Łupież to często występujące schorzenie owłosionej skóry głowy o charakterze przewlekłym. Jest to dermatoza dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Łupież jest to choroba objawiająca się złuszczaniem skóry głowy o charakterze drobnopłatkowym. W wielu przypadkach złuszczaniu towarzyszy nasilony łojotok, który przejawia się żółtymi, tłustymi łuskami, które oblepiają naskórek i nazywany jest łupieżem tłustym. W przypadku, gdy występuje mniejsze wydzielanie sebum i widoczne są białe łuski, mamy do czynienia z łupieżem suchym. Jak powinna wyglądać pielęgnacja osób zmagających się z tą dermatozą? W poniższym wpisie podpowiadamy jak oczyszczać skórę głowy, aby zniwelować łupież.
Przyczyny i rodzaje łupieżu
Do głównych przyczyn powstawania łupieżu jest nadmierna kolonizacja na skórze głowy przez grzyby drożdżakopodobne z rodzaju Malassezia. Powodują one podrażnienie, przyspieszając odnowę naskórka. Do innych przyczyn należą: zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, niewłaściwa dieta, stres i przemęczenie, zaburzenia odporności, czy niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów.
Łupież suchy charakteryzuje się szarobiałymi, sypkimi łuskami zlokalizowanymi w okolicach czubka głowy oraz skroni. Włosy stają się suche i łamliwe.
Natomiast w przypadku łupieżu tłustego pojawiają się żółtawe, tłuste łuski w okolicach szczytu głowy, a włosy wydają się bardziej lśniące.
Łupież łatwo pomylić z innymi dermatozami, dlatego też ważne jest różnicowanie. Brak zmian zapalnych takich jak np. rumień, pozwala prawidłowo rozpoznać schorzenie i można je odróżnić od łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry. W przypadku innych objawów lub wątpliwości warto skonsultować się z dermatologiem.
Pielęgnacja skóry głowy z problemem łupieżu
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które wykorzystuje się w leczeniu łupieżu. Są to produkty do leczenia miejscowego i posiadają formę szamponów, olejków, czy płynów. W zależności od preparatu, właściwości i jego składu można wyróżnić substancje lecznicze: środki cytostatyczne, keratolityczne, przeciwgrzybicze oraz wyciągi roślinne.
Naturalny szampon przeciwłupieżowy stosuje się leczniczo codziennie, aż do ustąpienia objawów, lub profilaktycznie 1–2 razy w tygodniu. Szampon należy delikatnie wmasować kolistymi ruchami w skórę głowy i pozostawić na kilka minut, a dopiero po tym czasie spłukać.
Szampony stosowane w terapii leczenia łupieżu powinny być systematycznie zastępowane preparatami z różnych grup.
Szeroką ofertę możemy znaleźć w sklepie internetowym Topestetic na stronie: https://www.topestetic.pl/szampon-przeciwlupiezowy.
W walce z łupieżem mogą pomóc takie produkty jak: szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn i kobiet, maski przeciwłupieżowe, peelingi, czy spray’e do włosów. Wszystkie te kosmetyki znajdziemy w sklepie Topestetic. A w razie problemów z wyborem możemy skorzystać z bezpłatnych porad kosmetologicznych poprzez czat na stronie, infolinię lub drogą mailową.
Dodatkowo warto wyeliminować czynniki, które nasilają powstawanie łupieżu. Istotna jest również odpowiednia dieta, unikanie nadmiernego stresu oraz właściwa higiena skóry głowy.