Wiadomości z Katowic

Usługi DDD – jakie podmioty są zobowiązane do przeprowadzania rutynowych kontroli?

  • Dodano: 2023-09-06 12:00

Problemy z gryzoniami i insektami pojawiają się wielu różnych miejscach – zarówno domach, jak i zakładach pracy. To właśnie dlatego z usług firm DDD korzystają osoby prywatne, ale też przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, że chociaż dezynfekcja mieszkania jest kwestią indywidualną, to przeprowadzanie podobnych działań w określonych placówkach jest obowiązkowe i podlega kontroli.

Usługi DDD – gdzie przeprowadza się takie kontrole?

Zachowanie czystości i zabezpieczenie przed szkodnikami i drobnoustrojami jest szczególnie ważne w miejscach przechowywania i produkowania żywności. Z tego względu takie miejsca jak: restauracje, hotele, magazyny muszą przestrzegać określonych przepisów. To tam najczęściej przeprowadza się kontrole sanitarne. 
Podobnie w gospodarstwach rolnych, gdzie częstym problemem są zwłaszcza gryzonie. Dodatkowo w restauracjach jeszcze przed otwarciem działalności odbywa się wstępna kontrola mająca ocenić, czy zostały wdrożone zalecane procedury. 

Wtedy najlepiej mieć już podpisaną umowę z firmą DDD i przeprowadzić wymagane zabiegi, czyli m.in. dezynsekcję, deratyzację i dezynfekcję. Chociaż wiele osób myli dwa pierwsze terminy, trzeba zaznaczyć różnicę między deratyzacją a dezynsekcją – pierwsza z metod polega na usuwaniu gryzoni, a druga insektów. 

Usługi DDD – kto może przeprowadzać kontrole?

W Polsce najważniejszą instytucją, która czuwa nad zachowaniem należytych warunków sanitarnych, jest PIS, czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna, potocznie zwana sanepidem. Jej zadaniem jest prowadzenie nadzoru i kontrolowanie placówek. 

Wizyty mogą być zapowiedziane lub niezapowiedziane, a inspektorzy po okazaniu legitymacji służbowej mają prawo wstępu na teren, gdzie mogą zadawać pytania, pobrać próbki, a także poprosić o dokumentację z przeprowadzonych dotąd działań. 

Po wizycie inspektor sporządza raport, a w razie wykrycia nieprawidłowości, kontrolowanemu grozi mandat, grzywna, a nawet zamknięcie zakładu. W przypadku gospodarstw rolnych, gdzie hodowane są zwierzęta, kontrolę może przeprowadzić również Inspekcja Weterynaryjna.

Usługi DDD – jakie działania podjąć, by pozytywnie przejść kontrolę?

Przedsiębiorstwa, które mogą się spodziewać kontroli zewnętrznych, są także zobligowane to samodzielnego kontrolowania problemu insektów i gryzoni na terenie obiektu. Z tego względu w takich miejscach wymagane jest spełnianie odpowiednich standardów, do których należą:

  • GMP, czyli dobra praktyka produkcyjna;
  • GHP, czyli dobra praktyka higieniczna;
  • HACCP, czyli analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli.

GMP i GHP to zespół działań, mających zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo żywności. Dopiero po ich wdrożeniu, można przejść do HACCP, skupiającego się na wczesnym wykrywaniu zagrożeń i zapobieganiu im. Wprowadzenie systemu wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego w takich przedsiębiorstwach często korzysta się z usług DDD, oferowanych przez firmę Stander.

Jedną z metod skutecznego kontrolowania insektów i gryzoni jest wprowadzenie monitoringu DDD. Polega on na zabezpieczeniu terenu przed dostaniem się niechcianych szkodników, a następnie rozstawieniu karmników deratyzacyjnych i pułapek na insekty, które należy regularnie sprawdzać. Nie trzeba już przejmować się tym, ile trwa dezynsekcja czy deratyzacja, bo zazwyczaj po wprowadzeniu monitoringu uda się zdusić problem w zarodku. 
Zastosowanie takiej profilaktyki z pewnością przełoży się na korzyści i ograniczy ewentualne straty, a także pomoże wprowadzić do dokumentacji porządek i zmniejszy stres podczas ewentualnej kontroli.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.