Wiadomości z Katowic

Potrzebujesz sprzętu medycznego? Nie musisz go kupować, możesz go wynająć

  • Dodano: 2019-10-14 09:15

Umowy najmu i dzierżawy reguluje Kodeks cywilny. Dzierżawa jest odmianą umowy najmu. Różnica między nimi dotyczy pobierania pożytków. Najemca nie ma prawa pobierania pożytków, natomiast dzierżawca ma prawo do pobierania pożytków naturalnych (np. płody rolne) lub cywilnych (np. czynsze, opłaty).

Żeby skorzystać z jakiegoś sprzętu lub urządzenia możemy go zakupić, wynająć lub wydzierżawić. Prawidłowo sporządzona umowa dzierżawy powinna zawierać zapis o uprawnieniu do pobierania pożytków przez dzierżawcę.

Zakup sprzętu, z którego będziemy korzystać przez krótki określony czas, jest niecelowy i angażuje duże środki finansowe. Ponadto po okresie użytkowania mamy problem ze zbyciem zbędnego urządzenia. Idealnym rozwiązaniem jest okresowe wypożyczenie potrzebnego sprzętu. Ten rodzaj usług bardzo się rozwinął i wypożyczyć można praktycznie wszystko, na co zezwala prawo.

Czy każdy sprzęt medyczny można wypożyczyć?

Wprowadzenie do obrotu sprzętu medycznego reguluje ustawa o wyrobach medycznych. Wprowadzany na rynek sprzęt medyczny musi mieć znak CE, który gwarantuje zgodność sprzętu z dyrektywami Unii Europejskiej. Uzyskanie znaku CE leży po stronie producenta lub importera.

Jako sprzęt medyczny kwalifikujemy urządzenia do diagnozowania, monitorowania stanu zdrowia oraz do leczenia. Wprowadzanie do obiegu sprzętu, mogącego stanowić niebezpieczeństwo, jest zagrożone sankcjami karnymi.

Drogie, skomplikowane urządzenia, systemy lecznicze wymagające wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej są dzierżawione za pomocą leasingu lub innych źródeł finansowania.

Kiedy skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu medycznego? 

Z usług wypożyczalni sprzętu medycznego korzystamy przeważnie w nagłych przypadkach ortopedycznych. Złamanie, uszkodzenie kończyny lub inny unieruchamiający uraz powoduje potrzebę skorzystania ze sprzętu łagodzącego ból i umożliwiającego wykonywanie prostych czynności życiowych. W takich przypadkach, schorzenie nie trwa zbyt długo, więc zakup sprzętu jest nieopłacalny.

W przypadku przewlekłych schorzeń ortopedycznych opłacalny jest wynajem, szczególnie drogiego sprzętu, do rehabilitacji i bieżącej obsługi pacjenta w warunkach domowych. Wynajem sprzętu ułatwia odpowiednie dopasowanie sprzętu do wymagań leczenia, rehabilitacji, a także indywidualnych preferencji pacjenta. Oprócz sprzętu rehabilitacyjnego wypożyczalnie oferują szeroki zakres urządzeń ułatwiający leczenie i łagodzących skutki wielu chorób internistycznych.

Jak znaleźć optymalną wypożyczalnię sprzętu medycznego?

Można wertować ogłoszenia, pytać znajomych, studiować szyldy na ulicach itd. Jednak najprostszym i najefektywniejszym sposobem poszukiwania będzie przeglądnięcie w przestrzeni internetowej bezpłatnych portali ogłoszeniowych jak na przykład OSHARE.pl, które pomagają odnaleźć się usługodawcom z ich potencjalnymi klientami. Czasami długo i bezskutecznie szukamy kontrahenta, który prowadzi działalność za rogiem. Sprawdź kategorię Sprzęt i usługi medyczne na portalu wynajmu produktu i usług: https://oshare.pl/313-sprzet-i-uslugi-medyczne.  

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.