanego sprzętu ogrodowego. Bardzo często decydujemy się również na zakup nowych urządzeń ogrodowych, które mają dodatkowo wspomóc nasze prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Obecnie na rynku znajdziemy urządzenia z silnikami elektrycznymi i spalinowymi. Wszystkie te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które powinniśmy uwzględnić przy zakupie. W dzisiejszym poradniku postaramy się rzeczowo przedstawić owe cechy, tak aby zakup podstawowych urządzeń ogrodowych był łatwy i spełniał nasze oczekiwania.

Dla kogo urządzenia elektryczne?

Sprzęt elektryczny możemy już starcie podzielić na urządzenia przewodowe i akumulatorowe. Różnice w działaniu obu tych rozwiązań są dosyć proste do wytłumaczenia. Urządzenia akumulatorowe są w pełni mobilne, ponieważ czerpią energię z podłączonego akumulatora. Niestety czas działania urządzenia akumulatorowego jest ograniczony z uwagi na pojemność akumulatora i najczęściej wynosi od kilkudziesięciu minut do paru godzin. Po tym czasie baterię musimy ponownie naładować lub włożyć akumulator zastępczy już uprzednio naładowany. Drugą wadą sprzętu akumulatorowego jest niewielka moc, a zatem raczej nie sprawdzi się on w przypadku bardzo intensywnych prac ogrodowych.

Przewodowe urządzenia ogrodowe, takie jak np. elektryczne nożyce do gałęzi, działają dzięki energii elektrycznej, dostarczanej bezpośrednio z gniazdka elektrycznego przy pomocy kabla. Mają względnie wysoką moc i najczęściej są również lżejsze od wersji akumulatorowych (odchodzi waga samego akumulatora). Niestety wadą przewodowych urządzeń akumulatorowych jest ich ograniczony zasięg pracy, wyznaczany przez długość kabla elektrycznego i dostępność źródeł prądu (gniazdek elektrycznych). Wspólną zaletą wszystkich urządzeń elektrycznych jest to, że nie emitują szkodliwych spalin podczas pracy i są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Dla kogo urządzenia spalinowe?

Spalinowe wersje urządzeń to zdecydowanie sprzęt dla bardziej wymagających ogrodników. Urządzenia spalinowe cenione są przede wszystkim z powodu swojej wysokiej mocy i pełnej mobilności. Tym samym doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest utrudniony, a prace ogrodowe wymagają sprzętu o wysokiej efektywności pracy.

Sprzęt spalinowy pomimo wszystkich wymienionych zalet, posiada także wiele wad, które skutecznie ograniczają jego zastosowanie w rękach mniej doświadczonych użytkowników. Przede wszystkim wszystkie urządzenia spalinowe są zdecydowanie cięższe od bliźniaczych wersji elektrycznych. Do tego sprzęt spalinowy emituje podczas pracy szkodliwe dla zdrowia i środowiska spaliny, a jednocześnie wymaga specjalnych zabiegów serwisowych.

Słowem podsumowania, urządzenia elektryczne są lekkie, wygodne w użyciu i łatwe w utrzymaniu. Wersje przewodowe zapewniają przyzwoitą moc i wydajność, podczas gdy wersje akumulatorowe gwarantują pełną mobilność. Jeżeli szukamy sprzętu przeznaczonego do ciężkich zadań, wtedy powinniśmy zainwestować w ogrodowe urządzenia spalinowe.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.