Wiadomości z Katowic

Pompy ciepła i fotowoltaika to idealny duet w Katowicach!

  • Dodano: 2021-07-12 13:15, aktualizacja: 2021-07-12 14:35

Pompy ciepła są coraz częstszym wyborem wśród Katowiczan za sprawą korzyści, które za sobą ciągną - obniżenie wysokości rachunków, efektywne ogrzewania domu i łatwy dostęp do ciepłej wody użytkowej. Podczas montażu pompy ciepła warto zastanowić się także nad instalacją fotowoltaiczną. Dlaczego? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje energię, która jest skumulowana w otoczeniu. Kiedy do urządzenia dostanie się ciepło, podnosi się temperatura nośnika, co sprawia, że energia nadaje się do ogrzewania. W tym momencie dochodzi do trzech obiegów w pompie ciepła. Ciecz w pompie ciepła ma zawsze temperaturę niższą od otoczenia i przez to może pobierać ciepło (nawet w temperaturach ujemnych) z otoczenia, które przekazywane jest układem przewodów.

Pozyskane w ten sposób ciepło jest przekazywane do drugiego obiegu, w którym dochodzi do podniesienia temperatury. W obiegu tym krąży w nim środek chłodniczy, który paruje nawet w bardzo niskich temperaturach. W skrócie - przejmuje on ciepło, wrze i paruje. Sprężarka, w którą wyposażona jest pompa ciepła, ma zadanie sprężyć parę, co z kolei przyczynia się do wzrostu temperatury. Następnie ciepło to jest wykorzystywane w instalacji w budynku i rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń. W trzecim obiegu wykorzystany środek chłodniczy ulega schłodzeniu, przechodzi w stan ciekły, przedostaje się do zaworu rozprężnego, w którym spada ciśnienie i na nowo jest chłodzony. Dzięki temu środek chłodniczy znowu może pobrać ciepło i na nowo uzupełnić pompę ciepła.

Montaż pompy ciepła w Katowicach - zalety

Pompa ciepła należy do OZE - odnawialnych źródeł energii - a co za tym idzie, źródło pobierania energii jest nieskończone i odnawialne.

W zależności od lokalizacji i możliwości pobierania energii elektrycznej można wydzielić kilka rodzajów pomp ciepła:

  • powietrzne pompy ciepła - pozyskujące energię z powietrza,
  • wodne pompy ciepła - pozyskujące energię z wody,
  • gruntowe pompy ciepła - pozyskujące energię z gruntu.

Każdy rodzaj pompy ciepła można wykorzystać w zależności od jej przeznaczenia (ogrzewanie budynku, cwu czy nawet klimatyzacja). Najczęstszym wyborem w Katowicach są pompy ciepła powietrze/woda oraz powietrze/powietrze. Doborem rodzaju pompy ciepła oraz jej mocy powinien zająć się fachowiec, ponieważ posiada on odpowiednią wiedzę, która pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie urządzenia. Powyżej wymienione pompy ciepła mogą być typu monoblok lub split - pierwsza z nich to pojedyncze urządzenie, które montuje się w jednym miejscu (zazwyczaj na zewnątrz), a druga to dwa rozdzielone urządzenia (miejsce poboru ze źródła ciepła i miejsce sterownicze i zazwyczaj znajduje się wewnątrz budynków).

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które można zamontować w każdym domu - nowo budowanym lub poddawanym termomodernizacji. Można ją wykorzystać, jeśli w budynku jest ogrzewanie podłogowe lub zapotrzebowanie na wykorzystanie ciepłej wody użytkowej.

Dzięki zastosowaniu pomp ciepła w Katowicach i okolicach można w pełni ogrzać cały budynek -jednak ważny jest tutaj wybór odpowiedniego urządzenia. W przypadku większej nieruchomości na obszarze Katowic moc cieplna pojedynczej pompy ciepła może okazać się być za mała, ale istnieje możliwość kaskadowego połączenia wielu pomp ciepła, aby moc sumarycznie odpowiadała zapotrzebowaniu.

Niska awaryjność pompy ciepła jest kolejną dużą zaletą tego typu urządzeń. Wykorzystanie dobrych oraz sprawdzonych marek zagwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania instalacji grzewczych, sporadyczny coroczny serwis i przegląd sprawności urządzenia.

instalacje pompy ciepła katowice pompy ciepła katowice

Duet pomp ciepła i fotowoltaiki - na czym polega fenomen inwestycji instalacji?

Darmową energią elektryczną, którą produkuje fotowoltaika, zasila się przedmioty codziennego użytku wykorzystujące prąd, a także obsługuje się pompę ciepła. Dzięki temu nieruchomość może zostać ogrzana bardzo niskim kosztem.

Dodatkowo zarówno pompy ciepła, jak i fotowoltaika dają możliwość skorzystania z dofinansowania. Programy Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna i Mój Prąd 3.0 w dużym stopniu zmniejszą koszt całej inwestycji. Oba urządzenia OZE pozwalają na uzyskanie łączonego dofinansowania.

Dzięki połączeniu urządzeń pomp ciepła i PV mamy także możliwość zwiększenia wartości nieruchomości, walki ze smogiem (zamiast montażu tradycyjnego urządzenia centralnego ogrzewania), zabezpieczyć się przed podwyżkami cen prądu w przyszłości, a także zwiększyć bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Dlaczego warto zamontować fotowoltaikę jak najszybciej?

Wiele osób podchodzi sceptycznie do instalacji fotowoltaicznej ze względu na zmieniające się prawo - nowelizacja dotyczy rozliczenia osób, które podłączą się do sieci po 1 stycznia 2022 roku (według nieoficjalnych informacji może to nastąpić dopiero 1 lipca 2022 roku lub nawet 1 stycznia 2023 roku). Dotychczas prosumenci za każdą 1 kWh nieskonsumowanej i wprowadzonej do sieci nadwyżki otrzymywali na rachunkach opust w wysokości 80%. Nowy sposób rozliczenia zakłada odsprzedawanie całości wyprodukowanej energii do dostawcy w kwocie 0,25 zł za 1 kWh (średnia taryfa wynosi 0,35 zł).

Jeśli chcesz zamontować fotowoltaikę i pompy ciepła w Katowicach - spiesz się!

montaż pompy ciepła katowice

Jesteśmy firmą, która zajmuje się montażem pomp ciepła i fotowoltaiką

Proecology zapewnia kompleksowe działanie poparte przez wieloletnie doświadczenie w branży. Realizujemy montaż fotowoltaiki i pomp ciepła w Katowicach oraz na terenie całego śląska.

Pierwszy kontakt opiera się na audycie w miejscu instalacji. Wtedy dobieramy najlepsze możliwe urządzenia, które w pełni zaspokoją Twoje zapotrzebowanie, a także wybieramy odpowiednią formę finansowania. Następnie wykonujemy projekt na całą instalację, która zapewni maksymalną korzyść z inwestycji - uwzględniane są tu zarówno pompa ciepła, jak i panele fotowoltaiczne. Po zaakceptowaniu umowy i warunków współpracy przechodzimy do instalacji systemów ogrzewania i fotowoltaicznych.

Zapewniamy także serwis pompy ciepła, która co jakiś czas wymaga sprawdzenia przez specjalistę. Do każdego urządzenia dołączamy książkę serwisową, w której wypisane są wszystkie większe lub mniejsze usterki dotyczące pompy ciepła, a także zakres wykonywanych przeglądów.

Mieszkasz w mieście Katowice lub w okolicach? Skontaktuj się z nami po stworzenie rozwiązania szytego na miarę! Odpowiednie ekologiczne urządzenie, zmniejszenie kosztów i darmowa energia to oszczędność, której potrzebujesz!

Montaż instalacji Pomp Ciepła na terenie Katowic
Proecology Sp. z o.o.
tel. 666-698-666
tel. 502-391-367
email: proecology.biuro@gmail.com
https://proecology.pl/pompy-ciepla/katowice/
https://www.pompy-ciepla-katowice.pl/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.