Miasta partnerskie

Poniżej prezentujemy opisy miast partnerskich Katowic.

Saint-Etienne

Miasto w południowej Francji, we wschodniej części Masywu Centralnego, stolica departamentu Loire - położone na wysokości 600 m n.p.m, nad rzeką Le Furan; jest to drugie miasto pod względem wielkości regionu Rhone-Alpes; liczy 185 000 mieszkańców (zespół miejski - 450 000 mieszkańców) - druga pod względem populacji aglomeracja po lyońskiej, prawa miejskie otrzymało w 1534 r., centrum francuskiej rewolucji przemysłowej, dawne miasto górnicze. Ośrodek przemysłu metalurgicznego (hutnictwo żelaza), maszynowego, metalowego, elektrotechnicznego, włókienniczego, materiałów budowlanych i spożywczego.

mairie-st-etienne.fr

Kolonia (Kln)

Miasto leżące w zachodniej części Niemiec w kraju związkowym Północna Nadrenia - Westfalia, położone nad rzeką Ren, liczy ok. 960 tys. mieszkańców.

Kolonia jest najstarszym spośród niemieckich wielkich miast. Nazwa "Kolonia" związana jest z rzymską cesarzową Agrippiną; urodziła się ona nad Renem, a w 50 r. naszej ery nakazała podnieść do rangi miasta swoją rodzimą kolonię ("Colonia"). Wraz z Rzymianami do tego niemieckiego miasta nadeszło chrześcijaństwo. Od IV w. naszej ery w Kolonii znajdowała się siedziba biskupstwa, a w 785 r. Karol Wielki utworzył tam arcybiskupstwo. Korzystne usytuowanie Kolonii sprawiło, że stała się ona ważnym ośrodkiem handlu i przemysłu. Bardzo istotnym wydarzeniem w historii Kolonii było nadanie jej statusu wolnego miasta Rzeszy Niemieckiej (1475 r.). W tym czasie była ona najliczniejszym i najzamożniejszym z ośrodków niemieckiego obszaru językowego. W wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego Kolonia została przyznana Prusom (1815 r.), gdzie obok Berlina była największym i najważniejszym miastem. O bogatej historii Kolonii świadczą liczne zabytki (kościoły romańskie i gotyckie z X-XV w.) ze słynną katedrą na czele (kamień węgielny pod jej budowę został położony 15 sierpnia 1248 r., a budowa z przerwami trwała aż do 1880 r.).

koeln.de

Ostrava

Metropolia i siedziba Okręgu Morawsko- Śląskiego leżąca na obszarze 214 km2 z liczbą 320.000 mieszkańców.

Miasto przemysłowe z tradycją górniczą datującą się od XVII wieku, kiedy to odkryto złoża węgla kamiennego. Ważny ośrodek kultury, handlu i sportu. Położenie w pobliżu granicy Polski i Słowacji, unikalne zabytki techniki i urbanistyki, dziedzictwo historyczne i kulturalne okolicy oraz możliwości sportu i wypoczynku w wielu obiektach i pobliskich górach predysponują miasto jako rozwijający się ośrodek turystyczny. Pod względem liczby mieszkańców to trzecie największe miasto Republiki Czeskiej, ważny węzeł komunikacyjny z gęstą siecią komunikacji miejskiej, 5 stacjami kolejowymi oraz międzynarodowym lotniskiem Moznov. Siedziba Wyższej Szkoły Górniczej - Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytetu Ostrawskiego.

mmo.cz

Mobile (USA)

(Stan Alabama, USA) to miasto położone nad Zatoką Meksykańską, liczące około 200 tys. mieszkańców, jest centrum prawie 500-tysięcznego zespołu miejskiego.

Mobile jest miastem portowym (port morski i rzeczny), a także dużym ośrodkiem handlu międzynarodowego i rozwiniętym centrum przemysłu petrochemicznego. Mobile zostało założone przez Jean Baptiste de Bienville jako jeden z przyczółków francuskiej kolonizacji Ameryki. Z tego okresu pochodzi odrestaurowany staraniem mieszkańców Fort Conde - unikalny zespół nadmorskich twierdz. Kolejne wojny oddawały miasto w ręce Brytyjczyków, Hiszpanów i ponownie Francuzów, a w końcu decyzją Napoleona I w 1803 r. terytorium Luizjany zostało sprzedane rządowi Stanów Zjednoczonych - od tego momentu stało się miastem amerykańskim.

mobile.org

Odense

Miasto w Danii, w środkowej części zielonej wyspy Fionii nad rzeką Odense uchodzącą do zatoki Odense Fjord na Morzu Bałtyckim - najdłuższą rzeką tej wyspy.

Miasto jest stolicą okręgu Fyn i liczy ponad 185 tyś. Mieszkańców. Jest to trzecie pod względem wielkości i jedno z najstarszych miast Danii, posiadające ponad tysiącletnią tradycję sięgającą czasów Wikingów, a dokładniej roku 987. Największą sławę miastu przyniosło nazwisko Jana Chrystiana Andersena - znanego autora baśni dla dzieci, który urodził się tutaj (w Odense znajdują się muzea poświęcone tej słynnej postaci, bardzo często odwiedzane przez turystów m.in.: Dom H.C. Andersena i Dom Dzieciństwa H.C. Andersena).

odense.dk

Hrabstwo Południowy Dublin

Południowy Dublin funkcjonuje jako stosunkowo młoda jednostka administracyjna (powstała 01.01.1994 r.). Jest drugim co do wielkości hrabstwem Republiki Irlandii i posiada trzecią największą władzę lokalną w kraju, której siedziba mieści się w Tallaght - miasteczku, a właściwie historycznej wiosce położonej na wschodnim wybrzeżu Irlandii, niedaleko stolicy państwa Dublina. Obecnie liczba ludności Tallaght wynosi ok. 90 tyś. mieszkańców. Obszar hrabstwa rozpościera się od rzeki Liffey na północy regionu aż do południowych granic Hrabstwa Wicklow oraz od Miasta Dublin we wschodniej części regionu po zachodnie granice Hrabstwa Kildare.

Pomiędzy granicami hrabstwa znajdują się liczne wioski i miasteczka, które powstały w wyniku dynamicznego rozwoju miasta Dublina. Każda z tych miejscowości posiada niepowtarzalny klimat i krajobraz. Południowy Dublin posiada dogodne połączenia drogowe oraz swobodny dostęp do najważniejszych portów morskich. Dysponuje również doskonale rozwiniętym węzłem połączeń kolejowych.

sdcc.ie

Miszkolc

Miasto w północno-wschodniej części Węgier; ośrodek administracyjny regionu Borsod-Abaj-Zmplen, u podnóża Gór Bukowych, przy ujściu rzeki Szinva do rzeki Sajó. Jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem na Węgrzech.

Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w XIII w. Teren obecnego Miszkolca zamieszkiwany był już w IX w., a w otaczających miasto jaskiniach odnaleziono ślady bytności człowieka pierwotnego. W starożytności w okolicach dzisiejszego miasta żyły plemiona germańskie wyparte przez Węgrów w X w. Ich osada będąca siedzibą rodu Miskoc zniszczona została w 1241 r. przez Tatarów. Pod koniec 1364 roku Ludwik I Wielki przyłączył miasto do królewskich posiadłości zamku Diosgyor. W roku 1544 dotarły do Miszkolca wojska tureckie. W 1596 r. na miasto nałożono haracz, który zaprzestano płacić dopiero w 1687r. Po wycofaniu się Turków Miszkolc przeżył wielki rozkwit gospodarczy, głównie za sprawą kupców greckich, którzy się tutaj osiedlili. Pamiątką po bytności Greków na tych terenach jest barokowa cerkiew oraz eksponaty we wspaniałym muzeum sztuki prawosławnej.

miskolc.hu

Groningen

Miasto leżące w północno-wschodniej części Holandii nad rzeką Hunze, 175 tys. mieszkańców (siódme co do wielkości miasto tego kraju).

Groningen ma bez mała 1000 lat. Powstało ono jako regionalny węzeł komunikacyjny dla handlu, szybko też stało się centrum kościelnym i sądowniczym. Z biegiem lat coraz większą rolę zaczęła odgrywać tam nauka i sztuka. W żadnym innym holenderskim mieście nie odzwierciedla się tak pięknie połączenie historii z dziejami współczesnymi. Przykładem tego może być pięknie odrestaurowany dworzec główny znajdujący się na placu dworcowym, na przeciwko którego stoi na wskroś nowoczesne muzeum (Groninger Museum). Jest to symbol zróżnicowania i wszechstronności tego miasta.

groningen.nl

Teksty i grafika pochodzą ze strony UM Katowice www.um.katowice.pl