Wiadomości z Katowic

Na to musisz zwracać uwagę, wybierając plecak dla dziecka. Pamiętasz o tych elementach?

  • Dodano: 2021-03-19 09:00, aktualizacja: 2021-03-22 10:03

Wybór plecaka szkolnego wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. O ile dla dzieci liczy się przede wszystkim atrakcyjny nadruk i ciekawe kolory, o tyle rodzice zwracają uwagę na zdrowie i komfort użytkowania. Zakup tornistra należy dobrze przemyśleć, ponieważ będzie on towarzyszył dziecku niemal codziennie - i to przez wiele godzin. Na co zatem trzeba zwracać uwagę, wybierając plecak do szkoły?

Plecak, który zadba o kręgosłup dziecka 

Odpowiedni plecak dla dziecka musi być zaprojektowany specjalnie pod kątem potrzeb uczniów. Zwykły plecak miejski czy turystyczny nigdy nie zastąpi plecaka szkolnego - ma po prostu inne przeznaczenie.  

Tornister powinien posiadać usztywniane i wyprofilowane plecki, które dopasowują się do ułożenia kręgosłupa i sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy. Ma to szczególne znaczenie w wypadku plecaków używanych przez maluchy. Ich kręgosłup dopiero się kształtuje i należy pieczołowicie o niego dbać.  

Nie bez znaczenia są także szelki plecaka. Powinny mieć co najmniej cztery centymetry szerokości, aby nie wrzynały się w ramiona dziecka i nie powodowały dyskomfortu. Szelki muszą być również regulowane, dzięki czemu bez problemu dostosujesz je do wzrostu swojej pociechy. Właściwe rozłożenie ciężaru na plecach będzie miało ogromny wpływ na zdrowie, a także komfort małego użytkownika.  

A co powiedzieć o wadze tornistra? To kolejne ważne kryterium, które należy uwzględnić podczas zakupów. Najprościej rzecz ujmując, lepiej wybierać lekkie plecaki. Wraz z całym wyposażeniem plecak szkolny nie powinien przekraczać 15 proc. wagi dziecka. 

Funkcjonalny, czyli jaki? 

Przez 10 miesięcy w roku twoja pociecha będzie korzystała z plecaka, który jej kupisz. Warto więc zadbać o to, by był jak najbardziej komfortowy w użytkowaniu, a przy tym funkcjonalny.  

Plecak szkolny musi być pojemny. Wielu rodziców uważa, że tornister dla pierwszoklasisty nie powinien być mniejszy niż 10 litrów. Pamiętaj, że dzieci muszą zabierać do szkoły sporo przedmiotów. Chodzi tu nie tylko o podręczniki i zeszyty, ale również długopisy, kredki, przybory papiernicze czy strój na WF. Plecak o sporej pojemności pozwoli maluchowi zapakować wszystkie niezbędne rzeczy, a jednocześnie zachować w nich porządek. 

Na jakie dodatkowe elementy w plecaku warto jeszcze zwrócić uwagę? Przydatne mogą okazać się między innymi: 

  • dodatkowe kieszenie na kanapki i napój, 
  • odblaski z przodu i z tyłu, 
  • miejsce na identyfikator z danymi dziecka, 
  • uchwyt do noszenia w ręce, 
  • zapinane pasy na odcinku biodrowym i piersiowym. 

Im więcej takich praktycznych elementów posiada plecak, tym bardziej wygodny będzie podczas codziennego użytkowania. 

Wygląd też ma znaczenie! 

Wygląd plecaka szkolnego, choć zdecydowanie nie jest najważniejszy, to również jest ważny. Jeśli design plecaka podoba się dziecku, dużo chętniej będzie z niego korzystało. Najlepiej więc wybrać się na zakupy ze swoją pociechą i razem z nią podjąć ostateczną decyzję. Niejeden rodzic przestrzega przed kupnem plecaka z jakimś modnym, bajkowym motywem. Takie produkty wiele kosztują i bardzo szybko się nudzą. Lepiej wybrać coś uniwersalnego, co posłuży maluchowi co najmniej przez kilka semestrów. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Artur

    porządny plecak jest niezbędny dla dziecka, aby zadać o jego prawidłową postawę

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.