Śląski Klaster Edukacji to projekt edukacyjny stworzony przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną z siedzibą w Bielsku-Białej, którego celem jest zrzeszanie podmiotów działających w branży oświatowej województwa śląskiego, oraz zapewnienie im warunków do rozwoju w oparciu o wzajemną współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy firmami i instytucjami zaangażowanymi w przedsięwzięcie.
Śląski Klaster Edukacji to innowacyjna inicjatywa edukacyjna, której liderem i pomysłodawcą jest Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Projekt został stworzony z myślą o wszystkich, którzy działają w branży edukacyjnej i poszukują miejsca, które pozwala gromadzić i poszerzać nabytą wiedzę, stwarzając tym samym niepowtarzalne warunki do rozwoju. Śląski Klaster Edukacji to nowoczesna płaszczyzna oświatowa i pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Jej charakter jest otwarty, co pozwala na rozwijanie elastycznej płaszczyzny dla firm szkoleniowych, instytucji otoczenia biznesu i innych uczelni, w celu kreowania innowacyjnych rozwiązań. Klaster umożliwia członkom realizację projektów prorozwojowych, wdrażanie nowych produktów, wspólną promocję, kooperację, nawiązywanie relacji biznesowych, wymianę doświadczeń i budowanie przewagi konkurencyjnej.
W ramach klastra wykorzystana zostanie innowacyjna technologia, która pozwoli na stworzenie unikatowych w skali kraju metod i narzędzi edukacji - Wirtualny Trener - inteligentne, interaktywne narzędzie typu automatyczny chat, pozwoli na zwiększenie efektywności prowadzonych szkoleń. Dzięki mechanizmom Sztucznej Inteligencji, Wirtualny Trener będzie się zachowywał jak dobrze przygotowany wykładowca czy prowadzący szkolenie. Technologia zostanie udostępniona wszystkim członkom klastra, co pozwoli na jej wykorzystanie w procesie dydaktycznym. Uruchomienie Wirtualnego Trenera dla klastra i dla każdego członka klastra powoduje, że potencjalny Klient otrzymuje możliwość uczenia się o każdej porze, w dogodnych dla siebie warunkach (dostępność 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu). Wirtualny Trener udziela natychmiastowej odpowiedzi na zadane pytania, potrafi wyszukiwać informacje na stronie internetowej – jest nawigatorem, prowadząc swobodny dialog ankietuje użytkowników.
Naczelna idea projektu Śląski Klaster Edukacji koncentruje się wokół wzmocnienia potencjału i konkurencyjności przedsiębiorstw z regionu woj. śląskiego i wzbudzenia zainteresowania szkoleniami i podnoszeniem kwalifikacji.