Typ klimatu Nowego Jorku
W Nowym Jorku, jednym z największych miast Stanów Zjednoczonych, panuje, jak to określił Koppen, klimat kontynentalny wilgotny, a momentami nawet subtropikalny. Różni się to zatem znacząco od klimatu umiarkowanego, w jakim leży Polska. Pokazują to ilości opadów w Nowym Jorku, w którym cyklicznie uderzające w okresie zimowym śnieżyce, często potrafią przynieść pół metra pokrywy śnieżnej, i to w ciągu jednej nocy.
Zima w Nowym Jorku, pogoda
W zimie, za sprawą spływającego z północy arktycznego powietrza, temperatury osiągają tam też dużo niższe wartości niż u nas, niekiedy nawet poniżej minus 20 stopni. Co ciekawe, średnia temperatura powietrza, w żadnym miesiącu, nawet w najchłodniejszym styczniu nie jest ujemna, a to z powodu po pierwsze łagodzącego wpływu Oceanu Atlantyckiego, sąsiedztwa gór, oraz szybko zmieniającej się cyrkulacji na południową, powodującą ogrzanie powietrza do niemal wiosennych wartości.
Jedynie nocami notuje się średnio 3-stopniowy mróz. W lutym temperatura sięga już średnio 5 stopni, a w marcu wzrasta nawet do 10. Przez cały okres zimowy, zaznacza się tutaj, podobnie jak w innych metropoliach, tak zwana miejska wyspa ciepła, a więc temperatury w samym centrum są wyższe niż w dzielnicach położonych na obrzeżach miasta.
Wiosna w Nowym Jorku, tremperatury
Wiosną nie można liczyć na stabilizację i ciężko jednoznacznie powiedzieć tu o klimacie chłodnym lub ciepłym. Przeważnie jest jednak sucho i spokojnie. W kwietniu temperatura sięga średnio 16 stopni, a w maju jest już letnia - 22. W czerwcu natomiast jest to już 27 stopni.
Uplane lato w Nowym Jorku, pogoda, temperatury
Okres letni bywa upalny, i tak w lipcu i sierpniu ponad 30-stopniowe upały nie są zaskoczeniem, a temperatura średnia w ciągu obydwu tych miesięcy jest jednakowa - 29 stopni. Wtedy też, nawet nocami termometry najczęściej nie pokazują mniej niż 20 stopni. Dopiero we wrześniu wartości na słupkach rtęci obniżają się wyraźnie, ale nadal pozostają na przyjemnym poziomie 24 stopni.
Sporadycznie zdarzyły się tu też uderzenia huraganów, które zawędrowały dalej niż zwykle w kierunku północnym, sięgając aż do tej części wybrzeża USA. Szansa na takie zjawiska zachodzi na przełomie sierpnia i września, jedynie przez kilkanaście dni.
Jesienny chłód Nowego Jorku, pogoda i temperatury
Jesień w Nowym Jorku jest przeważnie chłodna, z temperaturą średnio obniżającą się co miesiąc o 6 stopni. W październiku jest to jeszcze znośne 18 stopni, ale w listopadzie już 12. W grudniu natomiast 6 stopni.
Garść ciekawostek
Historyczne ekstrema temperatury to -26 oraz +41 stopni, daje to więc aż 67-stopniową amplitudę. Opady przez większą cześć roku osiągają lub nawet przekraczają 100 mm wody na metr kwadratowy miesięcznie. W każdym z miesięcy opady występują przez średnio 10 dni. Liczba godzin ze słońcem tylko w ciągu czterech miesięcy jest niższa niż 200 miesięcznie. W najbardziej pięknych miesiącach, od maja do sierpnia można liczyć na niemal 10 godzin dziennie z promieniami słonecznymi.
Pomimo gwałtownych śnieżyc i ulew, Nowy Jork może pochwalić się całkiem imponującą liczbą 234 słonecznych dni w ciągu roku. W takim klimacie, połączonym z atrakcyjną lokalizacją, na pewno chce się zamieszkać.