Wiadomości z Katowic

Na czym polega awaryjne otwieranie drzwi i kto może je przeprowadzić?

  • Dodano: 2020-01-30 14:30

Zamki są bardzo precyzyjnymi mechanizmami i siłą rzeczy narażone są na awarie. Na szczęście nie zdarza się to często, jednak szczególnie stare blokady czasami potrafią się zaciąć do tego stopnia, że otworzenie ich kluczem jest niemożliwe i konieczne jest awaryjne otwieranie drzwi. Podpowiadamy, jak zmniejszać ryzyko takich sytuacji i co robić w razie awarii.

Jak działają zamki?

Zamek składa się z obrotowego bębenka, który umieszczony jest w korpusie. Każdy obrót bębenka to jednocześnie ruch zabieraka, który jest odpowiedzialny za poruszanie zasuwy w jedną lub drugą stronę. Aby zabezpieczyć przed nieuprawnionym manewrowaniem zamkiem, są one wyposażone w systemy zapadek, które odblokować można jedynie umieszczając je we właściwych pozycjach. Z założenia służy do tego klucz, ale odpowiednia wiedza i doświadczenie pozwala na wykorzystanie do tego narzędzi, takich jak wytrychy.

Awaryjne otwieranie drzwi polega więc najczęściej na takim manewrowaniu mechanizmem zamka, by go odblokować. Dlaczego jednak zamki się zacinają?

Blokada zamka jest zazwyczaj spowodowana po prostu zużyciem i wiekiem mechanizmu. Wielokrotne używanie klucza powoduje wytarcie elementów zamka, co skutkuje coraz gorszym dopasowaniem jego elementów. W końcu może dojść do tego, że klucz będzie działać coraz gorzej, w końcu przestanie pasować do zamka i konieczne będzie awaryjne otwieranie drzwi

Jak uniknąć sytuacji takich, jak awaryjne otwieranie drzwi?

Warto zawczasu zadbać o dobry stan techniczny zamka. Dobrze jest raz na kilka miesięcy wpuścić do środka olej techniczny lub smar, by zmniejszać ścieranie elementów i zapewnić płynność działania. Bardzo stare zamki najbezpieczniej wymienić, często wystarczy zmiana wkładki. Jeżeli jednak konieczne jest awaryjne otworzenie drzwi, najlepiej wezwać wykwalifikowanego i sprawdzonego ślusarza – taki specjalista otworzy drzwi możliwie bezinwazyjnie, to znaczy nie niszcząc drzwi ani futryny. Jeden z takich zakładów można znaleźć pod adresem http://zamki.sos.pl/uslugi/awaryjne-otwieranie/. Jeżeli nie jesteśmy pewni, do kogo się zwrócić, można wejść na stronę wpisać w wyszukiwarkę np. „awaryjne otwieranie drzwi Kraków” i sprawdzić opinie osób, które korzystały z usług poszczególnych ślusarzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.