Wiadomości z Katowic

Numer księgi wieczystej mieszkania - co oznacza, jak go znaleźć?

  • Dodano: 2020-10-22 15:30, aktualizacja: 2020-10-26 11:22

Chcesz kupić bądź wynająć mieszkanie? Sprawdź jego księgę wieczystą, by uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat nieruchomości i jej właścicielu.

Księga wieczysta to dokument, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości - w tym wpisy o prawie własności do działki, domu bądź mieszkania, a także dane o ewentualnych zobowiązaniach.

Księga wieczysta - kiedy jest potrzebna?

Tym samym księga wieczysta jest niezbędna, by określić stan prawny nieruchomości. Z tego powodu sięga się do niej najczęściej przy wynajmie bądź kupnie nieruchomości. Księga jest ważna także przy postępowaniu sądowym dotyczącym między innym spadku - umożliwia sprawdzenie, czy spadkodawca jest rzeczywiście właścicielem nieruchomości, a jeśli tak, to w jakiej części do niego należy.

Struktura księgi wieczystej 

Księga wieczysta składa się z czterech działów, z czego każdy z nich poświęcony jest innym zagadnieniom.

Informacje o nieruchomości 

W dziale pierwszym znajdują się informacje o nieruchomości takie jak: jej położenie, adres, metraż, liczba pomieszczeń, numer ewidencyjny działki i wpisy określające formę własności.

Właściciel 

Dział drugi księgi wieczystej to dane o właścicielu bądź użytkowniku wieczystym nieruchomości. Nie musi to być tylko i wyłącznie osoba fizyczna, ale także gmina lub Skarb Państwa. W sytuacji, gdy właścicielem nieruchomości jest osoba fizyczna, w księdze wieczystej podane jest jej imię i nazwisko, imiona rodziców i Pesel.

Prawa, roszczenia i ograniczenia

Trzeci dział księgi wieczystej zawiera dane o ograniczonych prawach rzeczowych i osobistych, jeśli te zostały ustanowione. Mowa między innymi o prawie dożywocia, służebności mieszkania, prawie pierwokupu, a także wszystkich roszczeniach powodujących ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością.

Hipoteka

W ostatnim dziale można znaleźć informację o ewentualnej hipotece ustanowionej na nieruchomości, co ma znaczenie w przypadku kupna lub dziedziczenia nieruchomości.

Numer księgi wieczystej 

Każda księga wieczysta ma swój indywidualny numer, który składa się z trzech części. Pierwsze cztery znaki to kod wydziału sądu rejonowego, który prowadzi daną księgę. Następne osiem cyfr nadawanych jest zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie. Na samym końcu znajduje się jeszcze cyfra kontrolna, która jest nadawana automatycznie. 

Jak przejrzeć księgę wieczystą? 

Gdy znamy numer księgi

Z treścią księgi wieczystej można bezpłatnie zapoznać się korzystając między innymi z serwisu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednak jest to tylko możliwe wtedy, gdy posiadamy jej numer. Za to akta dotyczące księgi dostępne są tylko na miejscu w odpowiednim sądzie. By uzyskać dostęp do akt, należy wykazać interes prawny.

Gdy nie znamy numeru księgi 

W przypadku braku znajomości numeru KW warto zapoznać się z informacjami na stronie: https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/. W takiej sytuacji do dyspozycji mamy dwie ścieżki.

Pierwszą z nich - bardziej czasochłonną, jest udanie się właściwego dla miejsca położenia nieruchomości Sądu Rejonowego bądź Powiatowego Urzędu Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej albo Urzędu Gminy. W każdym z tych miejsc konieczne będzie złożenie wniosku i wykazanie interesu prawnego do nieruchomości. 

Drugie rozwiązanie jest znacznie szybsze. Wystarczy skorzystać z komercyjnej, ogólnopolskiej wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych, za pomocą której można za opłatą dotrzeć do potrzebnej księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki - bez wychodzenia z domu, czekania w kolejkach i straty czasu. Wystarczy raptem kilka minut. 

Księga wieczysta to  podstawowy dokument z najważniejszymi informacjami o nieruchomości. Warto wiedzieć, kiedy należy się z nim zapoznać, a także jak to zrobić szybko i wygodnie. 

Zdjęcie: Pixabay.com

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.