Wiadomości z Katowic

Opieka osób starszych w Niemczech. Jak dobrze przygotować się do pracy w nowym miejscu?

  • Dodano: 2019-10-16 09:45

Każda osoba, która rozpoczynała pracę w zupełnie nowym miejscu wie, że najbardziej stresujący jest pierwszy dzień. Nie inaczej sytuacja wygląda w opiece osób starszych, kiedy opiekunka po raz pierwszy spotyka się ze swoim podopiecznym oraz zaczyna wykonywanie swoich obowiązków w jego domu w Niemczech. Jak przygotować się do pierwszego dnia pracy i o czym pamiętać, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na seniorze oraz jego rodzinie?

Przygotowania do wyjazdu do Niemiec – o czym warto pamiętać?

Do wyjazdu do nowej pracy w opiece osób starszych do Niemiec warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Osoby, które znają język niemiecki w podstawowym stopniu, powinny utrwalić w pamięci najważniejsze słówka i przydatne na miejscu pracy zwroty. Warto przygotować także słownik oraz rozmówki polsko-niemieckie, które z pewnością przydadzą się podczas pierwszych tygodni pracy w Niemczech.

Kilka dni przed wyjazdem do Niemiec warto przemyśleć zawartość swojego bagażu i spisać sobie na kartce wszystkie rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać. Należy również pamiętać, że opieka osób starszych to nie tylko przebywanie z seniorem w domu, ale także wyjścia wraz z nim na spacery, do kościoła, wizyty u rodziny i wiele innych okazji, na które warto mieć ze sobą odświętny strój. Nie należy także zapominać o zabraniu ze sobą leków, ulubionej książki, kosmetyków oraz innych przedmiotów, które będą nam niezbędne na miejscu.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z seniorem i jego rodziną?

Zanim opiekunka formalnie rozpocznie swoją pracę, zazwyczaj spotyka się z seniorem oraz jego rodziną. W takiej sytuacji warto przedstawić się, powiedzieć kilka zdań o sobie oraz pamiętać, aby nie denerwować się i nie stresować, jeśli zdarzy nam się wpadka językowa czy drobna pomyłka. Najlepsze wrażenie robi bowiem otwartość, szczerość i uśmiech, które z pewnością pozwolą przełamać pierwsze lody w nowym miejscu oraz zjednać sobie sympatię podopiecznego i jego bliskich.

Podczas pierwszego spotkania z seniorem i jego bliskimi opiekunka poznaje dom lub mieszkanie, w którym będzie mieszkała wraz z podopiecznym, dowiaduje się niezbędnych informacji na temat seniora, jego stanu zdrowia oraz planu dnia. Jeśli czegoś nie rozumiemy lub pewne informacje są dla nas niejasne, warto zadawać pytania rodzinie seniora oraz starać się wyjaśniać wszelkie wątpliwości, co z pewnością przyspieszy adaptację w nowym miejscu.

Czasem zdarza się także tak, że opiekunka ma możliwość spotkania oraz rozmowy ze swoją poprzedniczką. Warto wykorzystać tę okazję, aby dowiedzieć się od niej więcej na temat zwyczajów seniora, jego stanu zdrowia, zainteresowań, zachowania oraz innych przydatnych w pracy informacji. Opieka osób starszych to bowiem nie tylko dbanie o zdrowie seniora, ale także wspólne spędzanie wolnego czasu, organizowanie dnia oraz zapewnianie rozrywek pokrywających się z zainteresowaniami starszej osoby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.