Wiadomości z Katowic

Wentylatory przemysłowe - jakie są rodzaje i jak działają?

  • Dodano: 2020-08-13 10:15

Wentylatory przemysłowe są to urządzenia wirnikowe, które służą do przetłaczania powietrza, gazów i par. Swoje zastosowanie znajdują między innymi w przemyśle, procesach produkcyjnych i elektrociepłowniach. Ich zadania i zastosowanie różnią się od rodzaju wentylatora i sposobu jego wykorzystania. Urządzenia wentylujące charakteryzuje wysoka wydajność, a także gwarancja optymalnych parametrów przepływowych. Dzięki temu ich praca jest nie tylko energooszczędna, ale także przyjazna dla środowiska.

Czym są wentylatory przemysłowe?

Wentylatory przemysłowe to urządzenia produkowane zgodnie z projektem wykonanym na podstawie ogólnie obowiązujących norm bezpieczeństwa i norm technicznych. Ich praca pozwala skutecznie wentylować różnego rodzaju pomieszczenia i poszczególne stanowiska pracy, które są podatne na zanieczyszczenie kurzem, gazem lub niebezpiecznymi pyłami.

Wentylatory przemysłowe są szczególnie ważne w zakładach, w których swoje zadania wykonują ludzie. Sprawna wentylacja jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w warsztatach oraz fabrykach, w których może dojść do pożaru. Osiągnięcie optymalnych wartości odfiltrowywania jest możliwe tylko pod warunkiem dobrania odpowiedniego urządzenia wentylującego.

Jak działa wentylator przemysłowy?

Praca wentylatora zależna jest przede wszystkim od ruchu obrotowego wirnika, który się w nim znajduje. Ruch ten generowany jest poprzez działanie zewnętrznego silnika elektrycznego, który przy pomocy wału napędowego przekazuje moc obrotową. Wprawione w obrót łopatki wirnika sprawiają, że proporcje gazów się przemieszczają w obrębie kanałów łopatkowych. Kierunek ich przepływu może być osiowy lub promieniowy. W momencie przepływu gazów otrzymują one energię kinetyczną i ciśnienie statyczne.

Jakie są rodzaje wentylatorów przemysłowych?

Podstawowy podział wentylatorów dzieli je ze względu na kierunek przepływu powietrza. Wentylator przemysłowy promieniowy cechuje się tym, że gaz porusza się wzdłuż wirnika, natomiast w przypadku osiowego powietrze płynie wzdłuż osi jego obrotu.

Wentylator przemysłowy osiowy

Wirnik w wentylatorze garażowym osiowym przypomina swoim wyglądem śmigło. Powietrze poruszające się w nim nie zmienia kierunku. W podstawowej wersji wentylatory można zobaczyć zawieszone tuż pod sufitem wraz z lampą, natomiast w przestrzeni publicznej najczęściej znajdują się na ścianach lub oknach. W pomieszczeniach, których metraż jest większy niż przeciętny, wykorzystuje się wentylator przemysłowy kanałowy, pochodzący z rodziny osiowych.

Wentylator przemysłowy promieniowy

Wentylator promieniowy to urządzenie, które można zobaczyć we własnym domu. Znajduje się on w piekarniku z termoobiegiem, a także w piecu centralnego ogrzewania. Tego typu wentylatory przemysłowe gwarantują bezproblemowy przepływ powietrza dzięki konstrukcji z tarczy nośnej. Pomiędzy obiema tarczami znajdują się łopatki, które powodują, że przepływające powietrze zmienia swój kierunek o 90 stopni.

Wentylator przemysłowy strumieniowy

Ten rodzaj wentylatorów przeznaczony jest głównie do użytku w tunelach i zamkniętych garażach, przy czym mowa tutaj o przestrzeniach wielkokubaturowych. Główną funkcją wentylatora strumieniowego jest wspomaganie akcji ratowniczo-gaśniczych poprzez odprowadzenie dymu, natomiast odciążenie termiczne chroni konstrukcję budynku przed skutkami wystąpienia pożaru.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.