Wiadomości z Katowic

Plusy i minusy rowerów górskich

  • Dodano: 2022-02-17 08:30, aktualizacja: 2022-02-18 08:33

Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych modeli rowerów. Jedną z bardziej popularnych możliwości są rowery górskie. Wiele osób zaopatruje się w tego typu modele. Warto więc zapoznać się z głównymi wadami i zaletami rowerów górskich.

Wady rowerów górskich

Przewrotnie można rozpocząć od wad. Przede wszystkim rower górski, który można dostać w dość niskiej cenie, może nie być tak dobry jakościowo jak np. inne jego odpowiedniki w podobnym przedziale cenowym. Kolejną kwestią, która przemawia na niekorzyść rowerów górskich jest pozycja ciała. Jadąc na rowerze górskim, pozycja jest idealnie dopasowana do jazdy po terenie trudnym i górzystym, jednak jest o wiele mniej dogodna dla terenu płaskiego. 

Rowery górskie mają także dość grube opony, które przyczyniają się do spowolnienia jazdy i nie każdy potrafi się do nich dopasować. Kolejną kwestią jest to, że rowery górskie nie posiadają dodatków takich jak: bagażnik, lampa czy błotniki, które z pewnością będą przydatne podczas jazdy po mieście. 

Zalety rowerów górskich 

Rowery górskie mają także wiele znaczących zalet. Przede wszystkim posiadają one bardzo mocną i wytrzymałą konstrukcję, która przetrwa nawet najtrudniejsze warunki. Grube opony sprawdzą się bardzo dobrze i w mieście i w górach. Rowery górskie posiadają dużą liczbę biegów, dzięki czemu można osiągnąć naprawdę dobre prędkości. Sprzęt ten sprawdzi się idealnie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. 

Rowery górskie mają jedną, dość zasadniczą przewagę nad modelami miejskimi - świetnie sprawdzają się na niemal każdym terenie, podczas gdy rowerem miejskim trudno jeździć po górach i nierównym terenie. Rower górski świetnie się sprawdza zarówno jako środek lokomocji, a także w celach turystycznych. Warto o tym pamiętać. 

Rower enduro - czym jest?

Rower górski nie posiada jednej uniwersalnej konstrukcji. Użytkownicy mogą wybierać różne opcje. Jedną z możliwości jest rower enduro. Jest to bardzo zaawansowany sprzęt, który sprawdza się przede wszystkim podczas bardziej wymagających i trudnych przejazdów. Dla enduro praktycznie nie ma miejsc niedostępnych. Umożliwiają one dobrą zabawę oraz wiele atrakcji podczas jazdy. 

Rower enduro ma także szczególny rodzaj napędu, który można konfigurować na wiele sposobów zależnie od panujących warunków. 

Kolarstwo górskie niejedno ma imię, dlatego należy przywiązać dużą uwagę do wyboru właściwego modelu roweru. Wiadomo, że zarówno osoby niedoświadczone, jak i zawodowcy mogą zdecydować się na zakup roweru górskiego. Należy tylko dobrać odpowiedni model. Warto także pamiętać, szczególnie podczas jazdy po trudnym i wymagającym terenie, o odpowiednim wyposażeniu. Każda osoba powinna się zaopatrzyć w kask rowerowy, który może uchronić przed wieloma przykrymi sytuacjami. Z pewnością dobrze sprawdzą się także wszelkie ochraniacze oraz dodatki do samego roweru, jak np. uchwyt na bidon. 

Wybierając się na przejażdżki rowerowe zarówno po bardziej jak i mniej zaawansowanych terenach, warto przede wszystkim przywiązać dużą uwagę do wyboru odpowiedniego roweru dopasowanego do swoich potrzeb i możliwości, a także dobrać do niego właściwe wyposażenie, które sprawi, że jazda będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Rower górski to bardzo interesujący model, na zakup którego decyduje się bardzo wielu użytkowników. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.