Wiadomości z Katowic

Oferta pracy zdalnej? Sprawdź, czy firma istnieje

  • Dodano: 2023-03-07 09:45

W internecie natkniemy się na wiele ofert pracy zdalnej. Musimy pamiętać o zachowaniu czujności, ponieważ wśród uczciwych ofert wystawianych przez legalnie działające firmy znajdziemy również i takie, za którymi stoją oszuści. Jak zweryfikować firmę?

Kusząca oferta

Czerwona lampka powinna się nam zapalić już po przeczytaniu tytułu ogłoszenia, ponieważ powiedzenie, że coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, sprawdza się tu w stu procentach. Jeśli na portalach lokalnych z ogłoszeniami o pracę widzimy powtarzające się tytułu, a każde z nich brzmi podejrzanie podobnie, kusząc wysokimi zarobkami w stylu pięć tysięcy złotych co tydzień bez doświadczenia i bez wychodzenia z domu prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustem. Pod żadnym pozorem nie wolno w odpowiedzi wysyłać CV, gdzie znajdują się nasze dane osobowe.

Jeśli jednak oferta pracy wydaje się w porządku – bez błędów oraz bez nagminnej ilości wykrzykników i pytajników, z realistycznym wynagrodzeniem i konkretnymi wymaganiami – wciąż trzeba zachować ostrożność. Jeżeli w odpowiedzi otrzymamy informację o pozytywnym wyniku rekrutacji, czujność powinna wzbudzić prośba o przesłanie skanu dowodu osobistego bądź danych takich jak PESEL (rzekomo potrzebnych do spisania umowy). Wszystko to potrzebne jest w celu wyłudzenia danych, dzięki którym oszuści będą mogli wziąć na nas kredyt lub założyć fałszywą firmę.

Podstawowe informacje o firmie

W trosce o własne interesy powinniśmy wyszukać firmę po danych takich jak NIP, KRS czy REGON. Jeśli nie jesteśmy pewni co do firmy, wyślijmy jej zapytanie na temat nazwy lub prośbę o link do strony internetowej. Sama ładnie wyglądająca strona to nie wszystko. Upewnijmy się, czy na stronie widnieje regulamin lub polityka prywatności. Będą w nich podstawowe informacje o firmie.

NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej), czyli dziesięciocyfrowy kod, jest wydawany przedsiębiorcom w celach ewidencji podatników. Nawet w przypadku jednoosobowych firm musi ona posiadać odpowiedni numer nadany przez właściwy urząd skarbowy. Zatem jeśli chcesz sprawdzić wiarygodność przedsiębiorstwa publikującego ogłoszenie o pracę, znajdź firmę po nip. To prosty sposób na sprawdzenie autentyczności danego przedsiębiorstwa. W dodatku jest bardzo prosty, dlatego też nie warto rezygnować z tego dodatkowego zabezpieczenia. W końcu bezpieczeństwo to podstawa. 

Innymi numerami ewidencyjnymi są numer nadany po wpisaniu do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) oraz REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej). Najważniejsza dla nas okaże się wyszukiwarka REGON na portalu Aleo. Na podstawie REGON możemy ustalić podstawowe informacje firmy, w tym jej nazwę, siedzibę, osobę prowadzącą działalność, datę jej założenia czy liczbę zatrudnionych.

Jak poznać legalną firmę?

Po szybkim researchu powinniśmy zdobyć informacje takie jak zawarte tutaj: https://aleo.com/pl/firma/krajowy-projekt-energetyczny-sp-z-oo-torun. To modelowy przykład opisu przedsiębiorstwa, do którego nie powinnyśmy się bać wysyłania odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Widzimy tu zatem dane kontaktowe, obszar działalności gospodarczej, adres siedziby firmy, formę prawną, a nawet numery rachunków bankowych czy nazwiska osób wchodzących w skład zarządu czy udziałowców.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.