Wiadomości z Katowic

Paski klinowe - poznaj ich zastosowanie

  • Dodano: 2019-05-20 10:15

Pasek klinowy to jeden z elementów silnika, który ma bardzo duży wpływ na jego prawidłowe działanie. Jak każda inna część, odgrywa on ważną rolę i ma swoją indywidualną specyfikę działania. Za jedno z najważniejszych zadań, jakie powinien spełnia, uznaje się napędzenie mechanizmów energią wytworzoną w silniku. Paski klinowe znajdziemy właściwie w każdym urządzeniu, które jest napędzane pracą silnika, dlatego ich zastosowanie jest tak szerokie.

Budowa i działanie pasków klinowych

Paski klinowe zbudowane są warstwowo. Posiadają trzy różne warstwy. Pierwsza z nich wykonana jest z linek stalowych, druga z gumy lub kauczuku, natomiast trzecia z tkaniny gumopodobnej. Są one zawinięte w specjalistyczną taśmę zwulkanizowaną płócienną, przez co charakteryzują się wytrzymałością oraz niezwykłą elastycznością, będąc przy tym mało rozciągliwe. Ich budowa jest bez wątpienia nieprzypadkowa - gwarantuje bowiem ciche działanie urządzenia i może pracować w bardzo zróżnicowanych temperaturach: od -30°C do nawet 850°C.

Rodzaje pasków klinowych a ich zastosowanie

Wśród pasków klinowych wyróżniamy m.in. klasyczne, uzębione, wąskoprofilowe, zespolone, dwustronne oraz modułowe. Ich wybór zależy od tego, jakie są potrzeby i wymagania urządzenia, by zapewnić jego prawidłowe działanie. Część modeli sprawdza się świetnie do pracy z dużymi obciążeniami, a np. paski klinowe wąskoprofilowe do pracy z wysoką szybkością obrotową. Z kolei w przypadku pasków klinowych uzębionych możemy mówić o doskonałej giętkości, dzięki której jakość działania silnika jest jeszcze lepsza.

Paski klinowe stosowane w silnikach samochodów umieszczane są w pompie wody pompującej płyn chłodniczy, klimatyzacji, alternatorze, chłodnicy, a także pompie wspomagania układu kierowniczego. Może się również zdarzyć, że stosuje się kilka rodzajów pasków klinowych. Dlaczego? Taki układ w szczególnych wypadkach gwarantuje najlepsze efekty i wysoką jakość pracy. Paski klinowe znajdziemy również w mechanizmach do obróbki drewna, małych elektrowniach wodnych, szlifierkach, a także w napędach przenośników taśmowych oraz rolkowych.

Prawidłowy montaż i eksploatacja pasków klinowych

Jeśli chcesz, by paski klinowe w Twoich urządzeniach działały jak najdłużej, nie zapomnij o prawidłowym montażu we właściwym miejscu. Zadbaj także o odpowiednie naciągnięcie pasków. Nie tylko instalacja, ale również eksploatacja pasków klinowych ma bardzo duże znaczenie, ponieważ nieprawidłowe użytkowanie może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do zmniejszenia żywotności paska, a nawet awarii urządzenia. Również dobór rodzaju paska klinowego do miejsca, w którym będzie zamontowany ma znaczenie, stąd paski w mechanizmach zewnętrznych muszą być pokryte odpowiednią powłoką, która ochroni je przed negatywnym wpływem promieni UV. Aby uniknąć częstych zmian pasków klinowych, nie zapominaj o systematycznym sprawdzaniu ich stanu. Jeśli dodatkowo zadbasz o odpowiednią konserwację, możesz mieć pewność, że będą Ci służyły przez długi czas.

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący elementy budowy maszyn i automatyki w tym między innymi paski klinowe i koła pasowe: https://www.ebmia.pl/pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479_481.html

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.