Wiadomości z Katowic

Naprawiamy elementy z drewna

  • Dodano: 2020-02-05 08:30, aktualizacja: 2020-02-05 08:40

W każdym domu występuje drewno i raz na jakiś czas wymaga odświeżenia. Niezależnie, czy chodzi o listwy przypodłogowe czy elementy mebli, z czasem się starzeją. Podpowiadamy, jak przedłużyć ich żywotność.

Jak konserwować elementy z drewna?

Drewno, wraz z materiałami drewnopochodnymi, jest podstawowym materiałem, z którego wykonuje się meble. Najłatwiejsze w utrzymaniu – i bardzo wytrzymałe – jest lite drewno, jednak nie oznacza to, że nie da się zadbać o utrzymanie przez wiele lat w dobrym stanie płyty czy sklejki.

Niezależnie od materiału, ważne jest pilnowanie, by miejsce, w którym używane są elementy z drewna, było dobrze wietrzone. Zbyt duża wilgotność powietrza również grozi wypaczeniem surowca, a w konsekwencji nawet uszkodzeniem mebla.

Podstawowym środkiem, jakiego warto używać do zabezpieczania elementów z drewna przed zniszczeniem jest zwykły olej spożywczy. Działa jako impregnat, a przy okazji ożywia kolor. Jest to widoczne zwłaszcza na jasnym drewnie, ale w każdym przypadku – o ile mamy do czynienia z nielakierowaną powierzchnią – warto raz na kilka miesięcy przetrzeć meble nasączoną tłuszczem ściereczką.

Jak naprawiać uszkodzone elementy z drewna?

Jeżeli doszło do uszkodzenia mebla lub jednej z jego części, najlepiej nie zwlekać z naprawą. Nawet, jeżeli nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu, to całość traci stabilność, a uszkodzenie może się pogłębiać.

Elementy z drewna często wystarczy porządnie skleić, a miejsce klejenie warto wzmocnić dodatkowo kołkiem stolarskim. Czasami konieczna jest większa ingerencja, i wtedy warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić mebel.

Większość elementów z drewna można albo naprawić, albo wykonać ich duplikaty na zamówienie, a dobry stolarz potrafi przeprowadzić prace tak, by ciężko było dostrzec, gdzie znajduje się dosztukowany fragment. Można poszukać więcej informacji na stronach firm świadczących takie usługi, np. https://stolmar.co.pl/. Zanim zaczniemy samodzielnie przygotowywać mebel do naprawy, lepiej skontaktujmy się z fachowcem – może się okazać, że nieumiejętne rozmontowywanie mebla może go jeszcze bardziej uszkodzić.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.