Wiadomości z Katowic

Towarzystwa ubezpieczeniowe - które z nich najtaniej sprzedaje OC?

  • Dodano: 2019-02-08 09:30

Specyfika obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców sprawia, że ubezpieczycielom oferującym takie polisy bardzo trudno jest konkurować argumentami innymi niż cena (np. sprawnym systemem bezpośredniej likwidacji szkód - BLS). Wszystkie komunikacyjne polisy OC zapewniają taki sam zakres ochrony i działają na identycznych zasadach. Właśnie dlatego praktycznie wszyscy kierowcy przed końcem aktualnej ochrony zadają sobie pytanie, który ubezpieczyciel najtaniej sprzeda im kolejną polisę OC. Porównywarka Porowneo.pl z myślą o czytelnikach serwisu postanowiła odpowiedzieć na to pytanie.

Niską składką cechują się polisy Link4, Aviva i MTU

Pytanie o towarzystwa ubezpieczeniowe z najniższą składką OC można rozumieć na dwa różne sposoby. W pierwszym ujęciu, dotyczy ono całego rynku oraz firm będących liderami pod względem najmniejszych cen OC. Jeżeli chodzi o taką szeroką rynkową perspektywę, to dane porównywarki ubezpieczeniowej Porowneo.pl wskazują, że statystyczny kierowca najtaniej kupi polisy OC sprzedawane pod markami Aviva, Link4, Benefia lub MTU24. W większości porównań to właśnie wspomniani ubezpieczyciele lokują się na pierwszych pozycjach (pod względem najniższej składki OC). Ostatnie miejsce zwykle zajmuje firma Generali. Ten ubezpieczyciel sprzedający również nieco tańsze polisy pod marką Proama, raczej nie aspiruje do tego, żeby mocno konkurować cenowo z liderami rynkowymi. Do grupy „droższych” zakładów ubezpieczeń można zaliczyć także dwóch rynkowych potentatów: PZU oraz Wartę. Wspomniani ubezpieczyciele utrzymują wysoki udział w rynku obowiązkowych polis OC bez konieczności mocnego konkurowania składką. 

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wszystkie powyższe wnioski dotyczą tzw. statystycznego klienta i najbardziej mogą interesować analityków zajmujących się polskim rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Z punktu widzenia przeciętnego kierowcy, takie ogólne wnioski nie są najbardziej użyteczne. W dalszej części naszego artykułu pokażemy, dlaczego tak się dzieje.

Rankingi nie odpowiedzą nam na wszystkie pytania

Na podstawie danych porównywarki Porowneo.pl można dość łatwo pokazać, dlaczego kierowcy powinni z ostrożnością podchodzić do wyników różnych rankingów oraz analiz cenowych i zwracać uwagę głównie na własne kalkulacje składki. 

W ramach przykładu można uwzględnić sytuację mieszkańca Tarnowa, który aktualnie ma 38 lat i użytkuje Forda Focusa 1.0 z 2013 r. Taki tarnowianin ostatnią szkodę komunikacyjną spowodował dwa lata temu (zobacz dokładne założenia poniżej).

Marka i model samochodu: Ford Focus 1,0 Ecoboost Ambiente 100 KM 5 drzwi (manualna skrzynia biegów), rok produkcji auta: 2013, data zakupu samochodu przez aktualnego właściciela: luty 2015 roku, data pierwszej rejestracji samochodu: luty 2013 roku, całkowity przebieg auta: 50 000 km, przewidywany przebieg roczny: 10 000 km, data urodzenia właściciela auta: 4 lipiec 1980 roku, miejsce zamieszkania właściciela samochodu: 33 - 100 (Tarnów), stan cywilny właściciela auta: żonaty (dwoje dzieci: 12 lat, 9 lat), zawód właściciela samochodu: inny, data uzyskania prawa jazdy przez właściciela auta: luty 1999 roku, poprzedni ubezpieczyciel: Link4, data spowodowania ostatniej szkody komunikacyjnej: 2 lata temu, współwłaściciele oraz inni użytkownicy auta: brak, data rozpoczęcia ochrony: 12 luty 2019 r.    

Przy wykorzystaniu powyższych założeń, kalkulator OC portalu Porowneo.pl wyliczył przykładowe składki kilku polis OC oferowanych przez Internet. Na początku lutego 2019 r. takie koszty OC wyglądały następująco:

  • Benefia24 - 693 zł
  • MTU24 - 721 zł
  • Aviva - 763 zł
  • Proama - 1139 zł
  • Generali Direct - 1250 zł

Wystarczy modyfikacja tylko jednego założenia, aby cenowa klasyfikacja ubezpieczycieli zmieniła się dość znacząco. Eksperci portalu Porowneo.pl przyjęli, że przykładowy kierowca mieszka w Dębicy oddalonej o zaledwie 40 kilometrów od Tarnowa. Po wprowadzeniu tylko jednej zmiany do przykładowych założeń, kolejność cenowa ubezpieczycieli wygląda tak jak poniżej:

  • MTU24 - 603 zł
  • Benefia24 - 677 zł
  • Aviva - 737 zł
  • Proama - 1039 zł
  • Generali Direct - 1144 zł

Na podstawie prezentowanych wcześniej wyników można wyciągnąć wniosek, że nawet pojedyncza zmiana sytuacji kierowcy, może skutkować inną kolejnością cenową ubezpieczycieli. Właśnie dlatego kierowcy nie powinni bezwarunkowo ufać wynikom różnych ogólnych rankingów i analiz. Warto samodzielnie wyliczyć składkę OC w ciągu kilku minut i przekonać się, czy dany ubezpieczyciel (np. Link4) w naszym przypadku jest rzeczywiście „najtańszy”. Ogólne informacje pochodzące z rynku, mogą nam tylko podpowiedzieć, który zakład ubezpieczeń z największym prawdopodobieństwem uplasuje się na pierwszym lub drugim miejscu indywidualnego porównania.

POROWNEO.PL SP. Z O.O.

Kontakt przez formularz na stronie lub:
00-838 Warszawa, ul. Prosta 69
telefon: +48 22 563 25 60

Komentarze (5)    dodaj »

  • wielkifan

    Porównywarki wygrywają bo można tam znaleźć wiele ofert. Zaoszczędzić czas i mieć spokojną głowę. Nie dziwi mnie to wcale, że stają się tak popularne.

  • tomek

    A ja mam w Avivie od lat. Teraz sprawdziłem w porównywarce i faktycznie dobrze wybrałem ;)

  • Marzenka55

    Syn już kilka razy namawiał mnie na skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń, ale jakoś zawsze wylatywało mi to z głowy. Czas naglił i trzeba było coś wykupić więc brałam pierwsze lepsze towarzystwo. Teraz wiem, że to był błąd :/

  • Ulumulu

    Ja zazwyczaj chodziłem do najbliższego towarzystwa ubezpieczeniowego i tam załatwiałem OC ale po spróbowaniu Porównywarki już nigdzie nie chodzę, bo sam mogę to załatwić i o wiele taniej, nie daje się już naciągać.

  • milenatynek

    Akurat mam w LINK4 więc dobrze wybrałam, a robiłam to na czuja :) Ale następnym razem dla pewnośći skorzystam jeszcze z porównywarki.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.