Wiadomości z Katowic

Windykacja, kiedy robić samodzielnie, a kiedy zlecić już firmie windykacyjnej?

  • Dodano: 2022-06-23 15:30, aktualizacja: 2022-06-27 06:23

Zatory płatnicze są jednym z najczęstszych powodów problemów z płynnością finansową polskich przedsiębiorstw. Częstym sposobem na egzekwowanie należności jest windykacja. Kiedy robić ją samodzielnie, a kiedy zlecić już firmie windykacyjnej? Odpowiadamy!

Rosnące obciążenia podatkowe i wzrost kosztów zatrudnienia pracownika to jedne z wielu wyzwań, jakimi rok 2022 przywitał polskich przedsiębiorców. Konieczność rozwoju i inwestycje w nowe technologie również wymagają sporych nakładów finansowych. Zasadniczą przeszkodą w utrzymaniu odpowiedniego cash flow w firmie są opóźnienia w płatnościach za produkty i usługi – zmaga się z nimi nawet 30% przedsiębiorstw w Polsce!

Opisane wyżej problemy z nieterminowym opłacaniem faktur przez kontrahentów sprawiają, że skuteczna windykacja długów staje się coraz bardziej pożądaną usługą na polskim rynku. Warto wspomnieć, iż nowoczesne firmy windykacyjne oferują innowacyjne podejście do egzekwowania należności. Coraz częściej procedura windykacyjna może być zrealizowana w formie online – bez wychodzenia z biura. Takie usługi realizuje firma windykacyjna Payhelp.

Kiedy rozpocząć windykację?

Nierzadko właściciele firm nie mają świadomości, kiedy rozpocząć windykację. Przedsiębiorcy chcący zachować dobre relacje biznesowe z kontrahentem często odwlekają próbę pierwszego kontaktu z dłużnikiem przez wiele miesięcy. Błędy proceduralne i nadmierne zaufanie po stronie wierzyciela sprawiają, że windykacja należności jest później bardzo utrudniona. Nie oznacza to jednak, że odzyskanie pieniędzy staje się niemożliwe.

Polubowne działania windykacyjne warto rozpocząć już w pierwszym dniu po przekroczeniu terminu płatności. Może się okazać, że dany podmiot – ze względu na strukturę organizacyjną – potrzebuje nieco więcej czasu na opłacanie faktur. W efekcie możemy dojść do ugody, w skutek której kontrahent zyska wydłużony termin płatności – przykładowo 21 dni, zamiast jednego tygodnia. Kluczowe jest jak najszybsze podjęcie próby kontaktu z dłużnikiem.

Windykacja samodzielna – kiedy się na nią zdecydować?

Miękka windykacja samodzielna to metoda, na którą warto się zdecydować tuż po upływie terminu płatności za fakturę. Dobrą praktyką będzie próba kontaktu telefonicznego lub napisanie kulturalnego e-maila do dłużnika, w którym grzecznie przypomnimy mu o zaległości. Warto poinformować kontrahenta, że naszym celem jest polubowne rozwiązanie sprawy, a sam płatnik nie powinien obawiać się rozmowy na temat opóźnienia płatności.

Musimy pamiętać, że samodzielna windykacja miękka to proces windykacyjny, na który składają się polubowne próby kontaktu z dłużnikiem zachowane w granicach obowiązującego prawa. Możemy również przedstawić kontrahentowi korzyści wynikające z terminowego opłacania należności – zachowanie rabatów czy dobrych relacji biznesowych w długofalowej perspektywie. Naszym celem jest odzyskanie należności z poszanowaniem praw dłużnika.

Windykacja poprzez firmę windykacyjną?

W sytuacji, gdy kupujący produkt lub usługobiorca nie wywiązuje się z postanowień umownych i nie odpowiada na próby polubownego kontaktu, realnym rozwiązaniem wydaje się windykacja poprzez firmę windykacyjną. Godnym polecenia podmiotem działającym na polskim rynku jest Payhelp. Przedsiębiorstwo od wielu lat pomaga właścicielom biznesów w odzyskiwaniu należności, udostępniając łatwy w obsłudze system windykacji online.

Aplikacja internetowa stworzona przez Payhelp pozwala na szybkie przesłanie nieopłaconej faktury z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu – domu, biura czy pokoju hotelowego podczas służbowego wyjazdu. Niezależnie od tego, z jaką firmą windykacyjną mamy zamiar podjąć współpracę, powinniśmy sprawdzić, ile procent prowizji pobiera ona za zwindykowanie należności. Od tego będzie zależeć opłacalność kooperacji.

Różnica pomiędzy windykacją samodzielną a zleconą wyspecjalizowanej firmie

Istotnym aspektem, który warto zapamiętać po lekturze niniejszego artykułu, jest zasadnicza różnica pomiędzy windykacją samodzielną a zleconą wyspecjalizowanej firmie. Przede wszystkim profesjonalna firma ściągająca długi dysponuje doświadczeniem i narzędziami, które umożliwiają skuteczną windykację w granicach polskiego prawa. Jak wyglądają działania windykacyjne krok po kroku?

  1. Najpierw firma odzyskująca należności zapoznaje się ze sprawą i analizuje jej wszystkie aspekty.
  2. Przedsiębiorstwo windykacyjne może rozpocząć działania zgodnie z regulaminem i ogólnymi warunkami usługi.
  3. Pierwszym etapem realizacji usługi jest windykacja polubowna. Polega na podjęciu prób komunikacji z dłużnikiem – telefonicznie lub mailowo.
  4. W przypadku nieskuteczności miękkich działań windykacyjnych firma przystępuje do zastosowania windykacji twardej – sądowej.
  5. Ostatecznym rezultatem braku chęci rozwiązania sprawy po stronie dłużnika jest egzekucja komornicza wobec jego firmy.

Zaległości w płatnościach za faktury nie zawsze wynikają ze zdeterminowanych działań zadłużonego kontrahenta. Często problemem są skomplikowane procedury w organizacji, a w konsekwencji potrzeba zaoferowania dłużnikowi wydłużonego terminu płatności.

Pierwszym krokiem do wyegzekwowania należności powinna być windykacja miękka. W przypadku braku kontaktu z dłużnikiem skorzystaj z usług odzyskiwania należności online – Payhelp!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (2)    dodaj »

  • direk

    Skoro mówicie, że w Kaczmarski Inkasso dają radę to z pewnością zapoznam się z ich ofertą. Dzięki

  • Janek

    Również uważam, że warto skorzystać z profesjonalnych usług firm takich jak kaczmarski inkasso

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.