Wiadomości z Katowic

Rower elektryczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Dodano: 2023-01-26 13:45

Rowery elektryczne są obecnie bardzo popularne, przez co coraz częściej pojawiają się w ofercie różnych producentów. Sklepy internetowe i stacjonarne oferują różnorodne modele zróżnicowane pod kątem konstrukcji i przeznaczenia, dzięki czemu każdy użytkownik może wybrać rower dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań. Na jakie aspekty warto więc zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego? Jakie kwestie będą miały największe znaczenie?

Moc i umiejscowienie silnika

Rowery elektryczne to nowoczesne jednoślady wyposażone w silnik elektryczny, który nie wydziela spalin i wspomaga użytkownika podczas jazdy. Dostępne na rynku modele dwukołowców zróżnicowane są przede wszystkim pod kątem pojemności baterii, która ma również bezpośrednie przełożenie na cenę roweru. Najczęściej każdy polski producent pojazdów wolnobieżnych oferuje rowery wyposażone w baterię o pojemności od 6 do 11 amperogodzin – najdroższymi i jednocześnie najbardziej wydajnymi modelami będą rowery z najbardziej pojemną baterią. Duże znaczenie będzie miał również rodzaj zastosowanego akumulatora. Najlepszym rozwiązaniem będą lekkie baterie litowo-jonowe, które nie obciążają silnika i zapewniają komfortową jazdę. Ponadto, producenci rowerów elektrycznych, tacy jak Frelin, posiadają w swojej ofercie modele różniące się pod względem umiejscowienia silnika. Najmniej awaryjne i najwygodniejsze będą rowery z silnikiem umiejscowionym centralnie. Przy równomiernym rozłożeniu masy silnika prowadzenie i jazda są znacznie przyjemniejsze, ale cena tych modeli jest też znacznie wyższa. Tańsze modele posiadają silnik na piastach z przodu lub z tyłu, jednak w tym przypadku masa silnika jest mocno odczuwalna.

Rower elektryczny – model dopasowany do użytkownika

Podobnie, jak w przypadku klasycznych dwukołowców, również rowery z napędem elektrycznym dostępne są w wielu wersjach zróżnicowanych pod względem konstrukcji i przeznaczenia. Każdy polski producent rowerów elektrycznych oferuje przede wszystkim modele trekkingowe wyposażone w większe błotniki i mocniejszy silnik, które doskonale sprawdzą się do jazdy po wymagających trasach. Podobną charakterystykę mają rowery crossowe, ale są one bardziej uniwersalne i nadają się zarówno do lasu, jak i do miasta. Do rekreacyjnej jazdy po mieście idealnym rozwiązaniem będą z kolei modele miejskie, które gwarantują komfortową i bezpieczną jazdę na co dzień. Dla miłośników najbardziej ekstremalnej jazdy po górskich trasach pełnych stromych podjazdów i nierówności stworzone zostały natomiast górskie rowery elektryczne.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.