Wiadomości z Katowic

Zakup części samochodowych przez internet – jak dopasować odpowiednie podzespoły?

  • Dodano: 2022-04-05 10:15, aktualizacja: 2022-04-12 07:57

Spora część kierowców kupuje części zamienne do samochodów za pośrednictwem sklepu internetowym. Aby mieć pewność, że zakupiony produkt będzie pasować do posiadanego auta, warto dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednie komponenty. Jak kupować podzespoły samochodowe w sieci, by móc liczyć na najlepszą jakość i pełną sprawność?

Jak dobrać odpowiednie podzespoły pod dane auto?

Znalezienie odpowiednich części do konkretnego samochodu często wiąże się z długimi poszukiwaniami. Konieczne jest także zweryfikowanie jakości, co w przypadku zakupów online może stanowić pewien problem – należy zatem korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł i zaufanych portali. W ten sposób będziemy mogli skorzystać z podzespołów, które bez problemu spełnią swoje zadanie i nie będą powodować dalszych problemów. Gdzie szukać odpowiednich części do samochodu? Sklep motoryzacyjny Deler.pl to strona, która cieszy się dobrymi opiniami wśród kierowców. Za jej pośrednictwem można zakupić różnego rodzaju komponenty do wielu marek i modeli, zarówno najpopularniejszych, jak i tych, które widzimy na ulicach nieco rzadziej.

Jakimi parametrami należy się kierować przy szukaniu części samochodowych? Najważniejsza będzie tutaj marka samochodu, model, rocznik oraz rodzaj silnika – poszczególne warianty mogą potrzebować nieco innych podzespołów. Podzespoły możemy również dopasować poprzez numer VIN. Znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym, a także w różnych miejscach w samym pojeździe, najczęściej na podszybiu, w przegrodzie czołowej lub w okolicach drzwi kierowcy.

Oznaczenia części – sprawdź, skąd pochodzą kupowane produkty

W przypadku części zamiennych do samochodów obowiązuje pewien zestaw oznaczeń, które pozwalają określić ich pochodzenie, a w pewnym stopniu także jakość. Kupując komponenty pochodzące od producenta pojazdu, musimy liczyć się z wyższymi cenami, lecz w zamian otrzymujemy podzespoły idealnie dopasowane do danego modelu. Również w innych kategoriach znajdziemy jednak produkty wysokiej jakości – takie rozwiązanie pozwoli nieco zaoszczędzić. Oto najważniejsze oznaczenia wraz z krótkim opisem każdego z nich.

  • OE, O – oryginalne części, oznaczane logo producenta samochodu. Zastosowanie takich komponentów pozwala zachować gwarancję pojazdu i utrzymać jego pełną wartość. Można znaleźć je zarówno w autoryzowanych serwisach, jak i w niektórych sklepach motoryzacyjnych.
  • OEM, OES, Q – nie odbiegają jakością od części OE, jednak są pozbawione logo producenta pojazdu.
  • OEQ, P – nieoficjalne zamienniki, które powinny oferować jakość porównywalną do oryginalnych części. Mogą być wykonane z innych materiałów i z użyciem innych procesów produkcyjnych.
  • AM, Z – najtańsze zamienniki, cechujące się słabszym standardem wykonania niż produkty z innych kategorii. Ich użycie może spowodować utratę gwarancji samochodu.

Gdzie szukać informacji o pojeździe?

Aby dokładnie określić, jakie części będą pasować do auta, niezbędny będzie dostęp do sprawdzonych i pewnych informacji na jego temat. Wszystkie z nich możemy znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu:

  • D.1 – marka samochodu,
  • D.2 – nieobowiązkowe pole, które może zawierać wersję lub wariant pojazdu,
  • D.3 – model samochodu,
  • P.1 – pojemność silnika,
  • P.2 – maksymalna moc silnika (określana w kilowatach),
  • P.3 – rodzaj paliwa (najczęściej spotykane oznaczenia to: P – benzyna, D – olej napędowy, M – mieszanka paliwa z olejem, LPG – gaz płynny, EE – energia elektryczna).

Aby znaleźć informacje o konkretnej części, które mogą pomóc w dopasowaniu zamiennika, możemy posiłkować się także numerem OEM. To oznaczenie, które jednoznacznie identyfikuje konkretny egzemplarz danego komponentu. Znajdziemy je najczęściej na samej części. Z użyciem numeru OEM możemy dopasować części takie jak filtry oleju, paliwa i powietrza, elementy układu hamulcowego, komponenty związane ze sprzęgłem, amortyzatory oraz pozostałe elementy układu zawieszenia.

Co zrobić po zakupie niewłaściwej części?

Czasami może okazać się, że przez pomyłkę zamówiliśmy nieodpowiednią część. Przy zakupach przez internet możemy jednak liczyć na dodatkowe zabezpieczenie w takich sytuacjach – przez 14 dni od momentu zakupu możemy odstąpić od umowy. Wybór podzespołów warto skonsultować z mechanikiem, który powinien doradzić w doborze odpowiednich części.

Czy warto kupować części regenerowane?

Części regenerowane są tańsze w porównaniu z nowymi komponentami, jednak ich jakość zależy w dużej mierze od procesu regeneracji, jakiemu zostały one poddane. Gdy mowa o regeneracji fabrycznej, nie musimy się obawiać – najczęściej wiąże się ona z pełną wymianą wszystkich elementów. Niekiedy jednak zregenerowane zostaną wyłącznie komponenty odznaczające się największym zużyciem, a pozostałe elementy mogą szybko powodować nowe problemy. Regeneracja to ciekawa alternatywa dla nowych części, która pozwoli nam sporo zaoszczędzić, jednak musimy szczególnie uważnie zweryfikować pochodzenie i jakość produktu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.