Gotowe meble są drogie. Czasami bardziej opłaca się kupić panele meblowe, a następnie wykonać z nich docelowy przedmiot samemu. Wymaga to jednak umiejętności i często użycia obrzeży meblowych, które zakrywają w estetyczny sposób brzegi. Co warto o nich wiedzieć?
Obrzeża meblowe – czy są konieczne?
Nie, obrzeża meblowe nie są elementem koniecznym – nie wszystkie meble wymagają ich użycia. Wiele z nich jednak zyskuje na dodatkowym akcesorium, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.
Obrzeży używa się do ochrony powierzchni fragmentu mebla, który będzie zużywać się w czasie np. podstawy biurka. Zapewniają one estetyczne wykończenie, a także pomagają stworzyć atrakcyjny kształt w przypadku wyposażenia robionego na zamówienie (lub samemu).
Wielu specjalistów zaleca ich użycie ze względu na to, że zwiększają one stabilność do wybranego mebla, poprzez zapewnienie wsparcia strukturalnego. Nie można zapominać też o tym, że sprawdzają się świetnie do maskowania niedoskonałości, powstałych np. już podczas produkcji lub remontu. Zwłaszcza że najkreatywniejsi dekoratorzy mocują na nich ozdobne okucia.
Obrzeża meblowe – z czego są wykonane?
Obrzeża meblowe, którymi pokrywa się krawędzie mebli lub paneli meblowych, są wykonane najczęściej m.in. z:
- drewna;
- metalu;
- tworzywa sztucznego;
- tworzywa sztucznego elastycznego.
Klienci i internauci polecają szczególnie obrzeża ABS do malowania. Osoby używające ich mają całkowitą pewność, że będą w stanie dopasować ich kolor pod barwę posiadanych mebli. To szczególnie ważne dla estetów, którzy nie idą na żadne kompromisy i nie mogliby pogodzić się z faktem posiadania wyposażenia, którego malowanie różni się nawet w prawie niezauważalny sposób.
Idealne dopasowanie zapewniają obrzeża AdvantEdge® wykonane w technologii Hot-Air. Służą do oklejania, a proces ten gwarantuje efekty wręcz skrojone na miarę – bez możliwości spowodowania uszkodzeń mechanicznych tak jak w przypadku docinania.
Jak dopasować obrzeża do mebli?
Aby dopasować obrzeża do mebli, trzeba zastanowić się nad trzema rzeczami, czyli ich:
- kolorem;
- materiałem;
- rozmiarem;
- ceną.
Jeżeli materiał i kolor przypominają mebel właściwy, to obrzeża będą nadawać się do użytku. Niestety, zadanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Zdjęcia zamieszczone w internecie mogą mieć nieprecyzyjne kolory, dlatego najlepiej wybierać elementy do własnoręcznego malowania lub kierować się dokładną nazwą oraz kodem koloru.
Obrzeża meblowe nie są konieczne, ale z pewnością dodają estetyki panelom meblowym, a z tego lepiej nie rezygnować we własnym domu!