Magazynier - harówka czy przyjemność?
Czy praca magazyniera to ciężka harówka? W odpowiednio wyposażonym, nowoczesnym magazynie – nie. Dzięki postępującej automatyzacji magazynów i powszechnemu stosowaniu urządzeń transportowych, praca w magazynie staje się coraz przyjemniejsza.
Zadania magazyniera
Magazynier to osoba wykonująca wszelkie czynności związane z działalnością magazynu. Do jego zadań należy przyjmowanie towaru, jego przechowywanie, sortowanie, pakowanie i etykietowanie oraz wydawanie go odbiorcom. Ponadto, magazynier zajmuje się inwentaryzacją towaru, prowadzeniem dokumentacji magazynowej i utrzymaniem porządku w magazynie.
Od pracownika magazynu wymagana jest podzielność uwagi, odpowiedzialność oraz wysoka sprawność fizyczna.Do tego ważne są zdolności techniczne oraz znajomość obsługi oprogramowania komputerowego. Jednak w nowoczesnym magazynie pracownik może liczyć na szereg rozwiązań ułatwiających jego pracę.
Nowoczesne technologie
Powszechne usprawnienia pracy magazynu stanowią wózki widłowe, podnośniki i paleciaki. Coraz częściej do magazynów wprowadzane są również nowoczesne technologie z zakresu informatyki, automatyki i robotyki.
Złożone systemy informatyczne pozwalają na kompleksowe śledzenie procesów magazynowych, ich analizę oraz optymalizację. W efekcie, możliwe jest uniknięcie opóźnień w pracy magazynu. Z kolei automatyka magazynowa łączy w sobie szereg rozwiązań, usprawniających cały proces przepływu towaru. Większość z nich koncentruje się na optymalizacji przestrzeni magazynowej – zaliczyć do nich można regały o podwójnej głębokości składowania oraz układnice z pomostami przeładunkowymi.
Obecnie testowane są również rozwiązania, wykorzystujące robotykę w pracach magazynowych – np. w pełni automatyczne, samojezdne pojazdy zajmujące się załadunkiem i przewozem towarów. Jednak jeszcze bardzo daleka droga przed nami, by maszyny całkowicie zastąpiły człowieka na stanowiskach magazynowych - mówi Marek Algusiewicz z firmy ll-services.eu, która na co dzień zajmuje się optymalizacją i automatyzacją magazynów.
Wymagania i uprawnienia
By zostać magazynierem nie potrzeba kierunkowego wykształcenia zawodowego, wystarczy mieć ukończoną szkołę zawodową lub średnią. Częstym wymaganiem na to stanowisko jest posiadanie prawa jazdy. Magazynier powinien również posiadać uprawnienia do obsługi wózka widłowego. Może je wykonać na własny koszt, co zdecydowanie zwiększa szanse na uzyskanie lepiej płatnej pracy.
Kurs uprawniający do prowadzenia wózków jezdniowych wraz z egzaminem to koszt 250 zł. W cenie szkolenia mamy również uprawnienia do wymiany butli LPG. Co ważne, uprawnienia zdobyte na szkoleniu są po pierwsze bezterminowe, a po drugie honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także na terenie Szwajcarii, Finlandii, USA czy Kanady - informuje Damian Cieślar z zabrzańskiego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega.
Coraz częściej wymagana jest również umiejętność obsługi komputera, w szczególności programów pakietu MS Office, który wykorzystywany jest do ewidencji wykonanej pracy magazyniera. W przypadku pracy w hurtowni spożywczej lub innego miejsca związanego z tą branżą – niezbędne będą aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne.
Co ciekawe, takie “badania” musi posiadać nie tylko pracownik, ale również sprzęt. Dla przykładu wózek paletowy przeznaczony do pracy w warunkach styczności z żywnością powinien posiadać niezbędne atesty i być wykonany na przykład ze stali nierdzewnej ocynkowanej, dla zwiększenia bezpieczeństwa i higieny pracy - potwierdza Krzysztof Żurek, doradca klienta w sklepie widlowe.pl.
BHP w pracy magazyniera
Pracownicy magazynów narażeni są na urazy związane z upadkiem z wysokości lub uderzeniem przez spadający przedmiot, zranienia i skaleczenia oraz potrącenia, np. przez wózki widłowe. Szkodliwe czynniki fizyczne oddziałujące na magazyniera to nadmierny hałas, wibracje oraz działanie zmiennych czynników atmosferycznych. W zależności od specyfiki magazynu, pracownik może mieć też kontakt z substancjami radioaktywnymi i toksycznymi oraz pyłami.
Magazynier może być też narażony na nadmierny wysiłek fizyczny, związany z przenoszeniem, pchaniem, ciągnięciem towaru. By zapobiegać negatywnym skutkom nadmiernego wysiłku, w 2009 wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Według nowych norm, niedopuszczalne jest przewożenie paleciakiem ładunku o masie powyżej 450 kg przez jedną osobę.
Oferty pracy
Na polskim rynku pracy zapotrzebowanie na pracowników magazynów jest wysokie – obecnie znaleźć można aż 5400 ofert pracy dla magazyniera. Najwięcej – w województwach mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim. W przypadku stanowiska kierownika magazynu, znaleźć można blisko 570 ofert pracy z całego kraju. Z powodu rosnącej koniunktury rynku pracy, zarobki na stanowiskach magazynowych znacznie się poprawiły. Dlatego zdecydowanie warto zainteresować się taką posadą.