Podczas porodu liczy się przede wszystkim szybkość podejmowanych decyzji. Nawet nie wiesz kiedy lekarz, będzie zmuszony do przeprowadzenia porodu kleszczowego. Czasami jest to jedyny sposób na wydobycie dziecka. Kiedy trafi ono już do dróg rodnych cesarskie cięcie jest niemożliwe do wykonania. Niepodważalny jest fakt, że błędy okołoporodowe nie powinny mieć miejsca, jednak co zrobić kiedy lekarz popełnił je właśnie podczas Twojego porodu? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj najpoważniejsze skutki porodu kleszczowego oraz sposób na uzyskanie godnej rekompensaty!
Poród kleszczowy, a konsekwencje zdrowotne dla matki
Poród kleszczowy, choć rzadko to jednak stale jest wykonywany. Polega na użyciu specjalnych kleszczy położniczych przeznaczonych do wyciągnięcia dziecka z kanału rodnego. Warto wiedzieć, że użycie kleszczy jest możliwe tylko we wskazanych przypadkach, kiedy:
- poród przedłuża się, a w konsekwencji prowadzi do wyczerpania kobiety,
- istnieje ryzyko wystąpienia zamartwicy u dziecka,
- doszło do wypadnięcia pępowiny,
- dziecko przyjęło nieprawidłową pozycję w kanale rodnym.
Musisz mieć świadomość, że każda ingerencja przy porodzie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla kobiety ciężarnej. Oczywiście wiele zależy od praktyki lekarskiej. Wśród najczęstszych powikłań wyróżnia się uszkodzenie dróg moczowych, może dojść do nietrzymania lub problemów z oddawaniem moczu. Kolejnym skutkiem zagrażającym życiu jest pęknięcie pochwy podczas wyciągania dziecka na siłę. Dlatego właśnie przy porodzie kleszczowym tak ważna jest delikatność i dużą precyzja.
Odpowiedzialność prawna lekarza za błąd przy porodzie kleszczowym
Poród kleszczowy niesie również poważne konsekwencje dla dziecka. Tutaj na wszelkie urazy najbardziej narażona jest główka. Użycie zbyt dużej siły podczas nacisku kleszczy może doprowadzić do uszkodzenia kości czaszki, krwotoku wewnątrzczaszkowego, a tym samym do urazu całego mózgu. Teraz pojawia się pytanie, gdzie przy porodzie kleszczowym dochodzi do popełnienia błędu okołoporodowego. Kluczowe jest tutaj stwierdzenie, że kleszcze położnicze są stosowane wtedy kiedy jest już za późno cesarskie cięcie. Na tej podstawie można stwierdzić, że do rażącego zaniedbania doszło już na etapie przeprowadzania badania KTG pozwalającego na monitorowanie dziecka. W takich sytuacja wszyscy rodzice mogą rozpocząć postępowanie sądowe dotyczące uzyskania godnego odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesione szkody. Choć uzyskane pieniądze nie cofną czasu to jednak pokryją kosztowne leczenie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Kluczowe jest tutaj udowodnienie, że doszło do popełniania błędu okołoporodowego. Nie podejmuj walki ze szpitalem na własną rękę! Wybierz do tego profesjonalistów i odwiedź stronę prawapacjenta.org/odszkodowanie-za-blad-medyczny-lekarski/. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym pomoże Ci w skompletowaniu dokumentacji lekarskiej, a co najważniejsze to właśnie z ich pomocą uzyskasz godna rekompensatę od szpitala, który dopuścił się poważnego błędu. Nie pozostawiaj bierny sytuacjom pogarszającym jakość życia zarówno Twojego jak i dziecka!