Aby móc poruszać się w ruchu drogowym na terenie państwa Polskiego trzeba być posiadaczem nie tyko dowodu rejestracyjnego, ale także tablicy rejestracyjnej umieszczonej na samochodzie oraz ważnego ubezpieczenia OC. Co jednak w przypadku, gdy nie posiadamy jeszcze własnych tablic rejestracyjnych ponieważ dopiero co nabyliśmy drogą kupna samochód używany? W takich przypadkach potrzebne jest wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych do oznaczania pojazdów. Jak się je wyrabia, kiedy się to robi i ile kosztują?
1. Tymczasowe tablice rejestracyjne - jak się je wyrabia?
2. Tablice rejestracyjne tymczasowe - kiedy się je wyrabia?
3. Kto może skorzystać z tymczasowych tablic rejestracyjnych?
4. Jak tymczasowe tablice wpływają na OC?
5. Ile kosztują tymczasowe tablice rejestracyjne?
Tymczasowe tablice rejestracyjne - jak się je wyrabia?
Aby dostać tymczasowe tablice rejestracyjne trzeba w urzędzie, w wydziale komunikacji złożyć specjalny wniosek, na którym znajdą się najważniejsze informacje. Taki wniosek to dokument potwierdzający fakt, że samochód został kupiony dopiero co. A jakie informacje trzeba zawrzeć w takim wniosku? Przede wszystkim musi się tam znaleźć dokument, który potwierdzi zakup pojazdu (faktura, paragon), dowód rejestracyjny, karta pojazdu, wcześniejsze tablice rejestracyjne (lub zawiadomienie o ich braku), a także potwierdzenie zapłaty akcyzy i potwierdzenie odprawy celnej - jeżeli auta są sprowadzane.
Tablice rejestracyjne tymczasowe - kiedy się je wyrabia?
Kiedy wyrabiane są tymczasowe tablice rejestracyjne? Przede wszystkim jest to wykonywane w takich przypadkach, gdy samochód dopiero co został zakupiony i czeka na przerejestrowanie w urzędzie na nas. Takie tablice wydawane są również wtedy, gdy auto musi być wywiezione za granicę, lub gdy zakupione auto chcemy przewieźć z punktu A do punktu B, lub wtedy gdy auto jedzie na badanie techniczne.
Kto może skorzystać z tymczasowych tablic rejestracyjnych?
Z tymczasowych tablic rejestracyjnych mogą skorzystać osoby, które czekają na przerejestrowanie auta lub takie, które chcą przemieścić takie auto do miejsca naprawy. Oczywiście z tego rozwiązania korzystają również osoby, które czekają na wyrobienie tych właściwych tablic rejestracyjnych u wytwórnika. W każdym z tych przypadków możliwe jest założenie na auto tablic w kolorze czerwonym, które będą działały tymczasowo i pozwolą na legalne i bezpieczne korzystanie z pojazdu.
Jak tymczasowe tablice wpływają na OC?
Mając na aucie tymczasowe tablice rejestracyjne, można zdecydować się na wykupienie polisy OC. Ma się dwie możliwości - albo wykupienie ubezpieczenia na okres trzydziestu dni, albo wykupienie ubezpieczenia całorocznego. Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej polecana, ponieważ taką polisę kupuje się tylko raz w roku i nie trzeba się na co dzień martwić o jej przedłużenie. Po wymianie tablic z tymczasowych na te właściwe, trzeba o tym poinformować ubezpieczyciela.
Ile kosztują tymczasowe tablice rejestracyjne?
A jaki jest koszt wykonania tymczasowych tablic rejestracyjnych? Wszystko zależy od tego, do jakiego pojazdu mają być one wykonane. Jeżeli są to samochody, autobusy lub ciągniki samochodowe, to opłata wynosi 62 złote. Przy przyczepach i naczepach wynosi ona 40,75 złotych, a motocykle, ciągniki rolnicze i motorowery to opłata 37,75 złotych. W razie gdyby tablice załatwiała ci osoba trzecia, będziesz musiał wykupić jeszcze specjalne pełnomocnictwo za 17 złotych. Więcej możesz dowiedzieć się na stronie http://ocetka.pl/ gdzie znajdziesz artykuł http://ocetka.pl/tymczasowe-tablice-rejestracyjne-a-ubezpieczenie-oc/ z większą ilością informacji.
undefined