Każda mama dba o swoje dziecko jak najlepiej potrafi. Ale co zrobić, kiedy niemowlak ma zaparcia, a my wychodzimy z siebie dniami i nocami, żeby mu pomóc. Co zrobić, aby polepszyć jego stan zdrowia?
Przyczyny zaparć u niemowlaków
Najczęstszymi przyczynami zaparć u niemowlaków są:
- Alergia
- Niewłaściwa dieta
- Zaburzenia mikroflory jelitowej
Zaparcia u niemowlaków rozpoznajemy po tym, że stolec jest nadmiernie zbity, a oddawanie go kosztuje niemowlaka wiele wysiłku oraz bólu. Poza tym musimy sprawdzać częstotliwość oddawania stolca. Jeżeli dzidziuś oddaje stolec rzadziej niż raz na dwa, trzy dni i towarzyszą temu wyżej wymienione objawy, to nie możemy zwlekać, musimy jechać z niemowlakiem do lekarza. Do niepokojących objawów należą także:
- Drażliwość niemowlęca
- Osłabienie apetytu
- Znikomy przyrost masy ciała
Należy jednak pamiętać, iż niemowlęta karmione mlekiem matki mogą oddawać stolec raz na tydzień, dlatego najlepiej sprawdzić czy wypróżnianiu towarzyszą wyżej wymienione symptomy, jeżeli nie, to oznacza, że niemowlę nie cierpi na zaparcia.
Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka poniżej 6 miesiąca życia?
Zaparcia u niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia:
- Dziecko ma trudności przy oddawaniu stolca
- Często płacze
- Ma brudne ślady na pieluszce
- Często jest niespokojne
- Jego brzuszek jest twardy i nabrzmiały
Zaparcia u niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia:
- Wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu
- Świadomie wstrzymuje zrobienie stolca
- Odczuwa ból przy oddawaniu stolca
- Nie przybiera na wadze
Dieta niemowlaka, czego lepiej unikać!
Zaparcia u niemowląt karmionych piersią występują rzadziej – najczęściej po wprowadzeniu nowych, (niemlecznych) pokarmów. W tym okresie mogą pojawić się problemy z wydalaniem, najlepiej unikać produktów o charakterze „zapierającym”:
- Jagody, banany, porzeczki oraz tarte jabłko
- Ryż, płatki ryżowe
- Ziemniaki
- Gotowana marchew/jabłko
Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji żywieniowych dziecka. Dla jednego maluszka np. gotowane jabłko będzie ciężkostrawne, dla innego nie. Nie należy unikać tych produktów, można dać skosztować i zobaczyć reakcję. Nie każde z tych produktów będą działać na twoje dziecko źle, niemowlak nie musi zareagować na nie zaparciem.
Oprócz zaparć rodzice mogą spotkać się z dyschezją, jest to także zaburzenie ze strony układu pokarmowego. Najczęściej chorują na nią niemowlęta poniżej szóstego miesiąca życia, można ją rozpoznać po: częstym płaczu u niemowlaka i oddawaniu przez niego miękkiego stolca.
Przyczyny zaparć u niemowląt!
Zaparcia oraz odwodnienia u niemowląt mogą być spowodowane niewłaściwym żywieniem. Rzadziej występują ze względu na jakąś chorobę organiczną. Najczęściej organizm niemowląt jest niedojrzały pokarmowo i niezdolny do tolerowania innego produktu, niż mleko.
Co możemy zrobić, aby pomóc maluszkowi?
Najlepszym sposobem będzie zmiana diety niemowlaka oraz:
- Urozmaicenie jadłospisu o produkty lekko strawne
- Podawanie odpowiedniej ilości płynów
- Masaże brzuszka
Można też:
- Spróbować defekacji zaraz po posiłku
- Razem z lekarzem dopasować odpowiednią dietę
- Kontrolować dietę malucha, zapisywać co zjadł
Kontrola lekarza jest konieczna!
Nie należy bagatelizować problemów trawiennych niemowlaka. Najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza na kontrolę. Lekarz na pewno zaleci produkty lekko przeczyszczające.
Warto zwrócić uwagę na produkty Humana-Baby takie jak np. mleka specjalistyczne Humana, stworzone dla niemowląt z różnymi problemami pokarmowymi i nie tyl