Wiadomości z Katowic

Od czego zależy żywotność wycieraczek samochodowych?

  • Dodano: 2022-06-28 12:15, aktualizacja: 2022-07-01 09:26

Czasami wycieraczki samochodowe służą dobrze przez niemal rok. Czasami psują się już po miesiącu. Zostawiają smugi, hałasują tak, jakby coś tarło o szybę z całej siły. Dlaczego tak się dzieje? Od czego zależy trwałość wycieraczek samochodowych? Jak zwiększyć trwałość wycieraczek samochodowych? Czy można to w ogóle zrobić?

Na początek musimy wyjaśnić podstawową kwestię. Nie ma wycieraczek samochodowych, które będą służyć wiecznie. Nie ma wycieraczek samochodowych, które będą idealnie spełniać swoją funkcję przez rok. Tak może się zdarzyć tylko w jednej sytuacji - nie będą w ogóle używane, a auto przez rok będzie stać na parkingu. Jednak i w tym przypadku dojdzie do procesów zużywania, spowodowanych starzeniem się gumy. Na przykład, na skutek oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz wysokiej/niskiej temperatury. Wpływa to nie tylko na wycieraczki, ale także na uszczelki w drzwiach auta. Może też dojść do korozji elementów metalowych.

Wszystkie wycieraczki samochodowe zużywają się w trakcie pracy. Jednak niektóre robią to bardzo szybko i już po miesiącu na szybie widać smugi, albo wycieraczki zaczynają strasznie hałasować. A inne służą pół roku, a czasami nawet dłużej, bez awarii. Co jest tego powodem?

 Co wpływa na żywotność wycieraczek samochodowych?

  •  Jakość wykonania wycieraczek. To oczywiste. Dlatego wymieniamy ją na pierwszym miejscu. Nie oznacza to, że jak kupimy markowe, drogie wycieraczki, to możemy być pewni, że będą bezawaryjnie służyć przez wiele miesięcy. Jest kilka czynników, które skracają życie wycieraczek. Opisujemy je dalej. Powróćmy do jakości wykonania wycieraczek. W czym ona się wyraża? W zastosowaniu dobrej gumy, z której wykonane jest pióro wycieraczki. Najlepsza jest oczywiście guma naturalna. Ale jeśli zostanie ona uszlachetniona przez producenta dodatkami syntetycznymi, takimi jak teflon, czy silikon, jest jeszcze bardziej skuteczna w działaniu i odporna na zużycie. Najlepsze wycieraczki są produkowane także z dobrych i trwałych tworzyw sztucznych (produkuje się z nich mocowanie i elementy zewnętrzne) a także z wytrzymałego metalu, odpornego na korozję (z metalu wytwarza się między innymi szyny sprężynujące).
  • Intensywność eksploatacji wycieraczek samochodowych. Wycieraczki w samochodach użytkowych, ciężarowych i autobusach zużywają się szybko, bo takie pojazdy pracują wiele godzin każdego dnia. Zatem i wycieraczki są mocno przeciążone. Tak samo zresztą, jak i mechanizmy je napędzające.
  • Ilość zanieczyszczeń na szybie. Im częściej jeździmy po mieście, albo po drogach szutrowych, tym więcej na szybie kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń.
  • Sposób eksploatacji wycieraczek. Na przykład usuwanie ciężkich zabrudzeń z szyby za pomocą wycieraczek. Jakich? Zaschniętych ptasich odchodów. Albo lodu w trakcie zimy. Obydwie rzeczy niszczą wycieraczki samochodowe w przyspieszonym tempie.
  • Jakość płynu do spryskiwaczy. Dobre płyny do spryskiwaczy zawierają środki poślizgowe, które ułatwiają pracę wycieraczkom. Poza tym dobry płyn, zawierający skuteczne środki powierzchniowo czynne, łatwo usuwa zanieczyszczenia z szyby. Dzięki temu wycieraczki pracują lżej.
  • Uruchamianie wycieraczek bez równoczesnego korzystania z odpowiedniej ilości płynu do spryskiwaczy. A zatem praca wycieraczek na suchej szybie. Powoduje zarówno niszczenie samych piór wycieraczek, jak również i rysowanie szyby.
  • Niskie zimowe temperatury, w trakcie których wycieraczka (guma) twardnieje i jest bardziej podatna na uszkodzenia pióra. A także inne zimowe "atrakcje", takie jak przymarzanie wycieraczek do szyby. Nawet niewielkie naloty lodu na szybie powodują podskakiwanie wycieraczek. Mogą doprowadzić do uszkodzenia piór i odkształcenia szyny metalowej, która odpowiada za właściwy docisk wycieraczki do szyby.

Jak przedłużyć życie wycieraczek samochodowych?

Co można zrobić? Można zabezpieczać je przed bezpośrednim działaniem słońca i mrozu (trzymanie auta w garażu, albo pod pokrowcem). W razie zamarznięcia, stosowanie płynu do rozmrażania szyb, żeby uwolnić przymarznięte pióra, bez potrzeby stosowania siły. Trzeba unikać pracy wycieraczek na suchej szybie, nie można oszczędzać płynu do spryskiwaczy. Warto stosować lepsze jakościowo płyny do spryskiwaczy, z substancjami poślizgowymi. Warto także myć i odtłuszczać przednią szybę raz w miesiącu. I oczywiście, warto kupować dobre jakościowo wycieraczki samochodowe. To, że dobre, nie znaczy, że najdroższe.

Polskie wycieraczki Oximo, ze średniej półki cenowej

Jak wspomnieliśmy na początku: wszystkie wycieraczki samochodowe podlegają procesom zużycia eksploatacyjnego. Dlatego najbardziej opłacalne jest inwestowanie w wycieraczki ze średniej półki cenowej.

Przykładem mogą być wycieraczki samochodowe polskiej marki Oximo. Od początku swojego istnienia, firma stawia na wysoką jakość swoich produktów. Są one stale testowane, prowadzone są również stałe prace rozwojowe. W ofercie Oximo znaleźć można kilkaset referencji, czyli wycieraczek identycznych rozmiarami z wycieraczkami fabrycznymi, stosowanymi na pierwszy montaż. Dzięki temu produkty Oximo trafiły między innymi do katalogu TecDoc, dla sklepów motoryzacyjnych i warsztatów.

Oximo stosuje w swoich wycieraczkach gumę wysokiej jakości, wzbogacaną teflonem i silikonem, ocynkowaną stal i wysokiej jakości tworzywa sztuczne.

Jeśli kierowca zastosuje się do zasad, pozwalających przedłużyć okres eksploatacji wycieraczek, to wycieraczki samochodowe Oximo będą mu służyć zdecydowanie dłużej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.