Wiadomości z Katowic

Zdrowe oleje - czyli jakie?

  • Dodano: 2022-05-10 05:45, aktualizacja: 2022-05-11 09:38

Naturalne oleje powstające ze składników roślinnych zachowują wiele cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Do tej gamy produktów należy znana na całym świecie oliwa z oliwek, ale także lokalne specjały, które powstają w Polsce z roślin występujących na obszarze naszego kraju.

Jest wiele zdrowych olejów, o czym możesz się przekonać, odwiedzając stronę www.zlotopolskie.pl - Olejarnia Złotopolskie to prawdziwa ich skarbnica.  Na szczególną uwagę zasługują te powstające z lnu i rzepaku. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na złotopolskie.pl 

Oleje lniane

Len pochodzi z Bliskiego Wschodu, a w Polsce jest cenioną rośliną uprawną. W tym przypadku olej tłoczony jest z nasion rośliny, nazywanych siemieniem lnianym. Często można je kupić w sklepach spożywczych i stosować jako suplement diety ze względu na różnorodne zdrowotne właściwości. 30 do 40 procent zawartości nasion to właśnie olej roślinny.

Olej lniany jest bogaty w mikroelementy. Wśród nich znajdują się witaminy A, D, E i K. Każda z nich wpływa inaczej na nasze zdrowie. Witamina A działa pozytywnie na funkcjonowanie narządu wzroku oraz kondycję skóry. Witamina D pomaga utrzymać w dobrym stanie kości. Witamina E umożliwia dłuższe zachowanie młodości, ponieważ efektywnie zwalcza obecność wolnych rodników w organizmie. Witamina K zaś ma pozytywny wpływ na proces krzepnięcia krwi. Jak każdy olej również i ten nie tylko zawiera witaminy, ale także wspiera ich wchłanianie przez organizm. 

Oleje lniane mają wysoką zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6 wpływających dobrze na pracę serca, działanie całego układu krwionośnego i utrzymanie na optymalnym poziomie ilości cukru we krwi. 

Można ich używać w kuchni i traktować zarówno jak doskonały nośnik smaku, jak i suplement diety. Ze względu na orzechowy posmak, doskonale się sprawdzi w charakterze dodatku do kanapek i sałatek. W przemyśle kosmetycznym oleje lniane są stosowane jako składnik różnorodnych specyfików, jak np. odżywki czy balsamy do ciała, ale można ich również używać, aplikując bezpośrednio na skórę i włosy. 

Oleje rzepakowe

Rzepak jest odmianą kapusty. Z jego nasion pozyskuje się jadalny olej, który z kolei umożliwia wytworzenie margaryny. Oleje rafinowane lepiej się nadadzą do smażenia i duszenia, a te zimnotłoczone jako składnik sałatek lub dodatek do kanapek. Oprócz tego jest on wykorzystywany między innymi w przemyśle do produkcji biodiesela — paliwa do napędu silników wysokoprężnych.

Naturalne oleje rzepakowe są bardzo zdrowe. W składzie specyfiku znajdują się kwasy linolowy, oleinowy i linolenowy. Kwas linolowy wymaga przyjmowania w diecie, ponieważ organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć. Kwas oleinowy optymalizuje poziom cholesterolu we krwi, szczególnie zwiększając ilość tego dobrego. Kwas linolenowy zaś reguluje odpowiedź zapalną organizmu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 występują w oleju rzepakowym w najzdrowszej dla człowieka proporcji. Zawiera on również w składzie witaminy A, E i K. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.