Wiadomości z Katowic

OC po zakupie auta - czy musisz kupić nowe ubezpieczenie?

  • Dodano: 2020-07-28 15:15

Kupno samochodu to zawsze wyjątkowy moment. Z reguły poprzedzony długimi kalkulacjami, negocjacjami, a na końcu formalnościami. Po podpisaniu umowy i przekazaniu kluczyków wydawałoby się, że to już koniec, że samochód jest nasz i nie musimy się niczym przejmować. Wtedy jednak z tyłu głowy zapala się lampka – a co z ubezpieczeniem? W końcu OC jest obowiązkowe. W związku z tym dużo osób zadaje sobie pytanie: kupiłem samochód co z ubezpieczeniem? Sprawdźmy, jak działa OC przy zakupie nowego auta.

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC? 

Jak zapewne wie każdy kierowca, OC jest jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym dotyczącym samochodu. Oznacza to, że każde auto zarejestrowane w Polsce musi mieć wykupioną polisę. W 99% przypadków, kupując auto na rynku wtórnym, będzie ono posiadało ważne ubezpieczenie. Większość polis jest wykupiona na rok z automatycznym przedłużeniem, więc z reguły ubezpieczenie nie wygasło w momencie kupna auta. 

Co to oznacza dla nas jako kupującego? 

Tak naprawdę, taką transakcję można określić jako kupno samochodu z OC. O ile nie dogadałeś się z właścicielem, że wypowie umowę ubezpieczenia po sprzedaży, to polisa przechodzi na Ciebie. Oczywiście musisz skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, które odpowiada za to OC. Będą musieli dokonać rekalkulacji składki – każdy kierowca jest inny, a pod uwagę brany jest staż za kółkiem, miejsce zamieszkania, wiek i wiele innych czynników. O czym musisz pamiętać? OC jest automatycznie przepisywane na nowego właściciela, ale musisz pamiętać terminów. Jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego kierowcy możesz tylko do końca trwania tamtej polisy. Zwróć także uwagę na to, w jakim systemie sprzedający opłacał składki. Jeżeli wykupił OC na raty, a nie opłacił kolejnych rat, to na Ciebie przechodzi ten obowiązek. 

Kupno auta a OC – co zrobić, gdy chcę nowe ubezpieczenie?

Po zakupie pojazdu mamy dwie opcje związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jedno to wspomniane wcześniej pozostanie przy polisie poprzedniego właściciela. Może to mieć swoje wady – rekalkulacja będzie niekorzystna, a sama składka okaże się dla nas niezbyt atrakcyjna cenowo. Co wówczas? Możemy po prostu wykupić nowe ubezpieczenie OC. 

Oczywiście najpierw trzeba wypowiedzieć umowę zawartą przez poprzednika. Skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i poinformuj o chęci wypowiedzenia. Kiedy formalności zostaną dopełnione, będziesz mógł wykupić nowe OC. Tylko pamiętaj: samochód nie może pozostać bez ważnego OC choćby przez jeden dzień! Grożą za to poważne finansowe grzywny od 1040 zł do nawet 5200 zł. 

Kiedy przystępujesz do wyboru nowego ubezpieczenia, warto skorzystać z internetu. Oblicz ubezpieczenie samochodu za pomocą kalkulatora OC, który po kilku minutach wskaże Ci najatrakcyjniejsze cenowo oferty. Musisz jedynie podać dane osobowe oraz parametry samochodu. Nie przepłacaj za OC – dzięki porównaniu większej liczby ofert, znajdziesz najtańszą opcję, a zakres ochrony w każdym przypadku będzie taki sam.

Warto przeczytać przydatny wpis dotyczący wypowiedzenia OC przez nabywcę na Akademii Mfind - https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/wypowiedzenie-umowy-oc-przez-nabywce/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.