Wiadomości z Katowic

Sprzedaż i kupno auta a OC - scenariusze krok po kroku

  • Dodano: 2019-04-29 09:30, aktualizacja: 2019-10-25 18:56

Sprzedaż czy kupno samochodu wiążą się z wieloma formalnościami. Jedną z nich, o której w ferworze załatwiania umowy sprzedaży i kupna łatwo zapomnieć, jest zapewnienie ciągłości ochrony OC. Co się dzieje z polisą poprzedniego właściciela przy kupnie auta? Co zrobić z trwającą jeszcze ochroną OC podczas sprzedaży pojazdu?

Kupno samochodu - obowiązki związane z OC

Nowy właściciel auta musi pamiętać o tym, by uzyskać od sprzedawcy dokument potwierdzający zakup ochrony OC. Może się zdarzyć, że sprzedawca z tych czy innych przyczyn nie przekaże dokumentu zawarcia umowy z TU. W takiej sytuacji wystarczy sprawdzić w bazie UFG, która jest ogólnodostępna, u jakiego ubezpieczyciela wykupiona została polisa. – Do weryfikacji potrzebny jest jedynie numer rejestracyjny i warto jej dokonać nie tylko w sytuacji, gdy otrzymało się umowę OC – radzi ekspert z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl. - Zalecane jest też potwierdzenie, że składka została opłacona i polisa OC rzeczywiście jest ważna. - dodaje. W przeciwnym razie, po kupnie auta może czekać nabywcę przykra niespodzianka. Kara za brak OC zostanie nałożona, jeśli okaże się, że poprzedni właściciel składki nie opłacił, a nowy nie dopilnował tego i nie kupił nowej polisy. Karę można nałożyć nawet za 1 dzień korzystania z pojazdu bez ważnego OC!

Kupno samochodu - przejęcie polisy

W przypadku kupna pojazdu, które ma już ważną polisę OC, nabywca ma dwie opcje:

  • Wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi. Zrób to jak najszybciej, bo im dłużej zwlekasz, tym większe ryzyko, że będziesz musiał dopłacać za polisę za czas, w którym z niej korzystałeś. Jeśli nie wypowiesz umowy, a dokupisz nową, to będziesz musiał płacić podwójnie. Wypowiedz umowę pocztą lub mailem. Wyślij ubezpieczycielowi oświadczenie w formie pisemnej.
  • Korzystać dalej z polisy. Masz prawo korzystać z polisy OC zakupionej przez poprzedniego właściciela. Polisa jest przypisana do pojazdu, nie kierowcy. Jeśli nie wypowiesz umowy, to będzie ona dalej ważna. Jednak TU może dokonać rekalkulacji składki, biorąc pod uwagę nowe dane kierowcy. Wtedy wyśle do nabywcy upomnienie o dopłatę. Nie jest zatem tak, że niedoświadczony kierowca może przejąć tanią polisę kierowcy z latami bezszkodowej jazdy i cieszyć się niskimi składkami.

Jeśli decydujesz się na wypowiedzenie umowy poprzedniego właściciela, pamiętaj aby od razu kupić nową polisę. Porównuj oferty na https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/ i wybierz najtańszą opcję OC.

Sprzedaż samochodu - obowiązki związane z OC

O podstawowym obowiązku sprzedającego pośrednio już wspomnieliśmy powyżej - musi on przekazać polisę nowemu właścicielowi. Oczywiście nie grożą jakieś specjalne konsekwencje, jeśli tego nie zrobi, ale tak naprawdę działa też na swoją niekorzyść. Drugim obowiązkiem jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o fakcie sprzedaży pojazdu. Jeśli nie dopełnisz tych obowiązków, to musisz liczyć się z koniecznością uregulowania należności za polisę solidarnie z kupującym za okres od sprzedaży aut do poinformowania TU. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy płatność za składki jest w ratach. Na poinformowanie TU o sprzedaży pojazdu jest ustawowo 14 dni. Nie wolno przekroczyć tego terminu, bo wtedy TU uznaje, że sprzedający dalej odpowiada za polisę OC, mimo iż nie ma już pojazdu, którego ona dotyczy.

Sprzedaż samochodu - zgłoszenie do TU

Podczas zgłoszenia faktu sprzedaży auta trzeba podać TU kilka danych takich jak: data zawarcia umowy sprzedaży, dane nabywcy i zbywcy pojazdu, dane auta, data faktycznej sprzedaży. Te dane znajdują się najczęściej na umowie sprzedaży, więc wystarczy załączyć jej kopię do zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się pocztą lub droga internetową.

Sprzedaż samochodu - zwrot składki za OC

Co w sytuacji, gdy sprzedaż auto, które ma ważną polisę OC i opłaconą składkę do końca okresu jej trwania? Przykładowo, zostało jeszcze kilka miesięcy w polisie. Jesteś wtedy stratny, bo opłaciłeś składkę nabywcy. Jest możliwość ubiegania się o zwrot składki, ale tylko w sytuacji, gdy nowy właściciel wypowie umowę. Jeśli zdecyduje się dalej korzystać z OC, to twoje pieniądze przepadły, chyba że samodzielnie dogadasz się z nowym właścicielem na proporcjonalny do opłaconego okresu użytkowania zwrot składki. Jeśli nabywca wypowie umowę OC, to napisz do TU o zwrot składki OC. Jest tu jeszcze jeden kruczek - jeśli dojdzie do szkody przed rozwiązaniem umowy przez nabywcę i TU wypłaci odszkodowanie, to nie przysługuje prawo do zwrotu składki. To, że sprawcą jest nowy kierowca, nie gra tu roli.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Michał

    Po wydaniu nowego dowodu rejestracyjnego koszt ubezpieczenia sprawdzisz w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.