Wiadomości z Katowic

Na czym polega generalne wykonawstwo?

  • Dodano: 2020-07-21 14:30

Projekt architektoniczny hali produkcyjnej, czy hali przemysłowej to dopiero początek drogi. Inwestycja budowlana to spora odpowiedzialność, dlatego coraz częściej inwestorzy decydują się na generalne wykonawstwo, by mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie, w terminie i z uniknięciem kosztownych błędów.

Generalny wykonawca – kim jest?

Generalny wykonawca to firma lub przedsiębiorstwo, które podejmie się kompleksowego wykonania zlecenia inwestora. To właśnie kompleksowość odróżnia generalnego wykonawcę od podwykonawcy, który może zająć się jedynie częścią konkretnych prac. W skrócie podwykonawca stanowi tylko jeden z elementów całego procesu, natomiast generalny wykonawca podejmuje się realizacji całej inwestycji – od projektu do prac wykończeniowych. Warto zaznaczyć, że inwestorem nie musi być tylko firma, ale także osoba prywatna. Co za tym idzie generalne wykonawstwo można zlecić zarówno w przypadku budowy domu jednorodzinnego, jak i całego osiedla apartamentowców, czy hal stalowych.

Generalne wykonawstwo – komu powierzyć?

Warto wiedzieć, że właściciel firmy budowlanej, której zlecamy generalne wykonawstwo nie musi posiadać wykształcenia związanego z branżą budowlaną, jednak niezwykle ważne jest, by jego pracownicy posiadali wymagane uprawnienia techniczne, kierunkowe wykształcenie, doświadczenie oraz niezbędną i stale aktualizowaną wiedzę. „W przypadku wyboru generalnego wykonawcy ważne jest także, by firma posiadała wymagane certyfikaty oraz właściwe zaplecze techniczne i technologiczne” - mówi Adam Nort, specjalista z firmy Promus z Rudy Śląskiej, która od blisko 30 lat zajmuje się kompleksową obsługą nawet najbardziej wymagających inwestycji. „Wybór generalnego wykonawcy nie jest prostym zadaniem, gdyż zarówno inwestor, jak i wykonawca biorą na siebie sporą odpowiedzialność. Każda nawet niewielka usterka może wiązać się z poważnymi skutkami i to nie tylko ekonomicznymi. Warto starannie przyjrzeć się wybranym kandydatom i powierzyć tę funkcję firmie, do której jako inwestor będą Państwo mieć największe zaufanie. Pomocna w podjęciu decyzji jest także możliwość zobaczenia już zrealizowanych przez daną firmę inwestycji, by móc się na własne oczy przekonać o jej profesjonalizmie i fachowości, dlatego z wielką przyjemnością zawsze prezentujemy nasze dotychczasowe dokonania” - dodaje.

Generalny wykonawca – jakie ma obowiązki?

Wśród najważniejszych obowiązków generalnego wykonawcy należy wymienić m.in. sprawdzenie dokumentacji projektowej, jeżeli została ona wykonana przez inną firmę i ocenić możliwe trudności lub poprawić ewentualne błędy. Dodatkowo w ramach generalnego wykonawstwa firma zajmuje się koordynacją wszystkich prac na terenie budowy oraz ponosi za nie pełną odpowiedzialność. Generalny wykonawca może oczywiście część robót zlecić podwykonawcom, jednak to on odpowiada za jakość ich wykonania oraz terminowość. Na końcu warto podkreślić, że generalny wykonawca ponosi konsekwencje za wszystkie szkody, który wystąpią na placu budowy, także w jego obowiązkach leży także staranne zabezpieczenie całego terenu. Praca generalnego wykonawcy kończy się, gdy przekaże inwestorowi, bądź zleceniodawcy zrealizowaną inwestycją zgodnie ze wszystkimi ustaleniami, które zostały zawarte w umowie.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.