Zakup wymarzonego samochodu to wyjątkowa chwila, której towarzyszą często ogromne emocje. Zanim jednak dasz im się ponieść, zadbaj o bezpieczeństwo transakcji i swoich pieniędzy. Szczególnej ostrożności wymaga zakup używanego auta z zagranicy. Dowiedz się, czym jest umowa połówkowa i dlaczego może być ryzykownym rozwiązaniem.
Kupujesz samochód z zagranicy? Zachowaj szczególną ostrożność!
Kupując samochód, zwłaszcza używany, musisz wykazać się dużą ostrożnością i cierpliwością - lepiej kilkukrotnie sprawdzić wszystkie informacje, niż martwić się później utratą pieniędzy czy niesprawnym autem. Kiedy używany pojazd jest sprowadzany z zagranicy, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Aby nie paść ofiarą oszustów, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, takich jak unikanie płacenia z góry, ustalanie wszystkiego „na piśmie” czy dokładne sprawdzanie potencjalnych kontrahentów.
Umowa połówkowa - co to takiego?
Decydując się na zakup samochodu od sprzedającego z innego kraju, zazwyczaj umowę zawierasz poprzez pośrednika. Pojawia się tu szereg zagrożeń związanych z podpisaniem tzw. umowy połówkowej (więcej na ten temat dowiesz się tutaj: Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?). To potoczne określenie odnosi się do umowy kupna-sprzedaży, która jest w połowie wypełniona; zazwyczaj uzupełnione są już dane sprzedającego. To właśnie taki dokument nazywa się też czasem „umową na Niemca” czy „umową na Włocha”.
W teorii w połowie wypełniona umowa ma przyspieszyć całą procedurę, dlatego czasem pełni entuzjazmu kupujący dają się na nią skusić. W rzeczywistości jednak niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń, o których warto pamiętać.
Dlaczego umowa połówkowa może być ryzykowna?
Jeśli w umowie podane są dane sprzedającego obcokrajowca, a brak jest danych pośrednika, powinno to wzmóc Twoją czujność. Niestety, praktyka pokazuje, że dane rzekomego sprzedającego są często zmyślone, a Ty nie posiadasz żadnych możliwości ich zweryfikowania.
W takiej sytuacji ryzykujesz zakup auta pochodzącego z nielegalnego źródła np. z kradzieży. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z zakupionym samochodem również nie będziesz mógł dochodzić swoich praw, jeśli kontakt ze sprzedającym okaże się niemożliwy lub jego dane będą po prostu zmyślone. W skrajnych przypadkach możesz mieć nawet kłopoty z policją, jeżeli wyjdzie na jaw, że pojazd pochodził z działalności przestępczej. Problemem może okazać się również wypłata odszkodowania OC.
Jak bezpiecznie podpisać umowę połówkową?
Podpisywanie umowy połówkowej nigdy nie jest zalecane. Jeśli jednak jesteś zdecydowany, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, nalegaj na wpisanie do umowy danych pośrednika - koniecznie sprawdź, czy zgadzają się np. z danymi z dowodu osobistego. Po drugie, możesz postarać się zdobyć kontakt do wpisanego w umowie sprzedającego i spróbować zweryfikować jego wiarygodność. Pamiętaj jednak, że trudno jest mieć 100% pewności, że masz do czynienia z uczciwą osobą. Dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup auta w sprawdzonym komisie lub spisanie umowy na miejscu, po zweryfikowaniu danych pośrednika.