Wiadomości z Katowic

Upadłość konsumencka a rozwód

  • Dodano: 2022-04-08 15:15

Problemy finansowe są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa. Kwestia rosnących długów lub brak porozumienia w sprawie planowania domowego budżetu potrafi skłócić nawet najbardziej zgodne do tej pory pary. Jeśli sytuacja się pogarsza jeden z małżonków może zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czy sprawa rozwodowa będzie miała wpływ na toczące się postępowanie? Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć.

Upadłość konsumencka jednego z małżonków - jak wpływa na drugą stronę związku? 

W myśl prawa małżonkowie w równym stopni mają wkład zarówno w zgromadzone dobra, jak i zaciągnięte długi. Jedyną sytuacją, gdy decyzje jednej strony nie mają wpływu na drugą to ustalenie jeszcze przed sformalizowaniem związku rozdzielności majątkowej. Jeśli tego nie zrobisz to z automatu będzie obowiązywała Was finansowa wspólnota. Oznacza to również, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez jednego z małżonków będzie automatycznie miało wpływ na męża lub żonę. 

Mimo że sprawy małżonków dotyczą w równym stopniu każdej ze stron to jednak upadłość konsumencka i rozwód nie oznaczają automatycznie jedności toczących się spraw. Orzeczenie rozwodu automatycznie wprowadza rozdzielność majątku. Jednak mimo tej jednoznacznej decyzji o podziale finansów do masy upadłościowej może zostać zaliczony cały dobytek zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa. O tym czy tak się stanie decyduje w dużej mierze moment wydania orzeczenia w sprawie upadłości. 

Kiedy złożyć wniosek o upadłość konsumencką po rozwodzie? 

Jeśli chcesz rozpocząć proces upadłości po rozwodzie musisz pamiętać o dochowaniu pewnych terminów. Najlepiej zrobić to rok po upływie orzeczenia rozdzielności. Masz wtedy gwarancję, że bieg spraw będzie korzystny dla każdej ze stron i podejmowane decyzje nie będą miały negatywnego wpływu na byłego współmałżonka. Termin jest istotny, ponieważ jeśli zrobisz to zbyt wcześniej to majątek wspólny wejdzie w skład całej masy upadłościowej. 

Załatwiając wszelkie formalności warto wspierać się pomocą ekspertów. Można skorzystać z nich z polecanie kogoś, kto przeszedł już taką drogę lub wyszukać przykładowo wpisując hasło upadłość konsumencka Katowice. Z każdej, nawet trudnej sytuacji jest wyjście, ale warto zabezpieczyć się przed podjęciem pochopnych decyzji, które mogą mieć długofalowe i negatywne skutki. Warto zatem rozdzielić oba procesy i najpierw przeprowadzić rozwód, a dopiero później zająć się kwestią upadłości konsumenckiej. Takie postępowanie pozwoli uporządkoać sprawy. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.